- Какво представлява ендометриозата?
- Колко често се среща ендометриозата?
- Какви са причините за ендометриоза?
- Рискови фактори за развитие на ендометриоза
- Какви видове ендометриоза съществуват?
- Стадии на ендометриоза
- Симптоми на ендометриоза
- Ендометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
- Как се поставя диагнозата ендометриоза?
- Как се лекува ендометриоза?
- Живот с ендометриоза
8. Ендометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
Ендометриозата и аденомиозата са две различни медицински състояния, които засягат матката и могат да причинят подобни симптоми. Тези болезнени прогресивни заболявания причиняват необичаен растеж на тъкан, подобна на ендометриума - тъканта, която покрива вътрешността на матката:
- при ендометриоза ендометриалната тъкан, която обикновено покрива вътрешността на матката, расте извън матката
- при аденомиоза ендометриалната тъкан, която нормално покрива вътрешността на матката, расте в мускулната стена на матката
При ендометриоза ендометриалната тъкан расте и извън матката и често се прикрепя към близки структури като яйчниците и фалопиевите тръби. Аденомиозата, от друга страна, възниква, когато тези клетки от ендометриален тип растат дълбоко в самата мускулна стена на матката, удебелявайки стената, и не се простира извън самата матка. Тази тъкан отделя вещества като простагландини и възпалителни химикали, които могат да причинят болка. Те са различни състояния, но и двете могат да причинят болка в таза, необичайно менструално кървене и обилна менструация. И въпреки че са различни състояния, някои жени могат да страдат и от двете едновременно.
Тези състояния могат да бъдат лекувани и не са животозастрашаващи, въпреки че могат да нарушат ежедневните дейности и качеството на живот на жената. Възможно е жена да има едновременно както ендометриоза, така и аденомиоза.
Но докато ендометриозата и аденомиозата споделят някои прилики, какви са разликите?
8.1. Причини
Ендометриозата и аденомиозата са състояния, които засягат матката и могат да причинят значителна болка и дискомфорт. Причината за появата им не е напълно изяснена.
Едно от най-широко приетата теза за развитие на ендометриозата е ретроградната менструация. Тази теория предполага, че по време на менструалния цикъл част от менструалния поток се движи назад през фалопиевите тръби, което позволява на тъканта, която жената отделя по време на цикъла си, да се придвижва другаде в тялото й.
За развитието на аденомиоза се счита, че нарушението на границата между маточния мускул и най-дълбокия слой на ендометриалната тъкан може да причини състоянието. Ето защо нараняванията и операциите могат да бъдат рискови фактори.
И двете състояния обаче са зависими от естрогена, което означава, че могат да възникнат само когато нивата на естроген са достатъчно високи, за да позволят на ендометриалната тъкан да расте.
8.2. Рискови фактори
Докато точните причини за тези състояния не са напълно разбрани, няколко потенциални фактора могат да допринесат за тяхното развитие.
Рисковите фактори за еднометриоза и аденомиоза включват:
Ендометриоза | Аденомиоза |
Възраст: Често се установява при по-млади жени (възраст между 30 и 40 години). | Възраст: Жени на възраст между 40 и 50 години. |
Фамилна анамнеза: Жените с роднина от първа линия (майка, сестра) с ендометриоза имат по-висок риск от развитие на състоянието. | Генетични фактори: Генетичната предразположеност играе роля, като аденомиозата често се среща в семейства. |
Аномалии на матката: Някои аномалии на матката, като ретроверзия на матката, могат да увеличат риска. | Хирургия на матката: Жените с предишна операция на матката може да са изложени на по-висок риск. |
Хормонален дисбаланс: Повишените нива на естроген или дисбалансът между естроген и прогестерон могат да допринесат за ендометриоза. | Хормонален дисбаланс: Някои хормонални дисбаланси, като прекомерното производство на естроген, могат да увеличат риска. |
Менструални нарушения: Менструален цикъл, по-къс от 27 дни; обилно менструално кървене, което продължава повече от 7 дни. | Менструални нарушения: Менструален цикъл, който продължава 24 дни или по-малко. |
Първа менструация: Поява на първата менструация преди 11-годишна възраст. | Първа менструация: Поява на първата менструация преди 10-годишна възраст. |
Предишни бременности: Жените, които са имали многоплодна бременност, може да са изложени на по-висок риск. |
8.3. Как се различават симптомите на аденомиозата от ендометриозата?
Симптомите на ендометриоза и аденомиоза могат да варират при засегнатите жени, а някои дори може да не изпитат никакви симптоми.
Ендометриоза | Аденомиоза |
Тазова болка, която се влошава по време на менструация | Тазова болка, която се влошава по време на менструация |
Болезнена менструация | Болезнена менструация |
Обилна менструация | Обилна менструация |
Болка по време или след полов акт | Болка по време или след полов акт |
Неправилно кървене (извън менструалния цикъл) | Неправилно кървене (извън менструалния цикъл) |
Безплодие | Безплодие и субфертилитет |
Болезнена дефекация или уриниране, особено по време на менструация | Увеличена матка, която причинява натиск върху пикочния мехур и ректума |
Умора, болка в гърба или крака, подуване на корема, запек, диария или гадене, особено по време на менструация | Болка по време на дефекация |
При аденомиоза клетките растат в стената на матката (мускулния слой). Полученото удебеляване на стените може да причини болка и прекомерно кървене.
Ендометриозата се характеризира с растеж на клетки извън матката и обикновено в яйчниците, тазовите кухини и лигаментите (връзките), които поддържат матката. Има четири етапа на ендометриозата, като всеки от които се характеризира с различна степен на тъкан и адхезии.
И двете състояния могат да доведат до анемия поради обилно менструално кървене. Ендометриозата може да причини различни симптоми в зависимост от това къде расте ендометриалната тъкан. Например ендометриалната тъкан може да се прилепи към храносмилателните органи, причинявайки стомашна болка или дисфункция на червата.
Повече информация за аденомиоза може да прочетете тук:
8.4. Диагноза
Тъй като симптомите са толкова сходни, състоянията могат да бъдат трудни за диагностициране.
Диагнозата се поставя въз основа на описаните симптоми, гинекологичен преглед и изследвания, като ултразвук, ЯМР, лапароскопия и биопсия.
8.5. Лечение
Възможностите за лечение на ендометриоза и аденомиоза зависят от тежестта на симптомите и целите на индивида, като подобряване на фертилитета или облекчаване на болката.
Някои възможности за лечение на ендометриоза и аденомиоза включват болкоуспокояващи лекарства (нестероидни противовъзпалителни средства), хормонална терапия, хирургия (лапароскопия, хистеректомия).
И двете състояния често реагират добре на перорални контрацептиви, така че лекарят може да препоръча това като първа линия на лечение, ако подозира, че пациентката има аденомиоза или ендометриоза.
8.6. Прогноза
Ендометриозата няма лечение. Въпреки че операция може да намали симптомите, различни проучвания отбелязват честота на рецидив от 6-67% след операция. При 5-59% от жените, подложени на медицинско лечение за ендометриоза, болката продължава.
Бременността е възможна при жени с ендометриоза, но нивата на усложнения при бременност са по-високи, както и жената може да има повече трудности при забременяване и износване на плода.
Прогнозата за аденомиоза варира. Повече адхезии на аденомиоза, особено много дълбоки, обикновено корелират с по-лоши симптоми. Лекарите обикновено започват терапията с лекарства и в зависимост от резултатите може след това да опитат по-инвазивни лечения. Хистеректомията може да излекува аденомиозата, но без матка жената не може да забременее.
8.7. Мога ли да забременея, ако имам ендометриоза или аденомиоза?
Да, възможно е да забременеете, ако имате ендометриоза или аденомиоза, но може да е по-трудно. И двете състояния могат да повлияят на фертилитета поради възпаление и хормонален дисбаланс, които пречат на овулацията и имплантирането на оплодена яйцеклетка.
Ако имате ендометриоза или аденомиоза и се опитвате да забременеете, е необходимо да се консултирате със специалист по репродуктивно здраве. Лекарят може да оцени Вашата ситуация, да даде насоки и да обсъди наличните възможности за лечение или асистирани репродуктивни технологии, които могат да подобрят шансовете Ви за забременяване.
Галерия
Библиография
https://www.pantai.com.my/maternity-services/endometriosis-vs-adenomyosis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/adenomyosis-vs-endometriosis
https://www.webmd.com/women/endometriosis/women-endometriosis-vs-adenomyosis
https://www.centerofendometriosis.com/blog/endometriosis-vs-adenomyosis-understanding-the-difference/
Коментари към Ендометриоза