Ендометриоза
- Какво представлява ендометриозата?
- Колко често се среща ендометриозата?
- Какви са причините за ендометриоза?
- Рискови фактори за развитие на ендометриоза
- Какви видове ендометриоза съществуват?
- Стадии на ендометриоза
- Симптоми на ендометриоза
- Ендометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
- Как се поставя диагнозата ендометриоза?
- Как се лекува ендометриоза?
- Живот с ендометриоза
1. Какво представлява ендометриозата?
Ендометриозата представлява хронично и болезнено гинекологично състояние, при което тъкан, подобна на вътрешната лигавица на матката, расте извън матката. Често засяга яйчниците, фалопиевите тръби и тъканта, покриваща таза.
По своята същност ендометриозата представлява естроген зависимо доброкачествено заболяване, което има бавен, но непрекъснато прогресиращ ход.
Ендометриозата е все по-често срещано заболяване, засягащо приблизително 10% (190 милиона) от жените и момичетата в репродуктивна възраст по света.
Смята се, че ендометриозата се нарежда на трето място след възпалителните заболявания на женските гениталии и миомата на матката.
Основната причина за ендометриоза е излагането на повишени нива на женския полов хормон естроген, както и чувствителността на естрогенния рецептор.
Нормално лигавица от ендометриален тип има само в маточната кухина. Области на ендометриална тъкан, открити в извънматочни локализации, се наричат ендометриални импланти. Тези лезии са най-често на яйчниците, фалопиевите тръби, външната повърхност на матката, червата и лигавицата на тазовата кухина. По-рядко са локализирани на влагалището, шийката на матката, пикочния мехур. Рядко ендометриоза може да се развие извън тазовата област. Ендометриоза е била открита в черния дроб, мозъка, белите дробове и стари хирургически белези.
Клиничната картина при ендометриоза не се характеризира със строга корелация между тежестта на симптомите и степента на развитие на заболяването. Най-честите симптоми, характерни за ендометриоза, са дисменорея (болезнена менструация), диспареуния (болка при полов контакт), менструални нарушения, хронична болка в таза, безплодие, болезнено уриниране и дефекация, стомашно-чревни признаци (като подуване на корема, диария, запек, повръщане), умора и понякога депресия, тревожност. Ендометриозата може да има както социални, така и психологически ефекти.
За да се постави диагнозата ендометриоза, основно значение имат анамнезата, клиничната картина, гинекологичният преглед (оглед, бимануална палпация), образни изследвания (ехография), лапароскопия.
Това е дългосрочно състояние, което може да окаже значително влияние върху живота на засегнатите жени, но има лечения, които могат да помогнат.
Понастоящем няма излекуване от ендометриоза, а терапията обикновено е насочена към контролиране на симптомите. Лечението на ендометриозата може да бъде медикаментозно или оперативно, или комбинация от двата метода.
Колко често се среща ендометриозата?
Ендометриозата е все по-често срещано заболяване, наблюдаващо се при жени в репродуктивна възраст, като според проучване между 5-20% от жените са засегнати от това заболяване, като при 20% от тях се наблюдава стерилитет. Като цяло обаче трябва да се има предвид, че ендометриозата много често е без...
Прочети повечеКакви са причините за ендометриоза?
Ендометриозата е комплексно заболяване, което засяга много жени в световен мащаб от началото на първата им менструация (менархе) до менопаузата, независимо от етническия произход или социалния статус. Точната причина за ендометриозата е неизвестна. Съществуват няколко теории за причината за ендоме...
Прочети повечеРискови фактори за развитие на ендометриоза
Ендометриозата може да се развие при всяко момиче или жена, които имат менструален цикъл, но най-често се появява при жени на възраст между 25 и 40 години. Също така по-голяма вероятност от възникване на състоянието имат жени, които не са раждали, имат по-тежък или по-кратък менструален цикъл, фами...
Прочети повечеКакви видове ендометриоза съществуват?
Различават се два основни видове ендометриоза - генитална (endometriosis genitalis) и екстрагенитална (endometriosis extragenitalis). Гениталната локализация е много по-често срещана - до 92% в сравнение с екстрагениталната, която се наблюдава до 8% от случаите.
Прочети повечеСтадии на ендометриоза
Ако подозирате, че може да имате ендометриоза, е важно да се консултирате с Вашия лекар. Ендометриозата обикновено се диагностицира чрез гинекологичен преглед и процедура, наречена лапароскопия. Като част от диагнозата, лекарят обикновено ще определи кой е стадият на ендометриоза. Идентифициране на...
Прочети повечеСимптоми на ендометриоза
Ендометриозата може да доведе до различни симптоми, които могат да варират по тежест сред засегнатите жени. Основният признак е болката, която може да бъде интензивна или лека. Често болката е свързана с менструалния цикъл. Въпреки че много жени имат спазми по време на цикъла си, тези с ендометрио...
Прочети повечеЕндометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
Ендометриозата и аденомиозата са две различни медицински състояния, които засягат матката и могат да причинят подобни симптоми. Тези болезнени прогресивни заболявания причиняват необичаен растеж на тъкан, подобна на ендометриума - тъканта, която покрива вътрешността на матката: при ендометриоза ен...
Прочети повечеКак се поставя диагнозата ендометриоза?
Поставянето на диагнозата ендометриоза не е лесна задача, като съществено значение имат анамнезата, клиничната картина, обективното гинекологично изследване от лекар специалист в съответната област, използването на образни методи - ехография. Много често симптоматиката при ендометриоза е много оск...
Прочети повечеКак се лекува ендометриоза?
Лечението при наличие на ендометриоза не е лесна задача, като то може да бъде консервативно или оперативно, като нерядко се изразява в комбинация между двете лечения.
Прочети повечеЖивот с ендометриоза
Ендометриозата е прогресиращо заболяване без лечение. Може да причини силна и изтощителна болка, както и тежко възпаление. За да живеете с ендометриоза, е важно да се съсредоточите върху управлението на симптомите и облекчаването на болката. Ендометриозата може да повлияе на физическото здраве и е...
Прочети повечеГалерия
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/271899-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Endometriosis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
https://www.webmd.com/women/endometriosis/endometriosis-causes-symptoms-treatment
https://www.healthline.com/health/endometriosis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10857-endometriosis
https://www.endometriosis-uk.org/what-endometriosis
https://www.endofound.org/endometriosis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK567777/
Изображения: freepik.com
Коментари към Ендометриоза