- Какво представлява инфарктът на миокарда?
- Каква е статистиката при инфаркт?
- Кои са причините за инфаркт?
- Какви са симптомите при инфаркт?
- Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?
- Лечение на миокардния инфаркт
- Медикаментозно лечение при миокарден инфаркт
- Какви са методите за реваскуларизация при инфаркт
- Усложнения при инфаркт на миокарда
- Рехабилитация след инфаркт
4. Какви са симптомите при инфаркт?
Основен симптом при острия миокарден инфаркт е гръдната болка (стенокардна болка). Тя се причинява от дразненето на нервните окончания в зоната на инфаркта. Гръдната болка при инфаркт може да започне в покой или при минимални физически усилия, както и при психоемоционален стрес. Болката е силна, продължителна, на широка основа и трудно се повлиява с нитроглицерин. Често болните описват жестоки, режещи болки зад гръдната кост, траещи от 20 минути до няколко часа.
Характерно за гръдната болка при инфаркт е и разпространението и към горните крайници, шията, челюстите, гърба или епигастриума (може да имитира коремни болки). Някои пациенти съобщават само за неясен натиск в областта на гърдите.
Понякога гръдната болка е съпроводена от чувство на безпокойствие, изпотяване, гадене, повръщане, задух, слабост и сърцебиене. Болката при миокарден инфаркт не се повлиява от нитроглицерин. Инфарктът на миокарда може да протече и асимптомно (10-30 %), особено при по-възрастни диабетици или след аортокоронарен байпас. Понякога инфарктът се проявява със своите усложнения - остра сърдечна недостатъчност, синкоп или периферна емболизация.
Диференциалната диагноза на гръдната болка е широка. Винаги трябва да се обмислят и несърдечни причини:
- Дисекация на аортата - остра гръдна болка на пристъпи, траеща часове наред. Болката често преминава в гърба или долните крайници. Характерно е, че на някоя от големите артерии на крайниците може да не се напипва пулс.
- Остър перикардит - болката при перикардит е също така остра и е придружена често със кашлица и задух. Локализацията на болката е в раменете, шията и се разпространява към трапецовидния мускул.
- Плеврална болка - остра, режеща болка, която се появява при всяко вдишване. При спиране на дишането болките изчезват.
- Белодробна емболия - при БТЕ преобладава задуха. Болката има плеврален характер и е локализирана в страни на гръдния кош. Анамнезата за предразполагащи фактори за БТЕ насочва към тази диагноза.
- Костохондрит (синдром на Tietze) - характерно е, че болката е в една точка (посочва се с пръст), усилва се при натиск и зависи от движенията на стената на гръдния кош. Засегнатата област може да бъде зачервена.
- Херпес зостер - болката често се появява преди появата на типичния обрив и това затруднява диагнозата. Типично за болката при херпес зостер е отношението й към определен дерматом (зона от кожата, инервирана от един сетивен нерв).
- Пневмоторакс - главният симптом е внезапно започващ задух и дразнеща кашлица.
- Рефлуксен езофагит - типична е парещата болка, която се влошава при легнало положение.
- Руптура на хранопровода - липсват характерните ЕКГ промени, болката е свързана с преглъщането, може да има хидропневмоторакс, подкожен емфизем и медиастенални крепитации.
- Депресия - болните чувстват постоянен натиск в гръдите, който се усеща в покой и изчезва при усилие.
Коментари към Инфаркт