- Какво представлява ендометриозата?
- Колко често се среща ендометриозата?
- Какви са причините за ендометриоза?
- Рискови фактори за развитие на ендометриоза
- Какви видове ендометриоза съществуват?
- Стадии на ендометриоза
- Симптоми на ендометриоза
- Ендометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
- Как се поставя диагнозата ендометриоза?
- Как се лекува ендометриоза?
- Живот с ендометриоза
7. Симптоми на ендометриоза
Ендометриозата може да доведе до различни симптоми, които могат да варират по тежест сред засегнатите жени. Основният признак е болката, която може да бъде интензивна или лека.
Често болката е свързана с менструалния цикъл. Въпреки че много жени имат спазми по време на цикъла си, тези с ендометриоза често описват менструална болка, която е много по-силна от обикновено. Болката също може да се влоши с течение на времето.
Въпреки че ендометриозата е често срещано състояние, не всички жени ще изпитат симптоми. Заболяването може да остане недиагностицирано в продължение на години и да се открие едва след като симптомите станат тежки или по време на друга процедура или изследване при безплодие.
Чести симптоми на ендометриоза включват:
- Менструация с обилно кървене (менорагия) и по-голяма продължителност - жените с ендометриоза могат да имат менструация, по-дълга от 7 дни, както и по-тежко кървене или кървене между менструациите.
- Болезнена менструация (дисменорея) - тазовата болка и спазми могат да започнат преди менструацията, да продължат повече от ден и дори да продължат дни след кървенето. Най-често болката се локализира в долната част на корема, таза или кръста. Може да бъде различна по интензитет. По-трудно се влияе от обезболяващи.
- Болезнен полов акт (диспареуния) - това може да е симптом на ендометриоза, която засяга по-дълбоките тъкани на вагината и стените на таза. Въпреки че болезненият секс може също да доведе до проблеми с взаимоотношенията и тялото, пациентките могат дори да започнат да се страхуват да правят секс.
- Уринарни симптоми - могат да включват болезнено уриниране (особено по време на менструация), чести позиви за уриниране, кръв в урината.
- Стомашно-чревни симптоми - могат да включват диария, запек, болезнена дефекация. Жените могат също да почувстват гадене, повръщане, подуване на корема и газове.
- Безплодие - тъй като се натрупват сраствания и фиброза, това намалява шансовете за настъпване на оплождане. Колкото по-дълго тези лезии или свързани проблеми не се лекуват, толкова по-висок е рискът от безплодие. Проучванията показват, че ендометриозата е свързана с 1/3 от случаите на безплодие, може да попречи на отделянето на яйцеклетки и да намали качеството и броя на яйцеклетките.
- Невропатия - ендометриозата често може да се имплантира в тазовата тъкан под нервите, които водят до краката. В тези случаи е обичайно пациентките да изпитват неврологична болка в долните крайници.
- Умора и личностови промени - поради хроничната болка, причинена от ендометриозата, много жени се чувстват „различни“. Пациентките могат да се чувстват уморени не само поради болката, но и поради дългите години на стрес в търсене на правилната диагноза и лечение.
Няма връзка между симптомите на ендометриозата и тежестта на състоянието. Някои жени могат да имат много малко лезии от ендометриоза и въпреки това да изпитват силна болка, а други - да имат тежка ендометриоза, но да не изпитват силна болка. Болката обаче корелира с дълбочината на тъканната инфилтрация, тъй като се смята, че болката е свързана по-скоро със степента на перитонеалното възпаление, отколкото с обема на имплантите. Свързаните вътретазови / вътрекоремни сраствания също са важни определящи фактори за степента на изпитваната болка.
Симптомите, свързани с ендометриозата, могат да повлияят на цялостното здраве и психическото и социално благополучие на жената. Ендометриозата предизвиква значително влошаване на качеството на живот.
При 66% от жените с ендометриоза първите симптоми на заболяването се появяват преди 20-годишна възраст. Симптомите обикновено се подобряват по време на бременност и след менопаузата; те могат да се появят отново след раждането или при постменопаузална хормонозаместителна терапия.
Галерия
Библиография
https://www.endometriosis-uk.org/symptoms
https://emedicine.medscape.com/article/271899-overview#a1
https://en.wikipedia.org/wiki/Endometriosis#Signs_and_symptoms
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8508982/
https://www.endofound.org/endometriosis-symptoms
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10857-endometriosis#symptoms-and-causes
Коментари към Ендометриоза