Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Гъбички Кандидоза
Гъбички
Автор: д-р Виолина ТодеваРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Гъбички
  1. Какво представляват гъбичките?
  2. Кои са най-често срещаните гъбички?
  3. Какви изследвания се правят при съмнение за гъбички?
  4. Разноцветен лишей
  5. Гъбички на ръцете
  6. Гъбички на краката
  7. Гъбички на ноктите
  8. Гъбички в ушите
  9. Кандидоза
  10. Кандидоза на устната кухина - орофарингеална кандидоза
  11. Кандидоза на гениталиите
  12. Кандидоза на гънките
  13. Кандидоза по време на бременност
  14. Кандидоза при новородени
  15. Кандидоза на кожните придатъци
  16. Системна кандидоза

9. Кандидоза

Най-честата гъбична инфекция при хората, причинена от дрожди, е тази от кандида. Другите дрожди, които причиняват често повърхностна гъбична инфекция, са Malassezia furfur / Pityrosporum ovale.

Кандидозата е известна още като млечница или соор. Кандидозата засяга области, които са с повишена влажност или са под оклузия.

Счита се, че почти всеки човек в живота си е имал поне един епизод на инфекция с Кандида.

9.1. Коя гъбичка причинява кандидозата?

Коя гъбичка причинява кандидозата?

Гъбичката, която причинява кандидоза, е от род Candida (Кандида). Най-честият причинител за кандидоза е Candida albicans (Кандида албиканс).

Интересен е фактът, че Candida albicans (Кандида албиканс) може да бъде част от нормалната флора в устната кухина или гастроинтестиналния тракт - различни части на храносмилателната система, както и в областта на естествени отвори. Поради тази причина нерядко е трудно да се определи дали се касае за отклонение от нормата.

За да се докаже, че се наличието на Кандида албиканс е патология, могат да се използват различни методи и белези:

  • вида на клиничната картина;
  • откриването на кандида албиканс на места, но които не се среща нормално;
  • откриване на кандида различна от кандида албиканс;
  • преминаването на Кандида албиканс в псевдомицеларна форма;
  • количествено измерване на Кандида албиканс;
  • откриване на кандида албиканс в кръвта.

Гъбички от род кандида, които могат да са отговорни за инфекция с кандида, могат да бъдат са Candida krusei, Candida tropicalis, Candida pseudotropicalis, Candida dubliniensis.

Други по-рядко срешани видове от род Кандида са: C. ascalaphidarum, C. amphixiae, C. antarctica, C. argentea, C. atlantica, C. atmosphaerica, C. blattae, C. carpophila, C. carvajalis, C. cerambycidarum, C. chauliodes, C. corydali, C. dosseyi, C. ergatensis, C. fructus, C. glabrata, C. fermentati, C. guilliermondii, C. haemulonii, C. insectamens, C. insectorum, C. intermedia, C. jeffresii, C. kefyr, C. lusitaniae, C. lyxosophila, C. maltosa, C. marina, C. membranifaciens, C. milleri, C. oleophila, C. oregonensis, C. parapsilosis, C. quercitrusa, C. rugosa, C. sake, C. shehatea, C. temnochilae, C. tenuis,C. theae, C. tsuchiyae, C. sinolaborantium, C. sojae, C. subhashii, C. viswanathii, C. utilis.

Изображение: CDC/Dr. William Kaplan, Public domain, via Wikimedia Commons

9.2. Как се доказва кандидоза?

Как се доказва кандидоза?

Поставянето на диагноза кандидоза започва с прегледа при лекар. Този преглед е много важен, защото трябва първо да се оцени клиничната картина на фона на оплакванията.

По време на прегледа се вземат необходимите изследвания в зависимост от това коя е засегнатата област.

Изследванията за кандида включват изследване на нативен препарат, посявка в специална хранителна среда и култивиране.

На нативният препарат, който се гледа под микроскоп, могат да се видят псевдохифите и дрожевидните клетки на различните видове кандида.

При посявка върху среда на Сабуро и при култивиране при 37 °C колонии на Кандида могат да се развият за няколко дни - 24-48 часа. Оценява се външният вид на колониите - цвят, морфология, а след това се правят оцветявания и препаратите се гледат под микроскоп.

Може да се направят и посявки, освен на среда на Сабуро и на оризов агар.

Разграничаването на различните видове Кандида албиканс може да се направи чрез серотипизиране.

Хистологично изследване при наличие на Candida albicans може да бъде оцветено по Грам. Хистологично изследване се прави много рядко и най-вече при съмнение за диагнозата.

 

Прочетете повече за различните методи на изследване в рубриката:

» Какви изследвания се правят при съмнение за гъбички?

Изображение: Doc. RNDr. Josef Reischig, CSc., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

9.3. Кои фактори могат да доведат до кандидоза?

Кои фактори могат да доведат до кандидоза?

Кандидозата се счита за болест на болните хора, т.е. тези които са с променен имунитет, с имуносупресия или с наличие на различни придружаващи заболявания.

Кандидозата се среща предимно в случаите, в които се създава предпоставка за повишена влажност, а именно при затлъстяване, залежаване на легло, под пелините при бебета, на места на недобре прикрепени изкуствени челюсти.

Други рискови фактори за кандидоза са приемът на някои медикаменти - орални контрацептиви (противозачатъчни), системни антибиотици, кортикостероиди, или при някои състояния и заболявания - по време на бременност, при захарен диабет, атопичен дерматит, СПИН.

9.4. Какви видове кандидоза съществуват?

Инфекцията с кандида може да засегне различни области и в зависимост от това протича по различен начин:

  • Кандидоза на устната кухина - орофарингеална кандидоза
  • Кандидоза по гениталиите при мъже и жени
  • Кандидоза между пръстите и в гънките - интердигитална кадидоза, кандидозно интертриго
  • Кандидоза под пелените - дайпер кандидоза
  • Кандидоза на нокътните гънки и нокътното легло - кандидозна паронихия
  • Кандидоза на космения фоликул - кандидозен фоликулит
  • Кандидоза при новородени - неонатална кандидоза
  • Системна кандидоза - кандидемия
  • Кандидоза по време на бременност

9.5. Как се лекува кандидозата?

Лечението на кандидозата е насочено преди всичко към намаляване на въздействието на рисковите фактори, а именно намаляване на условията, които създават повишена влажност, редуциране на теглото, честа смяна на пелените, смяна на катетъра, смяна на протезите, изключване на някои лекарства, търсене на придружаващи заболявания като предпоставка, повишаване на имунитета и т.н.

Локално лечение

Локално лечение на кандидозаЛокалното лечение на кандидозата включва използване на противогъбични кремове, лосиони, спрейове, пасти и пудри. Противогъбичните средства, които се използват могат да са с различен активен състав.

За локално лечение на инфекция с кандида могат да се използват и водни разтвори на багрила в ниска концентрация (0,1%-0,5%).

Изборът на локалното лечение зависи от няколко фактора:

  • локализация на инфекцията с кандида - в устната кухина, гениталиите, между пръстите, в гънките, под пелените, нокътните гънки, нокътното легло, космения фоликул
  • размер на площта на засягане и възрастта на пациента
  • причинителя на кандидозата

Системно лечение

Системно лечение на кандидозаНай-често използвания медикамент за системно лечение на кандидоза е флуконазол. Схемите на лечение с флуконазол са различни в зависимост от локализацията на инфекцията. Дължината на курса на лечение може да бъде от еднократен прием на по-висока доза при вагинална кандидоза до продължително лечение за 7-14 дни при кандидоза в устната кухина. При засягане на ноктите от кандида курсът на лечение може да продължи и месеци.

Лечението с флуконазол е в основата и на профилактика на кандидоза при хора със СПИН (ХИВ) или с други причини за имунодефицитни състояние. В тези случаи лечението с флуконазол може да бъде за цял живот.

При съмнение за резистентност на кандидата към флуконазол трябва да се направи тест за вида на кандидата и нейната чувствителност към различни медикаменти и по този начин да се подбере средство на лечение.

Освен флуконазол за лечението на кандидоза може да се използва и нистатин. Нистатин може да се използва под формата на разтвори за уста, различни кремове и хапчета, които се приемат през устата. При прием на нистатин под формата на хапчета показанието е кандидоза в стомашно-чревния тракт, защото нистатинът се отделя с изпражненията почти непроменен. Това означава, че нистатин няма системно действие.

При съмнение за системна кандидоза или кандидемия средството на избор е амфотерицин Б (Amphotericin B).

Следва: Кандидоза на устната кухина - орофарингеална кандидоза
Страници: 7891011...18
3.6/5 140 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Гъбички Структура на гъбичка Микроскопско изследване на гъбички Микробиологично изследване на гъбички Изследване на лампа на Wood за гъбички Причини за поява на разноцветен лишей Разноцветен лишей Разноцветен лишей Malassezia furfur Нативен препарат при разноцветен лишей Рискови фактори за поява на гъбички на краката Гъбички на ръцете Гъбички в ухото Гъбички на ноктите Candida albicans Рискови фактори за поява на гъбички по ноктите Вагинална кандидоза Кандидоза по време на бременност Млечница
1 от 20
ГъбичкиСтруктура на гъбичкаМикроскопско изследване на гъбичкиМикробиологично изследване на гъбичкиИзследване на лампа на Wood за гъбичкиПричини за поява на разноцветен лишейРазноцветен лишейРазноцветен лишейMalassezia furfurНативен препарат при разноцветен лишейРискови фактори за поява на гъбички на кракатаГъбички на ръцетеГъбички в ухотоГъбички на ноктитеCandida albicansРискови фактори за поява на гъбички по ноктитеВагинална кандидозаКандидоза по време на бременностМлечницаМлечница

Коментари към Гъбички

От сайта (12)
Напиши коментар 12 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 20 March 2025 в 10:12

    Анка

    можели да комбинираме 5 масла в едно и даси направим лечение

    Лечението на гъбична инфекция се назначава от лекар въз основа на вида, тежестта и локализацията на инфекцията и се провежда с антимикотични лекарства.

  2. Анка 
    на 20 March 2025 в 05:23

    можели да комбинираме 5 масла в едно и даси направим лечение

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 14 January 2025 в 13:58

    Анета Георгиева

    Здравейте, възможно ли е микробиологията да даде фалшиво отрицателен резултат? Тъй като имам доста бяло течение. Бях си пуснала в рамките на 2 месеца в три лаборатории микробиологично изследване на вагинален секрет и трите резултата са отрицателни за бактерии и гъбички.

    Здравейте! При еднократно изследване, неправилно взимане на проба и култивиране на микроорганизми може да се получи фалшиво отрицателен резултат. При вас са извършени 3 микробиологични изследвания и те не се открили болестотворни микроорганизми, поради което вероятността за фалшиво отрицателен резултат е изключително малка.

  4. Анета Георгиева  
    на 13 January 2025 в 19:18

    Здравейте, възможно ли е микробиологията да даде фалшиво отрицателен резултат? Тъй като имам доста бяло течение. Бях си пуснала в рамките на 2 месеца в три лаборатории микробиологично изследване на вагинален секрет и трите резултата са отрицателни за бактерии и гъбички.

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 29 July 2020 в 22:51

    Гери

    Здравейте, искам да попитам дали гъбичните инфекции могат да доведат до спонтанен аборт

    Здравейте! Съществува възможна връзка между наличието на вагинална кандидоза и преждевременното раждане.

  6. Гери 
    на 28 July 2020 в 12:27

    Здравейте, искам да попитам дали гъбичните инфекции могат да доведат до спонтанен аборт

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 June 2020 в 20:51

    Anonimno

    Zdr ot 3 sedmici ezikat mi e cherven I e dosta nepriatno sachto taka imam ot dvete Strani na ustinite cepnatini mojete li da mi pomognite

    Здравейте! Необходимо да посетите лекар за консултация и преглед.

  8. Anonimno  
    на 27 June 2020 в 17:06

    Zdr ot 3 sedmici ezikat mi e cherven I e dosta nepriatno sachto taka imam ot dvete Strani na ustinite cepnatini mojete li da mi pomognite

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 19 April 2019 в 20:21

    Галя

    Здравейте, искам да попитам за Крем с масло от чаено дърво, препоръчан за лечение с кандида албиканс, възможно ли е да се използва с тампон или само външно

    Здравейте! За вагинално приложение ли имате предвид? Не е уместно.

  10. Галя 
    на 19 April 2019 в 17:39

    Здравейте, искам да попитам за Крем с масло от чаено дърво, препоръчан за лечение с кандида албиканс, възможно ли е да се използва с тампон или само външно

Зареждане на още 10 коментара
За статията
последна редакция: 25 юли 2024г.
създадена на: 25 яну 2012г.
прочетена: 1548580 пъти
Още за Гъбички
  • Научни публикации за гъбички
  • Статии за гъбички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival