Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Инфаркт Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?
Инфаркт
Автор: д-р Сашко Жежовски
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Инфаркт
  1. Какво представлява инфарктът на миокарда?
  2. Каква е статистиката при инфаркт?
  3. Кои са причините за инфаркт?
  4. Какви са симптомите при инфаркт?
  5. Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?
  6. Лечение на миокардния инфаркт
  7. Медикаментозно лечение при миокарден инфаркт
  8. Какви са методите за реваскуларизация при инфаркт
  9. Усложнения при инфаркт на миокарда
  10. Рехабилитация след инфаркт

5. Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?

Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?

Диагнозата на миокардния инфаркт се базира на клинични, инструментални и лабораторни данни.

От инструменталните изследвания най-голямо приложение намират: електрокардиографията и ехокардиографията.

Лабораторните изследвания са много полезни за доказване на миокардния инфаркт и представляват важен прогностичен белег. Освен това дават полезна информация за цялостното състояние на пациента.

С коронарографията се поставя най-точната диагноза и се установява причината за инфаркта. От диагностична процедура може да се премине към лечение на инфаркта чрез отпушване на запушената артерия.

5.1. Електрокардиограма (ЕКГ)

Електрокардиограма (ЕКГ)

Електрокардиограмата е основен метод за диагноза на миокарден инфаркт. Острите промени в ЕКГ при трансмурален инфаркт включват: абнормен Q-зъбец, придружен от характерни промени в ST-сегмента и Т-вълната.

Електрогардиографски се наблюдават няколко фази в протичането на миокардния инфаркт: висока равнобедрена Т-вълна в свръхострата фаза; елевация на ST-сегмента в повече от едно отвеждане на ЕКГ, дълбоки симетрични Т-вълни с възвръщането на ST-сегмента към изоелектричната линия, патологичен Q–зъбец (израз на налична некроза). Измененията на пълно развитата ЕКГ фаза на остър миокарден инфаркт търпят постепенно обратно развитие в продължение на 3-6 месеца след времето на максимална ЕКГ изява. Сегментът ST постепенно се връща към основната линия и става изоелектричен. Отрицателната Т-вълна постепенно намалява по амплитуда и дори може напълно да изчезне, а в някои случаи и да стане положителна.

Q-зъбеца трябва да е над 25 % от R-зъбеца и повече от 0,04 секунди, за да се приеме като патологичен. ST-елевацията се приема за патологична и сигнификантна, когато е 2 мм във V1 и V2 или 1 мм в останалите отвеждания. В диференциално-диагностично отношение ST елeвацията може да се наблюдава при синдрома на Prinzmetal, левокамерна аневризма, перикардит, по-рядко при миокардит, синдром на ранна реполяризация.

При нетрансмурален инфаркт се наблюдава ST-депресия, придружена с негативна Т-вълна.

С помощта на ЕКГ може да се определи и локализацията на миокардния инфаркт - на предна, долна или латералната стена. Директните ЕКГ изменения се намират при:

  • преден миокарден инфаркт - в няколко и / или във всички прекордиални отвеждания V1-V6, I и aVL
  • долен миокарден инфаркт - II, III и aVF отвеждане
  • заден миокарден инфаркт - в езофагеалните ЕКГ отвеждания на нивото на задната левокамерна стена.

ЕКГ, освен за диагноза, се използва и за наблюдение след инфаркт за настъпване на ритъмни нарушения.

5.2. Ехокардиография

Ехокардиография

Ехокардиографията е един от основните методи за изследване при инфаркт. Ехокардиографията има значение за определяне на размера на инфаркта, на усложненията при него и предоставя ценна прогностична информация. Подвижността (кинетиката) на отделните части на лявата камера се оценява като нормокинезия, хипокинезия, акинезия и дискинезия. При миокарден инфаркт има хипо-, а- или дискинезия на отделните сегменти на ЛК.

Освен сегментната кинетика, с ехокардиография се определя и глобалната помпена функция на лявата камера, т.нар. фракция на изтласкване (ФИ). Нормално ФИ е > 55 %. Намалената фракция на изтласкване е лош прогностичен признак.

Ехокардиографията е незаменим метод при диагноза на механичните усложнения на миокардния инфаркт. Такива са руптура на папиларен мускул с последваща митрална клапна дисфункция, разкъсване на междукамерната преграда, разкъсване на свободната стена на ЛК, възникване на аневризма и псевдоаневризма на ЛК, вътрекамерна тромбоза, перикардит и др.

5.3. Лабораторни изследвания

Лабораторни изследвания

Лабораторните изследвания играят основна роля за поставяне диагнозата инфаркт на миокарда. С развитието на остър миокарден инфаркт се установява излив на миокардни маркери, говорещи за наличие на некроза на миокардни клетки. По техните стойности може да се съди и за размера на миокардната некроза, наличието на реперфузия и давността на инцидента.

Най-важният показател за увреждането на миокарда е сърдечният тропонин (Тропонин Т и Тропонин І). Сърдечните тропонини са високоспецифични за миокарда и при нормални условия не се срещат в кръвта. Ето защо откриването им в кръвта е сигурен белег за инфаркт. Тропонинът се повишава 3-4 часа след настъпване на инфаркта и максимумът се достига след 12-36 часа. При малки инфаркти тропонините са откриваеми в кръвта само 2-3 дни. Нормалните стойности на тропонина 12 часа след последната гръдна болка изключва диагнозата инфаркт на миокарда.

Преди откриването на тропонина, креатининфосфокиназата (СРК) и най-вече нейната фракция СРК-МВ са били използвани за поставяне на диагнозата миокарден инфаркт. Нивата на тези два ензима се повишават при инфаркт, като СРК-МВ трябва да е над 6 % от общата СРК. Покачване на нивата на СРК се наблюдава и при състояния, свързани с мускулна травма (включително мускулни инжекции), мускулни заболявания, интоксикации, некроза на панкреаса и черния дроб, хипертиреоидизъм и др. Определянето на фракцията МВ ограничава тези недостатъци.

Други отклонения от нормата в лабораторните изследвания при миокарден инфаркт са: повишена кръвна захар (хипергликемия), левкоцитоза, повишена седиментация и др. По-високите стойности на CRP (С реактивния протеин) при миокарден инфаркт са признак за по-лоша прогноза. Изследването на натриуретичен пептид (BNP) също има прогностична стойност.

5.4. Коронарография

Коронарография

Коронарографията е инвазивен метод за визуализация на коронарните артерии. Представлява златен стандарт в етиологичната диагноза на исхемична болест на сърцето и инфаркт на миокарда. Достъпът е през артерията на крака или ръката. С помощта на специални катетри се стига до сърцето и там се впръсква контрастна материя. С рентгенов апарат се следи изпълването на артериите с контрастна материя.

От диагностична процедура, при наличието на сигнификантно (значимо) стеснени или запушени артерии тя се превръща в лечебна процедура - перкутанна коронарна интервенция (РСІ). *виж по-долу.

5.5. Компютърна томография

Компютърна томография

Компютърната томография намира приложение преди всичко в диференциалната диагноза на болките в гърдите. Тя дава възможност да се различат дисекираща аневризма на аортата, острата белодробна емболия и др. Най-модерните компютърни томографи могат да преценят проходимостта на коронарните артерии и на аортокоронарните байпаси.

5.6. Сцинтиграфия и позитронно-емисионна томография (РЕТ)

Сцинтиграфия и позитронно-емисионна томография (РЕТ)

Сцинтиграфия и позитронно-емисионна томография (РЕТ) се използва при болни след инфаркт на миокарда преди реваскуларизация за разпознаване на жизненоспособните зони на миокарда.

Следва: Лечение на миокардния инфаркт
Страници: 34567...15
3.6/5 48 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Инфаркт Миокарден инфаркт Локализация на болката при миокарден инфаркт Елевация на ST сегмента в ІІ, ІІІ и аVF отвеждане при долен миокарден инфаркт Елевация на ST сегмента в І, аVL, V1-V4 отвеждания при предно-латерален миокарден инфаркт Инфаркт Рискови фактори за инфаркт Сърдечно-съдова система Интракоронарен стент Болка при инфаркт Болка при инфаркт Симптоми при инфаркт Статистика Инфаркт Инфаркт Инфаркт Инфаркт Инфаркт Болка при инфаркт Инфаркт Лечение при инфаркт Инфаркт
1 от 24
ИнфарктМиокарден инфарктЛокализация на болката при миокарден инфарктЕлевация на ST сегмента в ІІ, ІІІ и аVF отвеждане при долен миокарден инфарктЕлевация на ST сегмента в І, аVL, V1-V4 отвеждания при предно-латерален миокарден инфарктИнфарктРискови фактори за инфарктСърдечно-съдова системаИнтракоронарен стентБолка при инфарктБолка при инфарктСимптоми при инфарктСтатистикаИнфарктИнфарктИнфарктИнфарктИнфарктБолка при инфарктИнфарктЛечение при инфарктИнфарктИнфарктИнфаркт

Полезни връзки

Коментари към Инфаркт

От сайта
  1. Hristo 
    на 08 February 2012 в 13:30
    Здравейте ! Моя близка получи инфаркт на миокарда и лежа две седмици в болница след което я изписаха. Искам да попитам като цяло от какво трябва да се пази, какво трябва и не трябва да прави. Ако някой може да ми помогне с някаква информация ще съм много ...
  2. ПетърВн 
    на 10 February 2012 в 15:25
    Като цяло трябва много да се избягва стреса, особенно ако е инфаркта е бил на скоро. Това е главният причинител. По възможност да не гледа разтройващи материали по телевизията или да бъде занимавана с проблеми. Всичко това би било предпоставка за нов сърд...
  3. ALEX SANDRA GERCHEVA 
    на 14 March 2013 в 18:42
    ZDRAVEITE... BABA MI PO4INA PREDI DNI..IMA EDIN VAPROS KOITO MN ME MA4I...TO4NO 2 DNI PO - RANO SA I PRAVILI PALNI IZSLEDVANIQ... NE SA ISKALI DA Q PRIEMAT S TVARDENIETO 4E NI6TO I NQMA... PRI TAKIVA IZSLEDVANIQ NQMA LI ZAGATVANE ZA OPASNOST OT INFARKT......
  4. r.borisov 
    на 02 April 2013 в 14:39
    Мога да добавя да избягва тежко физическо натоварване и да има нитроглицерин под ръка.
  5. Lihnida25 
    на 03 April 2013 в 18:07
    Насоки за поведение след прекаран миокарден инфаркт 1. Болните трябва да прекратят вредните навици. Напр. прекратяване на пушенето, редуциране на наднорменото тегло, контрол над хипертонията. 2. Изразена физическа активност на болните съобразена със състо...
Включи се в дискусията във форума
За статията
последна редакция: 05 яну 2023г.
създадена на: 28 ное 2011г.
прочетена: 461180 пъти
Още за Инфаркт
  • Статии на тема инфаркт
  • Новини за инфаркт
  • Алтернативна медицина при инфаркт
  • Интервюта за инфаркт
  • Научни публикации за инфаркт
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах