- Какво представлява ендометриозата?
- Колко често се среща ендометриозата?
- Какви са причините за ендометриоза?
- Рискови фактори за развитие на ендометриоза
- Какви видове ендометриоза съществуват?
- Стадии на ендометриоза
- Симптоми на ендометриоза
- Ендометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
- Как се поставя диагнозата ендометриоза?
- Как се лекува ендометриоза?
- Живот с ендометриоза
3. Какви са причините за ендометриоза?
Ендометриозата е комплексно заболяване, което засяга много жени в световен мащаб от началото на първата им менструация (менархе) до менопаузата, независимо от етническия произход или социалния статус.
Точната причина за ендометриозата е неизвестна. Съществуват няколко теории за причината за ендометриозата, но нито една не обяснява изцяло защо се появява ендометриозата и не е напълно доказана.
Най-важното условие за развитието и прогресирането на ендометриозата е наличието на менструална функция и свързаните с нея циклични промени и стимулации на съответните органи. Ендометриозата не се среща преди менархе (настъпване на менструация за първи път), а с настъпване на менопаузата ендометриозните огнища спонтанно регресират.
Патофизиологията на ендометриозата вероятно е многофакторна и включва взаимодействие между няколко фактора.
Възможно е комбинация от някои от следните фактори да е причина за развитието на ендометриоза:
- Ретроградна менструация
- Генетична предразположеност
- Метаплазия
- Имунна дисфункция
- Лимфно или циркулаторно разпространение
- Фактори на околната среда
- Стволови клетки
3.1. Ретроградна менструация
Ретроградна менструация се случва, когато част от менструалната кръв се тече в обратна посока през фалопиевите тръби и в тазовата кухина, вместо да излиза от тялото. Кръвта съдържа ендометриални клетки от вътрешната обвивка на матката. Тези клетки могат да се прикрепят към тазовите стени и повърхностите на тазовите органи. Там те могат да нарастват и да продължат да се удебеляват и да кървят по време на всеки менструален цикъл (да се трансформират в ендометриоза).
Предполага се, че всички жени, които имат менструация, изпитват някаква форма на ретроградна менструация, но телата им са в състояние да изчистят тази тъкан и тя не се отлага върху органите.
Ретроградната менструация сама по себе си не е в състояние да обясни всички случаи на ендометриоза и са необходими допълнителни фактори като генетика, имунология, миграция на стволови клетки и т.н., за да се обясни дисеминираното заболяване и защо много индивиди с ретроградна менструация не са диагностицирани с ендометриоза. Тази теория не обяснява защо ендометриозата се е развила в някои случаи след хистеректомия или защо в редки случаи ендометриозата е била открита при някои мъже, когато са били изложени на естроген чрез лекарствено лечение.
Теорията за ретроградната менструация е най-често приетата теория за разпространението и трансформацията на ектопичен ендометриум в ендометриоза.
3.2. Генетична предразположеност
Някои изследвания показват, че ендометриозата може да се предава на нови поколения чрез гените на членовете на семейството. Някои семейства може да са по-предразположени към ендометриоза, но причините за това са неясни.
3.3. Метаплазия
Метаплазията е процес, при който един вид клетка се променя или преобразува в различен вид клетка. Метаплазията обикновено възниква в отговор на възпаление и позволява на клетките да се променят към заобикалящите ги условия, за да се адаптират по-добре към околната среда.
В случай на ендометриоза метаплазията би обяснила как ендометриозните клетки се появяват спонтанно в тялото - и как се появяват в области като белите дробове и кожата. Това също би обяснило появата на ендометриозни клетки при жени без матка - или при мъже, които са приемали хормонално лечение.
За да обяснят ендометриозата, някои изследователи смятат, че тази промяна от един тип клетка в ендометриозна клетка се случва като ембрион (развиващо се бебе в утробата), когато матката на бебето се формира за първи път.
Според други учени някои възрастни клетки запазват способността си като ембрион да се трансформират в ендометриозни клетки.
3.4. Имунна дисфункция
Нарушение на имунната система може да направи тялото неспособно да разпознае и унищожи ендометриозната тъкан.
Смята се, че в някои случаи имунната система не е в състояние да се пребори с ендометриозата. Много от жените с ендометриоза изглежда имат намален имунитет към други заболявания. Не е известно дали това допринася за ендометриоза или е в резултат на ендометриоза.
3.5. Лимфно или циркулаторно разпространение (ендометриален клетъчен транспорт)
Смята се, че ендометриозните тъканни частици някак си пътуват из тялото през лимфната система или в кръвния поток. Това може да обясни защо ендометриоза е открита в области като очите и мозъка.
3.6. Фактори на околната среда
Тази теория предполага, че някои токсини в околната среда (като диоксин, никел) могат да повлияят на тялото, имунната система и репродуктивната система и да причинят ендометриоза. Изследванията показват, че когато животните са били изложени на високи нива на диоксин, те са развили ендометриоза. Тази теория все още не е доказана за хората.
3.7. Стволови клетки
Ендометриозата може да възникне от стволови клетки от костен мозък и потенциално други източници. По-специално, тази теория обяснява ендометриозата, открита в области, отдалечени от таза, като мозъка или белите дробове. Стволовите клетки могат да бъдат от локални клетки като перитонеума или клетки, дисеминирани в кръвния поток, като тези от костния мозък.
Учените предполагат, че хормоните или имунните фактори могат да помогнат за трансформирането на клетките, които покриват вътрешната страна на корема, наречени перитонеални клетки, в клетки, които приличат на тези, които покриват вътрешността на матката.
Галерия
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
https://www.endometriosis-uk.org/causes
https://en.wikipedia.org/wiki/Endometriosis
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8508982/
https://emedicine.medscape.com/article/271899-overview#a3
Коментари към Ендометриоза