- Какво представлява ендометриозата?
- Колко често се среща ендометриозата?
- Какви са причините за ендометриоза?
- Рискови фактори за развитие на ендометриоза
- Какви видове ендометриоза съществуват?
- Стадии на ендометриоза
- Симптоми на ендометриоза
- Ендометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
- Как се поставя диагнозата ендометриоза?
- Как се лекува ендометриоза?
- Живот с ендометриоза
9. Как се поставя диагнозата ендометриоза?
Поставянето на диагнозата ендометриоза не е лесна задача, като съществено значение имат анамнезата, клиничната картина, обективното гинекологично изследване от лекар специалист в съответната област, използването на образни методи - ехография.
Много често симптоматиката при ендометриоза е много оскъдна или дори липсваща, което от своя страна води до едно късно диагностициране на заболяването, вследствие на което може вече да е настъпило значително увреждане на репродуктивната система на жената.
Нерядко ендометриозата бива диагностицирана едва 6-7 години от началото на заболяването.
9.1. Анамнеза
От снетата анамнеза съществено значение имат оплакванията на жената от наличиетона прогресираща дисменорея, която много често прогресира, и не на последно място наличието на диспареуния.
При всяка една жена, при която има наличие на стерилитет без видима причина, трябва да се мисли за ендометриоза!
9.2. Гинекологичен преглед
Много важно е гинекологичният преглед при наличие на съмнение за ендометриоза да се извърши предменструално, тъй като тогава симптоматиката е най-добре изразена.
При оглед със спекулум могат да се установят наличието ендометриоми по маточната шийка, които допълнително е необходимо да се доуточнят и чрез извършването на колпоскопия.
Посредством бимануална палпация могат да се установят кистозни формации изхождащи от яйчниците (шоколадовите кисти могат да достигнат размер на мъжки юмрук), фиксирана матка в положение ретроверзио, аднексиални маси, болезненост при раздвижване на маточната шийка.
Прочетете повече информация:
9.3. Ехография
Извършването на образно изследване - ехография, също е най-удачно да стане в предментруалния период.
Изображение: Mikael Häggström, CC0, via Wikimedia Commons
Прочетете повече информация:
9.4. Лапароскопия
Златен стандарт и единствен сигурен метод за поставянето на диагнозата ендометриоза е диагностичната лапароскопия. Трябва да се има предвид, че без лапароскопия трудно биха могли да се докажат и да се установят къде са локализирани малките ендометриозни огнища.
Изображение: Hic et nunc, Public domain, via Wikimedia Commons
Прочетете повече информация:
9.5. Хистологично изследване
Окончателната диагноза се поставя посредством хистологично изследване на тъкан, добита чрез биопсия. От хистологичното изследване за диагнозата ендометриоза е необходимо да се установи наличие на ендометриални жлези и строма.
Изображение: Ed Uthman from Houston, TX, USA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Коментари към Ендометриоза