Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Ендометриоза Какви видове ендометриоза съществуват?
Ендометриоза
Автор: д-р Димитър Илианов МитевРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Ендометриоза
  1. Какво представлява ендометриозата?
  2. Колко често се среща ендометриозата?
  3. Какви са причините за ендометриоза?
  4. Рискови фактори за развитие на ендометриоза
  5. Какви видове ендометриоза съществуват?
  6. Стадии на ендометриоза
  7. Симптоми на ендометриоза
  8. Ендометриоза и аденомиоза - какви са разликите?
  9. Как се поставя диагнозата ендометриоза?
  10. Как се лекува ендометриоза?
  11. Живот с ендометриоза

5. Какви видове ендометриоза съществуват?

Какви видове ендометриоза съществуват?

Различават се два основни видове ендометриоза - генитална (endometriosis genitalis) и екстрагенитална (endometriosis extragenitalis).

Гениталната локализация е много по-често срещана - до 92% в сравнение с екстрагениталната, която се наблюдава до 8% от случаите.

5.1. Генитална ендометриоза

Гениталната ендометриоза се подразделя на вътрешна генитална ендометриоза (endometriosis genitalis interna) и външна генитална ендометриоза (endometriosis genitalis externa).

Вътрешна генитална ендометриоза

Към вътрешната генитална ендометриоза принадлежат вътрешна генитална ендометриоза на матката (endometriosis genitalis interna uteri) и вътрешна генитална ендометриоза на маточните тръби (endometriosis genitalis interna tubae).

Вътрешна генитална ендометриоза на матката (endometriosis genitalis interna uteri) се характеризира с това, че ендометриозните огнища са локализирани вътре в маточната мускулатура (миометриума), като са представени като малки кистични образувания и ходове. При част от ходовете и кистичките се наблюдава съобщаване в маточната кухина, останалите нямат никакъв дренаж към кухината на матката и остават изолирани. Наблюдава се хиперпластична трансформация на миометриума, като матката е с увеличени размери, които могат да наподобят тези, които се наблюдават при миомна болест. Това състояние се означава като маточна аденомиоза (adenomyosis uteri).

Вътрешна генитална ендометриоза на маточните тръби (endometriosis genitalis interna tubae) също се среща сравнително често, но по-рядко от ендометриозата на матката. Най-често маточните тръби са засегнати двустранно. Ендометриозните огнища увреждат в значителна степен маточните тръби, които често са броеницовидно задебелени, абдоминалните отвори са обтурирани (запушени), а в самите тръби се събира кръвна колекция - хематосалпингс.

Външна генитална ендометриоза

Към външната генитална ендометриоза принадлежат ендометриоза на яйчниците, тазова ендометриоза, ендометриоза на маточната шийка.

Ендометриоза на яйчниците е сравнително често срещана, като ендометриозните огнища могат да бъдат по повърхността на яйчника или да навлезнат в яйчниковия паренхим. Когато огнищата са разположени повърхностно, се наблюдават синкави хеморагични възли с размери до 1 см, разположени нерядко близо един до друг, често локализирани и върху двата яйчника. Когато ендометриалната тъкан е разположена в паренхима на яйчника, вследствие на ежемесечните кръвотечения се събира кръвна колекция, която води до постепенно превръщане на яйчника в киста. Тъй като ежемесечно увеличаващата се кръвна колекция, съставена предимно от стара кръв, има кафеникав цвят, кистозната формация се означава като "шоколадова киста". Вследствие на дразненето на перитонеума и наличната възпалителна реакция се образуват множество сраствания между яйчника и съседни органи, като оментум, маточни тръби и черва. Сериозно усложнение, което може да се наблюдава, е руптура на "шоколадова киста", което води до изтичане на съдържимото в коремната кухина, което се демонстрира с клиничната картина на остър хирургичен корем. Трябва да се има предвид, че макар и рядко ендометриалните кисти могат да претърпяват трансформация и да малигнизират.

Тазовата ендометриоза представлява състояние, което се характеризира с наличие на ендометриална тъкан, локализирана по тазовия перитонеум, представена от синкави ендометриозни възли с размери между 2 и 10 мм. Най-често засегнат е перитонеума зад матката, предимно сакроутеринните връзки и Дъгласовото пространство (cavum Douglasi). Под влияние на ендометриозните огнища често се образуват сраствания между тазовия перитонеум и матката, вследствие на което последната често се придърпва назад и сраства с excavatio rectovaginalis, наблюдава се състоянието retroversio-flexio uteri fixata. Макар и значително по-рядко, ендометриозни огнища могат да се срещнат по перитонеалната обвивка на пикочния мехур, по широката връзка (lig. latum) и кръглата връзка (lig. rotundum).

Ендометриозата на маточната шийка се среща все по-често предвид все по-често навлизащата в практиката диатермокоагулация. Тя е резултат от имплантация на ендометриални клетки на мястото, което е подлежало на коагулация. Макроскопски ендометриомите на маточната шийка представляват синкави възелчета по областта на порциото (portio vaginalis colli uteri). Необходимо е те да бъдат огледани и посредством колпоскоп за точно поставяне на диагнозата.

5.2. Екстрагенитална ендометриоза

Екстрагениталната ендометриоза (endometriosis genitalis externa) е значително по-рядко срещана от гениталната. Тя се характеризира с наличие на ендометриозни огнища извън гениталната система на жената.

Най-често тази форма се наблюдава при значително прогресиране на гениталната ендометриоза, при липса на адекватно лечение, както и при всички случаи с късно проведено такова.

Установени са различни локализации на ендометриозни огнища извън гениталната система на жената, като тънки и дебели черва, пикочен мехур, бял дроб, както и в цикатрикси след извършването на оперативна интервенция (миомектомия или цезарово сечение).

Следва: Стадии на ендометриоза
Страници: 34567...18
4.3/5 10 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Ендометриоза Ендометриоза Симптоми на ендометриоза Симптоми на ендометриоза Ендометриоза Стадий 1 Стадий 2 Стадий 3 Стадий 4 Ехография - шоколадова киста (ендометриома) Лапароскопия на ендометриоза Лапароскопия на ендометриоза Хиатологично изследване на ендометриоза Ендометриоза на десния яйчник Аденомиоза на матката Ендометриоза и аденомиоза
1 от 17
ЕндометриозаЕндометриозаСимптоми на ендометриозаСимптоми на ендометриозаЕндометриозаСтадий 1Стадий 2Стадий 3Стадий 4Ехография - шоколадова киста (ендометриома)Лапароскопия на ендометриозаЛапароскопия на ендометриозаХиатологично изследване на ендометриозаЕндометриоза на десния яйчникАденомиоза на маткатаЕндометриоза и аденомиоза Ендометриоза

Коментари към Ендометриоза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ендометриоза
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 13:01
    Коментирайте "Ендометриоза"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 28 март 2016г.
прочетена: 102647 пъти
Още за Ендометриоза
  • Новини
  • Статии от здравна медия
  • Алтернативна медицина
  • Интервюта
  • Научни публикации
  • Женска полова система
  • Растения и билки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival