Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Инфаркт Рехабилитация след инфаркт
Инфаркт
Автор: д-р Сашко Жежовски
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Инфаркт
  1. Какво представлява инфарктът на миокарда?
  2. Каква е статистиката при инфаркт?
  3. Кои са причините за инфаркт?
  4. Какви са симптомите при инфаркт?
  5. Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?
  6. Лечение на миокардния инфаркт
  7. Медикаментозно лечение при миокарден инфаркт
  8. Какви са методите за реваскуларизация при инфаркт
  9. Усложнения при инфаркт на миокарда
  10. Рехабилитация след инфаркт

10. Рехабилитация след инфаркт

Рехабилитация след инфаркт

Според Европейското кардиологично дружество кардиорехабилитацията се дефинира като "съвкупност от интервенции, насочени към постигане на най-добри физически, психически и социални възможности, така че пациентите с хронични или след остри сърдечни заболявания да запазят или заемат тяхното присъщо място в общество". Рехабилитационните програми, включващи основно физически упражнения с аеробно, метаболитно въздействие, но също и силови упражнения, се отразяват благоприятно върху качеството на живот и прогнозата при пациенти със сърдечни заболявания. Те имат положителен ефект върху физическия работен капацитет, симптоматиката и психичното състояние. Подобрява се контролът на рисковите фактори. Най-подчертан и безспорно доказан е този ефект при болните с коронарна болест и с хронична сърдечна недостатъчност.

Един от основните въпроси при изграждането на рехабилитационните програми е изборът на най-подходяща интензивност на прилаганите физически упражнения. Не трябва да се забравя, че немалка част от пациентите имат първично нисък работен капацитет поради заседнал начин на живот, затлъстяване, напреднала възраст и не могат да толерират натоварванията с висока интензивност. Не трябва да се забравя, че болните имат физически натоварвания не само по време на рехабилитационните процедури, но и в ежедневието си. Важна част от рехабилитационната програма е обучението на пациентите по отношение на тяхната двигателна активност в домашни условия.

Рехабилитацията при инфаркт на миокарда започва няколко часа след приемането в болница и продължава няколко седмици до месеци след изписването. Задържане на легло е индикирано, само ако продължават признаците на миокардна исхемия, ако болният има стенокардия, сърдечна недостатъчност или ако е хемодинамичен нестабилен. При асимптомни болни с некомплициран инфаркт рехабилитацията може да започне още след успешното реперфузионно лечение.

Рехабилитацията на болните с миокарден инфаркт претърпя значителни промени през последните десетилетия поради драстичното намаляване на сроковете за болнично лечение на пациентите (съкращаване на хоспитализацията от няколко седмици до 3-5 дни в последните години), ранната реваскуларизация (първична перкутанна интервенция и фибринолиза), промененото отношение към някои средства и др. Тя преминава през 3 фази.

10.1. Фаза I (вътреболнична фаза)

Фаза I (вътреболнична фаза) има продължителност 3-5 дни при неусложнени пациенти. При възникване на усложнения срокът на хоспитализация се удължава. Целта е достигане на ниво на двигателна активност, което да осигури самообслужването на болния. Започва се обучение на пациентите относно ролята на двигателната активност, сроковете на рехабилитационната програма, контролът и самоконтролът на интензивността на физическите натоварвания, симптомите, които могат да бъдат провокирани, значението на рисковите фактори.

Мониторирането на основните хемодинамични показатели (сърдечна честота и артериално налягане) се извършва преди, по време на и след процедурата. При необходимост (високорискови болни) се прилага телеметричен ЕКГ контрол.

През първите 24 часа болният е на строг постелен режим. Разрешават се минимални физически усилия, като заемане на удобно положение в леглото, хранене с помощ в полуседнало положение. При хемодинамично стабилни болни с овладяна стенокардна симптоматика и липса на усложнения в края на първото денонощие се включват упражнения за периферните части на тялото и дихателни упражнения в легнало положение.

На втория ден се разрешава сядане в леглото 2-4 пъти на ден за 10-15 минути, извършване на тоалет, самостоятелно хранене. Включват се дихателни упражнения и упражнения за периферни мускулни групи в легнало положение. В края на деня болният може да седне с пуснати крака. Заниманията са 2-3 пъти дневно.

На третия ден се извършва вертикализация на болния, първи крачки около леглото, упражнения в легнало и седнало положение. В следобедните часове се разрешава разходка около леглото и по-късно в стаята. Двигателният режим се разширява постепенно през следващите дни в рамките на натоварвания с ниска интензивност при повишение на сърдечната честота с не повече от 10-20 за минута. Задължително болният се инструктира за двигателната активност в домашни условия.

10.2. Фаза II

Фаза II започва непосредствено след изписване на болния или в рамките на първите 2 седмици. Желателно е провеждане на симптом-лимитиран ергометричен тест (най-често субмаксимален) преди включването в програмата за рехабилитация. В началото може да бъде провеждана в специализирани болници за рехабилитация или директно в амбулаторни условия. В първите 2-4 седмици се прилагат аеробни натоварвания с ниска интензивност, които имат поддържащ ефект по отношение на физическия капацитет. След този етап се провежда максимален (при някои от болните симптом-лимитиран) ергометричен тест, с оглед точното дозиране на физическите натоварвания.

На базата на получените резултати се включват аеробни натоварвания с умерена до висока интензивност и силови натоварвания с умерена до висока интензивност и силови натоварвания с оглед постигане на тренировъчен ефект (увеличаване на аеробния капацитет и силовите възможности на пациента). Постепенно се увеличава и плътността на тренировките. Добре проведената рехабилитационна програма може да повиши физическия работен капацитет при някои от болните над възможностите преди инфаркта. Ефектът на рехабилитационна програма е особено подчертан при пациенти, които са имали заседнал начин на живот, възрастни хора, пациенти с хронична ИБС и лош функционален клас.

10.3. Фаза III (поддържаща)

Целта на фаза III (поддържаща) е задържане или повишаване на физическия работен капацитет. Заниманията са индивидуални или групови и се провеждат без непосредствен контрол от специалист. Препоръчват се редовни консултации с кинезитерапевт (1-2 пъти месечно) с оглед оптимизиране на методиката и тренировките. Аеробните натоварвания могат да бъдат с умерена до висока интензивност. Препоръчваните силови натоварвания са с леки до умерени тежести, с възможност за 10-15 повторения на всяко от упражненията. Не се препоръчват аеробни и силови натоварвания, близки до максималните. Продължителността на тази фаза не е ограничена.

Следва: Статии на тема инфаркт
Страници: 89101112...15
3.5/5 52 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Инфаркт Миокарден инфаркт Локализация на болката при миокарден инфаркт Елевация на ST сегмента в ІІ, ІІІ и аVF отвеждане при долен миокарден инфаркт Елевация на ST сегмента в І, аVL, V1-V4 отвеждания при предно-латерален миокарден инфаркт Инфаркт Рискови фактори за инфаркт Сърдечно-съдова система Интракоронарен стент Болка при инфаркт Болка при инфаркт Симптоми при инфаркт Статистика Инфаркт Инфаркт Инфаркт Инфаркт Инфаркт Болка при инфаркт Инфаркт Лечение при инфаркт Инфаркт
1 от 24
ИнфарктМиокарден инфарктЛокализация на болката при миокарден инфарктЕлевация на ST сегмента в ІІ, ІІІ и аVF отвеждане при долен миокарден инфарктЕлевация на ST сегмента в І, аVL, V1-V4 отвеждания при предно-латерален миокарден инфарктИнфарктРискови фактори за инфарктСърдечно-съдова системаИнтракоронарен стентБолка при инфарктБолка при инфарктСимптоми при инфарктСтатистикаИнфарктИнфарктИнфарктИнфарктИнфарктБолка при инфарктИнфарктЛечение при инфарктИнфарктИнфарктИнфаркт

Полезни връзки

Коментари към Инфаркт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Инфаркт
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 13:12
    Коментирайте "Инфаркт"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 28 ное 2011г.
прочетена: 495103 пъти
Още за Инфаркт
  • Статии на тема инфаркт
  • Новини за инфаркт
  • Алтернативна медицина при инфаркт
  • Интервюта за инфаркт
  • Научни публикации за инфаркт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival