Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Ендометриоза Как се лекува ендометриоза?
Ендометриоза
Автор: д-р Димитър Илианов МитевРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Ендометриоза
  1. Какво представлява ендометриозата?
  2. Колко често се среща ендометриозата?
  3. Какви са причините за ендометриоза?
  4. Рискови фактори за развитие на ендометриоза
  5. Какви видове ендометриоза съществуват?
  6. Стадии на ендометриоза
  7. Симптоми на ендометриоза
  8. Ендометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
  9. Как се поставя диагнозата ендометриоза?
  10. Как се лекува ендометриоза?
  11. Живот с ендометриоза

10. Как се лекува ендометриоза?

Как се лекува ендометриоза?

Лечението при наличие на ендометриоза не е лесна задача, като то може да бъде консервативно или оперативно, като нерядко се изразява в комбинация между двете лечения.

10.1. Консервативно лечение

Консервативното лечение се изразява в прилагане на определени групи препарати за различен период от време, за които е установено, че имат благоприятен ефект върху ендометриозните огнища. Основните препарати, които се използват, са гестагени, гестагенно акцентуирани перорални контрацептиви, както и антигонадотропни препарати - аналози на гонадотропен релизинг хормон (GnRH - агонисти).

Гестагени

ГестагениЛечението с гестагени е навлязло в практиката при лечение на ендометриоза поради факта, че по време на бременност е наблюдавана една регресия в ендометриозните огнища. Целта на лечението с гестагени е да се предизвика едно състояние на “псевдобременност“. Приемът на гестагени е постоянен в продължителност на няколко месеца.

Механизмът на действие при терапията с гестагени се изразява в това, че постоянната гестагенна концентрация, постигната чрез ежедневен прием на медикамента, посредством обратната връзка предизвиква намаляване на секрецията на гонадотропни хормони, с което се намалява и синтезата на овариални хормони. Най-често прилаганите гестагени за лечението на ендометриоза са линестренол и диеногест.

Комбинирани хормонални контрацептивни препарати

Орални контрацептивиЛечението с комбинирани хормонални контрацептивни препарати също влиза като възможна опция за консервативно лечение при наличие на ендометриоза. Обикновено лечението се изразява в приемането на комбиниран хормонален контрацептивен препарат без прекъсване за период от 6 месеца. Лечебният механизъм се изразява в това, че екзогенният внос на хормонални субстанции води до блокиране на овулацията и пречат на имплантацията на ендометрилани клетки. Трябва да се има предвид, че този вид лечение понякога не е ефективен и обикновено се препоръчва само при жени, които не желаят бременност и имат начална форма на ендометриоза.

Антигонадотропни препарати

Антигонадотропни препаратиЛечението с антигонадотропни препарати включва лечение с даназол - дериват на 17 алфа-метилтестостерон, и аналози на гонадотропен релизинг хормон GnRH (гозерелин).

Лечението с антигонадотропния препарат даназол обикновено продължава за период от 6-9 месеца. Действието на медикамента се изразява в това, че променя пика на лутеинизиращия хормон (пика на LH), но не променя базалните нива на LH. Лечението с този препарат при жени със стерилитет води до забременяване в над 70% от случаите, като при голяма част от тях се наблюдава значително намаляване на болковия синдром. Въпреки това обаче при назначаване на терапия с лечебна цел, трябва да се имат предвид възможните странични неблагоприятни ефекти, до които употребата на препарата може да доведе, като нарушаване на липидния метаболизъм, повишаване на телесната маса, повишаване на окосмяването, акне, омазняване на кожата, горещи вълни, атрофия на гърдите и не на последно място трябва да се има предвид, че препаратът има известна чернодробна токсичност.

Лечението с аналози на гонадотропен релизинг хормон GnRH (гозерелин) все повече навлиза в ежедневната лекарска практика. Установено е, че когато хипофизата се стимулира непрекъснато, а не пулсативно (физиологично) посредством гонадотропен релизинг хормон (GnRH), нивата на гонадотропните хормони спадат, вместо да се покачват. Наблюдава се парадоксален ефект, който се изразява в стръмно спадане на нивата на FSH и LH. Налице е едно значително спадане на нивата на естриола, чийто стойности достигат тези характерни за постменопаузалните жени. Обобщено казано, терапията с този препарат води до блокиране на овариалната функция и възникване на състояние, подобно на менопауза, която е съпътствана от всички характерни за нея субективни оплаквания. Установено е, че приложението на препарата за период от 6 месеца предизвиква значително намаляване и атрофиране на ендометриозните огнища.

10.2. Хирургично лечение

Хирургичното лечение се изразява в извършването на две възможни интервенции - лапароскопия и лапаротомия и към него нерядко се пристъпва при неуспех от консервативното лечение.

Лапараскопия

ЛапароскопияЛапароскопията е първи метод на избор, тъй като след лапароскопска оценка на тежестта на ендометриозата винаги може да се премине към лапаротомия. Посредством лапароскопия може да се извърши коагулация на ендометриозните огнища, адхезиолиза, кистектомия. Трябва да се има предвид, че въпреки успешната операция рецидиви се наблюдават в 50 % от случаите. Поради тази причина е добре оперативното лечение да се последва от консервативно такова.

Лапаротомия

ЛапаротомияКъм лапаротомия се прибягва при всички случаи със значително напреднала ендометриоза, както и когато оперативната интервенция не може да бъде извършена лапароскопски. За съжаление в голям процент от случаите не може да се извърши органосъхраняваща операция поради значителното увреждане на гениталния апарат на жената от ендометриозата.

Следва: Живот с ендометриоза
Страници: 89101112...18
4.3/5 10 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Ендометриоза Ендометриоза Симптоми на ендометриоза Симптоми на ендометриоза Ендометриоза Стадий 1 Стадий 2 Стадий 3 Стадий 4 Ехография - шоколадова киста (ендометриома) Лапароскопия на ендометриоза Лапароскопия на ендометриоза Хиатологично изследване на ендометриоза Ендометриоза на десния яйчник Аденомиоза на матката Ендометриоза и аденомиоза
1 от 17
ЕндометриозаЕндометриозаСимптоми на ендометриозаСимптоми на ендометриозаЕндометриозаСтадий 1Стадий 2Стадий 3Стадий 4Ехография - шоколадова киста (ендометриома)Лапароскопия на ендометриозаЛапароскопия на ендометриозаХиатологично изследване на ендометриозаЕндометриоза на десния яйчникАденомиоза на маткатаЕндометриоза и аденомиоза Ендометриоза

Коментари към Ендометриоза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ендометриоза
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 15:43
    Коментирайте "Ендометриоза"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 28 март 2016г.
прочетена: 102176 пъти
Още за Ендометриоза
  • Новини
  • Статии от здравна медия
  • Алтернативна медицина
  • Интервюта
  • Научни публикации
  • Женска полова система
  • Растения и билки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival