Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Ендометриоза Живот с ендометриоза
Ендометриоза
Автор: д-р Димитър Илианов МитевРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Ендометриоза
  1. Какво представлява ендометриозата?
  2. Колко често се среща ендометриозата?
  3. Какви са причините за ендометриоза?
  4. Рискови фактори за развитие на ендометриоза
  5. Какви видове ендометриоза съществуват?
  6. Стадии на ендометриоза
  7. Симптоми на ендометриоза
  8. Ендометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
  9. Как се поставя диагнозата ендометриоза?
  10. Как се лекува ендометриоза?
  11. Живот с ендометриоза

11. Живот с ендометриоза

Живот с ендометриоза

Ендометриозата е прогресиращо заболяване без лечение. Може да причини силна и изтощителна болка, както и тежко възпаление. За да живеете с ендометриоза, е важно да се съсредоточите върху управлението на симптомите и облекчаването на болката.

Ендометриозата може да повлияе на физическото здраве и емоционалното благосъстояние на жената, както и на взаимоотношенията с партньора и сексуалното желание.

Ендометриозата няма лечение, поради което е препоръчително да се съсредоточите върху овладяването на симптомите.

Съвети и препоръки, които могат да ви помогнат да живеете с ендометриоза:

11.1. Приемайте болкоуспокояващи, ако е необходимо

Учените смятат, че жените с ендометриоза произвеждат повече простагландини, вещество, подобно на хормон. Простагландинът има много функции в тялото, включително предизвиква свиването на матката по време на менструация, за да помогне за отделяне на маточната лигавица.

Болкоуспокояващи без рецепта, като ибупрофен, са най-ефективни, когато се приемат преди освобождаването на простагландини (няколко дни преди очакваната менструация или болка от ендометриоза). При силна болка лекарствата, отпускани с рецепта, могат да предложат повече облекчение

11.2. Използвайте топлинен метод за борба с болката

Топлината може значително да облекчи болката от ендометриозата. Когато използвате топлинна терапия, кръвоносните съдове се разширяват, насърчавайки притока на кръв и помагайки на мускулите да се отпуснат.

Може да опитате с електрически нагревателни подложки, горещи компреси, термофор, топлинни лепенки или опитайте да се потопите в гореща вана, за да получите облекчение.

11.3. Променете хранителния си режим

Според проучванията през последните години има връзка между консумираната храна и ендометриозата и че правилното хранене може да повлияе на състоянието. Това заболяване е свързано с възпаление, простагландинов метаболизъм (хормони, които допринасят за регулирането на менструацията) и естрогенна активност, така че храните, които влияят на тези процеси, са ключови.

Диетите с високо съдържание на животински продукти и червено месо могат да увеличат производството на естроген, което може да причини необичаен тъканен растеж.

За да подобрите живота си с ендометриоза, планирайте хранителния си режим около зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни и храни, богати на омега-3 мастни киселини, като орехи и ленено семе. Рибеното масло (омега-3 мастни киселини) може да помогне за облекчаване на болката.

Трябва също да избягвате преработени храни и храни, които съдържат трансмазнини. Препоръчително е също така да ограничите и приема на кофеин и алкохол.

Ако имате чревни симптоми, научаването кои храни могат да предизвикат тези симптоми може да бъде полезно. Воденето на хранителен дневник е най-добрият начин да проследите как вашата диета ви влияе. Ако установите, че сте чувствителни към определени видове храни, е по-добре да ги избягвате.

11.4. Повече физическа активност

Ако изпитвате болка, тренировката вероятно е последното нещо в списъка ви със задачи. Но активността само за 30 минути на ден може да окаже влияние върху симптомите на ендометриозата.

Физическата активност помага на много жени с ендометриоза:

  • освобождаване на химикали, които намаляват усещането за сигнали за болка
  • намаляване на възпалението
  • отпускане на мускулите на тазовото дъно
  • подобряване на обхвата на движение около бедрата и тазовата област
  • подобряване на настроението и помощ при симптоми на тревожност и депресия
  • намаляване на умората
  • помощ при запек, подуване и болки в червата
  • допринасяне за предпазване от други заболявания и здравословни проблеми (например рак, диабет и сърдечни заболявания)

Когато тренирате, тялото ви произвежда по-малко естроген и увеличава циркулацията на кръвта. Упражнението също освобождава ендорфини в мозъка, което може да намали усещането за болка. Освен това допринася за намаляване на стреса и по-добър сън. Както високоинтензивните, така и нискоинтензивните упражнения помагат при ендометриозата.

Дейности с висока интензивност, като бягане, аеробика или колоездене, намаляват симптомите. Дейностите с нисък интензитет, като пилатес, художествена гимнастика или йога, помагат за намаляване на стреса и управление на болката в таза.

Понякога физическата активност може да има странични ефекти (например пристъп на болка), така че е важно да разделите упражненията си на малки сесии през целия ден или да опитате различни видове активност като ходене или йога. Стремете се да правите 20 до 30 минути упражнения през повечето дни от седмицата. Ако не сте правили никакви упражнения за известно време, облекчете тренировъчната си програма и постепенно изградете фитнес натоварването.

11.5. Намалете стреса

Ендометриозата със сигурност може да допринесе за стреса, но самият стрес е фактор, който може да влоши симптомите на ендометриозата. Спрете този цикъл, като предприемете активни стъпки, за да намалите стреса в живота си при възможност.

Важно е да разберете какво ви причинява стрес и да намерите начини да го управлявате. Например:

  • опитайте техники за релаксация, като медитация, дихатлени упражнения, йога
  • намерете време през деня да правите нещата, които обичате, или хоби, което ви харесва
  • четене на книга
  • слушане на успокояваща музика
  • потърсете помощ от психолог, ако е необходимо

11.6. Осигурете си добър нощен сън

Много жени с ендометриоза има проблеми със съня. Според проучване лошият сън при жени с ендометриоза води до повишена депресия, болка в пикочния мехур и по-лошо цялостно качество на живот. Практикуването на добри навици за хигиена на съня може да помогне.

Стремете се към:

  • редовно време за сън и събуждане
  • намаляване или спиране на консумацията на алкохол и кафе
  • избягване на прием на тежки храни късно вечер
  • избягване на телефон, таблет или телевизор поне един час преди лягане - това е чудесно време за топла вана или четена на книга

11.7. Интимна връзка и сексуални контакти

Обичайно е жените с хронична болка да имат намалено сексуално желание.

Сексуалното желание варира и може да бъде повлияно от различни фактори, като здраве, нива на стрес, настроение.

Много жени с ендометриоза изпитват болка по време на секс. Тази болка често е дълбоко във влагалището, но може да бъде и близо до входа на влагалището и в долната част на корема. Болката при полов акт може да произлиза от ендометриозните лезии, свръхактивна болкова система и свръхактивни мускули (включително мускулите на тазовото дъно). Факторите на начина на живот могат да повлияят на болката. Например, стресът и лошият сън могат да влошат болката.

При изпитване на болка мускулите на тазовото дъно могат да се отпуснат трудно. Това може да причини повече болка и, разбираемо, намалено сексуално желание.

Има възможности за лечение, като упражнения за мускулите на тазовото дъно, лекарства и локални средства за намаляване на болката.

Физическите и емоционални симптоми на ендометриоза може да променят сексуалната интимност във връзката. Важно е жената и партньорът й да обсъдят чувствата си и да потърсят помощ от психолог или семеен терапевт, ако е необходимо.

11.8. Обърнете внимание на психичното си здраве

Жените с ендометриоза могат да изпитват тревожност, която може да причини екстремни чувства на страх и безпокойство. Физическите симптоми могат да включват сърцебиене, учестено дишане и изпотяване. Психологическите симптоми могат да включват безпокойство, прекомерно обмисляне на нещата и избягване на ситуации. Тревожността може да доведе до загуба на увереност и избягване на хора и места.

Възможно е и някои жени с ендометриоза да получат депресия. Депресията причинява постоянни и интензивни негативни мисли и чувства. Симптомите могат да включват непрекъсната умора, загуба на интерек към дейности, които реди жената е обичала да прави, затруднена концентрация, нарушения на съня и храненето и др.

Ако страдате от депресия и/или тревожност, потърсете специализирана помощ от психолог и психиатър.

11.9. Научете за управлението на хроничната болка

Хроничната болка от ендометриозата може да попречи на ежедневния ви живот. Може да ви накара да се почувствате депресирани, ядосани, разочаровани и да наруши съня ви. Когато се чувствате по-емоционални, болката се усеща по-силно, което води до безкраен цикъл на стрес и болка.

Техниките за управление на хроничната болка могат да ви помогнат да се почувствате по-добре психически и да облекчат болката ви. Някои техники включват антидепресанти, психотерапия, медитация и практикуване на добра хигиена на съня.

11.10. Помислете за хормонална терапия

Хормоналната терапия облекчава или прекратява менструалния ви цикъл, като намалява болката и възпалението, често срещани при ендометриоза. Може също така да помогне за забавяне на растежа на ендометриалната тъкан, да предотврати нов растеж и да намали болката, свързана с ендометриозата. Има много съображения, преди да се подложите на хормонално лечение, поради което е необходимо да обсусите този терапевтичен подход с лекуващия си специалист.

11.11. Обсъдете хирургическите възможности с Вашия лекар

Болкоуспокояващи лекарства и техники за управление могат да ви помогнат да живеете с ендометриоза. Хормоналната терапия също може да забави растежа и да помогне за намаляване на болката. Нито едно от тези лечения обаче няма да излекува съществуващата ендометриоза.

Минимално инвазивната хирургия, която премахва ендометриалната тъкан извън матката, е единственият начин за лечение на подлежащата причина за ендометриозата. В тежки случаи може да се препоръча хистеректомия, за да се сложи край на ендометриозата.

Следва: Новини
Страници: 910111213...18
4.3/5 10 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Ендометриоза Ендометриоза Симптоми на ендометриоза Симптоми на ендометриоза Ендометриоза Стадий 1 Стадий 2 Стадий 3 Стадий 4 Ехография - шоколадова киста (ендометриома) Лапароскопия на ендометриоза Лапароскопия на ендометриоза Хиатологично изследване на ендометриоза Ендометриоза на десния яйчник Аденомиоза на матката Ендометриоза и аденомиоза
1 от 17
ЕндометриозаЕндометриозаСимптоми на ендометриозаСимптоми на ендометриозаЕндометриозаСтадий 1Стадий 2Стадий 3Стадий 4Ехография - шоколадова киста (ендометриома)Лапароскопия на ендометриозаЛапароскопия на ендометриозаХиатологично изследване на ендометриозаЕндометриоза на десния яйчникАденомиоза на маткатаЕндометриоза и аденомиоза Ендометриоза

Библиография

https://www.newh-obgyn.com/blog/living-with-endometriosis
https://www.jeanhailes.org.au/health-a-z/endometriosis/living-with-endometriosis
https://www.stlukeshealth.org/resources/5-tips-for-living-with-endometriosis
https://maidenlanemedical.com/endometriosis/6-tips-for-living-with-endometriosis/
https://www.centerofendometriosis.com/blog/tips-and-tricks-for-living-well-with-endometriosis/

Коментари към Ендометриоза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ендометриоза
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 15:33
    Коментирайте "Ендометриоза"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 28 март 2016г.
прочетена: 102176 пъти
Още за Ендометриоза
  • Новини
  • Статии от здравна медия
  • Алтернативна медицина
  • Интервюта
  • Научни публикации
  • Женска полова система
  • Растения и билки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival