- Какво представлява инфарктът на миокарда?
- Каква е статистиката при инфаркт?
- Кои са причините за инфаркт?
- Какви са симптомите при инфаркт?
- Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?
- Лечение на миокардния инфаркт
- Медикаментозно лечение при миокарден инфаркт
- Какви са методите за реваскуларизация при инфаркт
- Усложнения при инфаркт на миокарда
- Рехабилитация след инфаркт
6. Лечение на миокардния инфаркт
Острият миокарден инфаркт е тежко състояние, изискващо лечение в интензивно кардиологично отделение и прецизен лекарски подход. Рискът от смърт е толкова по-малък, колкото по-бързо се предостави специализирана лекарска помощ. Всеки човек би трябвало да знае, че внезапна стягаща болка в гърдите, траеща повече от 5 минути, изисква незабавно да се потърси лекарска помощ. В лечението на миокарден инфаркт се разглеждат три фази: доболнична, болнична и последваща амбулаторна (в слединфарктния период).
Доболнична фаза
Лекарят от първия контакт при подозрение за остър инфаркт на миокарда трябва да даде ацетилсалицилова киселина 325-500 мг и клопидогрел 300 мг. Много е важно да се преодолее болката - с опиати (морфин или фентанил). При болни с пулс над 60 удара/минута, които нямат противопоказание, трябва да се даде бета-блокер. При брадикардия се дава атропин 0,5 мг i.v. неколкократно до обща доза 3 мг. Важно е и подаването на кислород с маска - 10 л/мин. При високо кръвно налягане се дават бета-блокери и нитрати, а при ниско кръвно налягане - вазопресори. При ниско кръвно налягане при остър миокарден инфаркт със засягане на дясната камера трябва да се осигури достатъчно вливане на течности (кристалоиди). При нужда (изпадане на пациента в клинична смърт) се започва кардиопулмонална ресусцитация (КПР). Лекарят трябва да вземе правилно решение за по-нататъшното поведение и насочване на болния. Ако диагнозата миокарден инфаркт е сигурна, се индуцира реперфузионно лечение (лечение, чрез което ще се премахне причината за миокардния инфаркт).
Болнична фаза
Пациентите с остър инфаркт на миокарда се настаняват в интензивно кардиологично отделение. След приемането хемодинамичните показатели на болния трябва да бъдат на мониторирани - сърдечен ритъм, пулс и артериално налягане. Следят се още дихателната честота, сатурацията, часовата диуреза и телесната температура. Продължават обезболяването и подаването на кислород. Провеждат се електрокардиографско, ехокардиографско и лабораторни изследвания.
Коментари към Инфаркт