- Какво представляват гъбичките?
- Кои са най-често срещаните гъбички?
- Какви изследвания се правят при съмнение за гъбички?
- Разноцветен лишей
- Гъбички на ръцете
- Гъбички на краката
- Гъбички на ноктите
- Гъбички в ушите
- Кандидоза
- Кандидоза на устната кухина - орофарингеална кандидоза
- Кандидоза на гениталиите
- Кандидоза на гънките
- Кандидоза по време на бременност
- Кандидоза при новородени
- Кандидоза на кожните придатъци
- Системна кандидоза
7. Гъбички на ноктите
Гъбичките на ноктите се наричат още онихомикоза. Заболяването засяга нокътната плочка на един, няколко или всички нокти на ръцете и краката.
Гъбичките на ноктите са около 30% от всички инфекции с дерматофити (един от основните видове гъбички) и около 18-40% от всички гъбични заболявания.
7.1. Какво представляват гъбичките на ноктите?
Първоначално, преди да се появят гъбичките по ноктите, има гъбички на кожата на краката и / или ръцете. Ето защо при наличие на гъбички по кожата на ръцете и краката те трябва да се лекуват, за да не се засегнат ноктите.
От гъбички по-често са засегнати ноктите на краката. Ноктите на ръцете много често могат да бъдат засегнати едновременно с ноктите на краката. Ето защо, когато има гъбички на ноктите на ръцете, задължително се прави преглед и на ноктите на краката. В някои случаи, макар и рядко, може да са засегнати само ноктите на ръцете. Това се среща при някои професии, например при пекари, които имат предимно гъбички от кандида по ноктите на ръцете. Причина за това е работа при повишена влага и наличие на подходящи за развитие на кандида хранителни вещества.
Обикновено в началото е засегната само най-крайната част на нокътната плочка, като постепенно може да се засегне и нокътният матрикс - участъкът, от който се произвежда нокътната плочка.
Гъбичките на ноктите могат да засегнат първоначално само един от ноктите, а впоследствие да се ангажират и други нокти. Рядко биха могли да се засегнат едновременно всички нокти, както на краката, така и комбинация с тези на ръцете.
При наличие на гъбична инфекция на ноктите те могат да загубят блясък, потъмняват, стават белезникави или жълто-кафяви. Нокътната плочка е чуплива, а под нея се забелязва задебеляване.
Съществуват няколко различни форми на гъбички на ноктите:
Дистална субунгвална онихомикоза
Най-често срещаната и най-разпространена форма на гъбички по ноктите е дисталната субунгвална онихомикоза. При тази форма гъбичките нападат нокътя от свободния ръб или страничните участъци и постепенно могат да засегнат нокътното легло и нокътния матрикс - участъка, от който се образува нокътя.
Първоначално при дисталната субунгвална онихомикоза е налице разрастване и удебеляване на крайната част на нокътната плочка. Може да настъпи разделяне между нокътната плочка и нокътното легло. Възможно е да има и промяна в цвета на нокътната плочка. При гъбична инфекция цветът на нокътната плочка обикновено е жълтеникав, а при бактериална инфекция цветът на нокътя е кафяв или зелен.
При дистална субунгвална онихомикоза в някои случаи има и деформация на нокътната плочка.
Проксимална субунгвална онихомикоза
Проксималната субунгвална онихомикоза е най-рядко срещаната форма на гъбички по ноктите. Причинява се от трихофитон (Trichophyton spp.). При тази форма гъбичната инфекция прониква от вътрешния (проксималния) край на нокътната плочка през проксималната нокътна гънка (епонихиума - малка "кожичка"). По този начин се уврежда матриксът на нокътя - участъкът, който произвежда нокътната плочка.
Първоначално вътрешната част на нокътната плочка е бяла и ронлива, а впоследствие може да отпадне цялата нокътна плочка. След това растежът на нова нокътна плочка е затруднен, а освен това новата нокътна плочка е деформирана. Това се дължи на факта, че при тази форма винаги се уврежда нокътният матрикс.
Бяла повърхностна онихомикоза
Бялата повърхностна онихомикоза засяга нокътните плочки на палците на краката. Причинява се обикновено от Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale, както и от някои други трихофитони и по-рядко от плесени.
При бялата повърхностна онихомикоза по нокътната плочка се забелязват малки, дискретни, бели петънца, които са лесно ронливи. Под тези участъци нокътната плочка е непроменена. Белите петънца по нокътната плочка могат да конфлуират (се слеят) в по-големи лезии.
Дистрофична онихомикоза
Дистрофичната онихомикоза се характеризира с обширна деструкция на нокътните плочки. Нокътните плочки са задебелени, трошливи и с променен цвят.
Обикновено дистрофичната онихомикоза се среща при хронична мукокутана кандидоза и цялата нокътна плочка е засегната от дрождите от род Кандида. Най-честият причинител е Candida albicans и по-рядко Candida tropicalis и Candida parapsilosis. Дистрофичната онихомикоза се съчетава с кандидозна паронихия - зачервяване и подуване на меките тъкани около нокътя, възможно е да изтича и гной.
Дерматофитом
Дерматофитомата е една от редките форми на гъбички на ноктите. Характеризира се с наличие на ограничена колекция от плътно прилепнали хифи под нокътната плочка. Този участък е бял на цвят и може да бъде линеарен или окръглен. След отстраняване на нокътната плочка се открива плътна маса от гъбички.
Наличието на дерматофитом може да бъде причина за неуспешно повлияване след провеждане на лечение, защото лекарствата трудно могат да проникнат през образуваната колекция от гъбички.
7.2. Кои могат да са причинители на гъбичките на ноктите?
Гъбичките на ноктите се причиняват основно от дерматофити, като в най-голям процент това е Trichophyton rubrum.
Други често срещани причинители на гъбички на ноктите могат да са Trichophyton mentagrofites var. interdigitale и Epidermophyton floccosum.
В 99% от случаите гъбичките на ноктите се дължат на инфекция с дерматофити.
Освен дерматофити причина за гъбички на краката могат да са и други видове гъбички като дрожди: Candida albicans, Candida tropicalis, Hendersonula toruloidea, Scopulariopsis brevicaulis, Scytalidium hyalinum.
Инфекцията със Scopulariopsis brevicaulis води до промяна на цвета на нокътната плочка и тя става с цвят на канела.
Гъбична инфекция на ноктите, причинена от Fusarium spp., предизвиква бяла повърхностна онихомикоза.
Инфекцията с Hendersonula toruloidea и Scytalidium hyalinum предизвиква гъбички на кожата на краката и/или ръцете (със залющване на кожата) и едновременно с това и гъбички на ноктите.
Причинители на гъбички на ноктите могат да са и плесени като Onychocola canadenis, макар че в повечето случаи се касае за контаминация - вторично замърсяване.
Изображение: Photo Credit: Content Providers(s): CDC/Dr. Libero Ajello, Public domain, via Wikimedia Commons
7.3. Кои фактори могат да доведат до поява на гъбички на ноктите?
За да се зарази човек с гъбички на ноктите, обикновено е необходимо да има наличие на някои предразполагащи фактори. Такива предразполагащи фактори за поява на гъбички по ноктите могат да бъдат:
- нарушена циркулация на кръвта
- невропатии
- имунни заболявания
- захарен диабет
- работа в повишена влажност
7.4. Как се поставя диагноза гъбички на ноктите?
Поставянето на диагноза при гъбички на ноктите започва с преглед. При съмнение за гъбички на ноктите на ръцете задължително трябва да се прегледат и краката, защото в този случай почти задължително са засегнати и ноктите на краката, макар че има и малки изключения.
За по-точно диагностициране се прави нативен препарат като се остърже материал от нокът и се накапе калиева основа. Преди да се наблюдава под микроскоп при изследването на материал от нокът е необходимо да се изчака малко по-дълго време, за да се размекнат роговите клетки.
Правят се и посявки на хранителна среда - най-често хранителна среда на Sabouraud. С помощта на посявките може да се определи точния причинител и да се изследва неговата чувствителност.
Прочетете повече за различните методи на изследване в рубриката:
7.5. Заразни ли са гъбичките на ноктите?
Гъбичките на краката се лекуват много трудно. След като се засегне една нокътна плочка могат да се засегнат и други нокътни плочки.
Гъбичките на краката се причиняват от антропофилни причинители и инфекцията се предава от човек на човек, така че гъбичките са заразно заболяване.
След като се излекува инфекцията от гъбички на краката, винаги има риск да се заразите отново.
Спорите на гъбичките могат в продължение на месеци да преживеят на различни места:
- килими
- обувки
- басейни
- влажни помещения
7.6. Какви могат да бъдат усложненията при гъбички на ноктите?
След като човек се зарази с гъбичките на ноктите ги носи за много дълъг период от време.
Много често гъбичната инфекция се разпространява и върху съседни нокътни плочки или могат да се засегнат и ноктите на ръцете.
При наличие на предразполагащи фактори след лечение гъбичките на ноктите могат да се появят отново.
При съчетание едновременно на гъбички на ноктите и гъбички по кожата е възможно е да настъпи и вторично инфектиране с бактерии. Едно от честите и сериозни усложнения е рискът от поява на червен вятър - еризипел.
7.7. Как се лекуват гъбичките на ноктите?
Лечението на гъбичките на ноктите е основно с противогъбични препарати, които се приемат през устата. Това лечение е продължително, като терапевтичният курс е по-дълъг при лечение на ноктите на краката.
Лечението на гъбичките на ноктите зависи от вида на причинителя и от неговата чувствителност. Всеки един от различните видове гъбички е чувствителен на различни средства, затова преди да се започне лечение през устата е необходимо да се направят изследвания, да се определи точният причинител и неговата чувствителност към различните противогъбични средства.
В редки случаи се прилага и локално лечение под формата на терапевтични лакове за нокти. Обикновено локалното лечение се предпочита в тези случаи, в които не могат да се приложи системно лечение поради наличие на други заболявания.
Гъбичките на ноктите се лекуват по-трудно и по-продължително от гъбичките на кожата.
7.8. Как се прави профилактика против гъбички на ноктите?
При установяване на инфекция на кожата на ръцете или краката трябва да се предприеме лечение, защото рискът да се развият и гъбички на ноктите е много висок.
В случаите, когато човек страда от други заболявания като диабет, промени с кръвообращението, автоимунни заболявания, е необходимо тези заболявания да са с добър контрол, защото това намалява риска от гъбична инфекция на ноктите.
Профилактиката, която се спазва при гъбички на краката, е добре да се спазва и при гъбички на ноктите. Необходимо е да използвате индивидуални обувки и чехли, да поддържате кожата на краката суха, особено в областта на междупръстията. Ако страдате от хиперхидроза - повишена влажност и изпотяване на кожата на краката, чорапите трябва да се сменят често и краката винаги да бъдат сухи.
При наличие на висок професионален риск е необходимо да използвате подходящи ръкавици или други предпазни продукти.
Коментари към Гъбички
Гери
Здравейте, искам да попитам дали гъбичните инфекции могат да доведат до спонтанен аборт
Здравейте! Съществува възможна връзка между наличието на вагинална кандидоза и преждевременното раждане.
Здравейте, искам да попитам дали гъбичните инфекции могат да доведат до спонтанен аборт
Anonimno
Zdr ot 3 sedmici ezikat mi e cherven I e dosta nepriatno sachto taka imam ot dvete Strani na ustinite cepnatini mojete li da mi pomognite
Здравейте! Необходимо да посетите лекар за консултация и преглед.
Zdr ot 3 sedmici ezikat mi e cherven I e dosta nepriatno sachto taka imam ot dvete Strani na ustinite cepnatini mojete li da mi pomognite
Галя
Здравейте, искам да попитам за Крем с масло от чаено дърво, препоръчан за лечение с кандида албиканс, възможно ли е да се използва с тампон или само външно
Здравейте! За вагинално приложение ли имате предвид? Не е уместно.
Здравейте, искам да попитам за Крем с масло от чаено дърво, препоръчан за лечение с кандида албиканс, възможно ли е да се използва с тампон или само външно
Д.Ив.
Здравейте, Бих искала да попитам дали гъбичките по ноктите на ръцете могат да заразят гинеталиите при допир или устата и вътрешностите пак чрез храна и допир или засягат само ноктите и кожата?
Не.
Здравейте, Бих искала да попитам дали гъбичките по ноктите на ръцете могат да заразят гинеталиите при допир или устата и вътрешностите пак чрез храна и допир или засягат само ноктите и кожата?