Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Гъбички Кандидоза по време на бременност
Гъбички
Автор: д-р Виолина ТодеваРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Гъбички
  1. Какво представляват гъбичките?
  2. Кои са най-често срещаните гъбички?
  3. Какви изследвания се правят при съмнение за гъбички?
  4. Разноцветен лишей
  5. Гъбички на ръцете
  6. Гъбички на краката
  7. Гъбички на ноктите
  8. Гъбички в ушите
  9. Кандидоза
  10. Кандидоза на устната кухина - орофарингеална кандидоза
  11. Кандидоза на гениталиите
  12. Кандидоза на гънките
  13. Кандидоза по време на бременност
  14. Кандидоза при новородени
  15. Кандидоза на кожните придатъци
  16. Системна кандидоза

13. Кандидоза по време на бременност

Вулвовагиналната кандидоза, известна като гъбична инфекция, е разпространено гинекологично заболяване, засягащо 3 от 4 жени. Нейната честота се е увеличила значително през последните три десетилетия. Повече от 40% от засегнатите жени имат два или повече епизода на вагинална кандидоза. Инфекцията е особено честа при бременни жени.

Тези инфекции са причинени от свръхрастеж на микроскопични гъбички, принадлежащи към семейство Candida, във вагиналната лигавица. В по-голямата част от случаите (80-90%) инфекцията е с Candida albicans, докато инфекция с други видове, като например Candida glabrata или Candida tropicalis, се срещат по-рядко.

Тъй като вулвовагиналната кандидоза е толкова честа при жени по време на детеродните им години, е важно да се разбере патологията на заболяването, както и безопасността или рисковете на лекарствата, използвани за лечение на инфекцията по време на бременност.

13.1. Какви са причините за развитие на гъбички при бременни?

Какви са причините за развитие на гъбички при бременни?

Не е необичайно наличието на определено количество дрожди във вагината, както и в чревния тракт. Те се превръщат проблем, когато растат толкова бързо, че "завладяват" други конкурентни микроорганизми.

Гъбичните инфекции се появяват, когато определени вътрешни или външни фактори променят нормалната среда на влагалището и предизвикват свръхрастежа на гъбичките.

Механизмите, чрез които бременността насърчава колонизацията на кандида, са комплексни. По време на бременността нивата на двата хормона прогестерон и естроген са повишени. Прогестеронът има потискащ ефект върху противогъбичната активност на неутрофилите, докато за естрогена е установено, че намалява способността на вагинални епителни клетки да инхибират растежа на Candida albicans и също намалява имуноглобулините във вагиналните секрети, което води до повишена уязвимост на бременните жени към вагинална кандидоза.

По-високото ниво на естроген по време на бременността причинява производство на повече гликоген от вагината, което улеснява растежа на гъбичките. Някои учени смятат, че естрогенът може да има пряк ефект върху гъбичките, причинявайки по-бърз растеж и по-лесното им прикрепяне към стените на влагалището.

Допълнителни фактори, като гестационен диабет, честа антибиотична терапия, HIV инфекция, също предразполагат жените към развитие на остра или хронична кандидоза. По-вероятно да се развие гъбична инфекция при прием на антибиотици, особено ако се употребяват често или за продължително време. Рискът от гъбична инфекция съществува в такива случаи, тъй като антибиотиците убиват не само бактериите, към които са насочени, но и могат да повлияят на нормалните защитни бактерии във вагината, позволявайки свръхрастеж на гъбичките.

13.2. Какви са симптомите?

Какви са симптомите?

Развитието на гъбична инфекция води до поява на признаци, които създават дискомфорт, неприятно усещане, и могат да се влошат, докато не се третира инфекцията.

Симптомите могат да включват:

  • Сърбеж, дразнене и болезненост около вагината
  • Усещане за парене и зачервяване във вагиналната област, понякога и подуване
  • Вагинално течение без мирис, което често е бяло, кремаво или като пресечено мляко
  • Дискомфорт или болка по време на полов акт
  • Парене по време на уриниране (урината влиза в контакт с вече раздразнените гениталии)

13.3. Какво да правите, ако подозирате, че имате гъбична инфекция?

Какво да правите, ако подозирате, че имате гъбична инфекция?

Ако мислите, че имате гъбична инфекция, отидете на преглед при Вашия лекуващ лекар. Той ще вземе проба от вагиналното течение за изследване, за да се потвърди диагнозата и да изключи други състояния, които могат да причинят симптомите Ви.

Не е добра идея да се опитвате да си поставяте диагноза и да провеждате лечение сама. Вашите симптоми могат да бъдат причинени от друго състояние, като полово предавана инфекция.

Проучванията показват, че по-голямата част от жените, които се самолекуват за предполагаема инфекция, пропускат истинската причина. В резултат на това те често забавят приложението на правилното лечение.

Обикновено при кандидоза по време на бременност се предписват супозитории и кремове, съдържащи клотримазол, миконазол или друго подобно противогъбично лекарство. Тези медикаменти могат да се използват във всеки един момент по време на бременността и не носят риск от вродени дефекти или други усложнения на бременността. Препоръчва се поставянето на крема или свещичката преди лягане, за да се предотврати изтичане.

Често се провежда седемдневен курс на лечение. Естествени или домашни средства за лечение обикновено не се препоръчват.

Възможно е минат няколко дни от лечението, преди да започнете да чувствате известно облекчение. Ако получите нежелани лекарствени реакции или лечението не е ефективно, споделете на Вашия лекуващ лекар.

Бъдете сигурни, че сте завършили пълния курс на лечение, за да се уверите, че инфекцията е преминала.

13.4. Ще окаже ли ефект гъбичната инфекция на бебето?

Ще окаже ли ефект гъбичната инфекция на бебето?

Гъбичната инфекция няма да навреди или да окаже ефект на развиващото се бебе. Ако имате инфекция по време на раждането, има риск да се предаде на новороденото, като минава през родилния канал. То може да развие гъбична инфекция в устата, известна като млечница.

Млечницата се характеризира с бели петна по вътрешната страна на бузите и небцето, а понякога и върху езика. Това състояние не е сериозно и се лекува лесно. (Бебето може да се разболее от млечница, дори и ако майката не е с гъбична инфекция.)

Млечница

Изображение: Helgi Halldórsson from Reykjavík, Iceland, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Повече информация може да прочетете тук:

» Кандидоза при новородени

Съществува възможна връзка между наличието на вагинална кандидоза и преждевременното раждане. Учени в момента проучват дали лечението на жени с асимптоматична вагинална кандидоза е ефективно за намаляване на спонтанното преждевременно раждане. Тези изследвания ще покажат дали пълното излекуване на гъбичната инфекция при бременни помага за намаляване на процента на преждевременно раждане и късен спонтанен аборт.

13.5. Как може да се намали риска от развитие на гъбична инфекция по време на бременност?

По-малко вероятно е да се появи гъбична инфекция, ако се поддържа суха гениталната област (гъбичките се развиват в топла, влажна среда) и нормална вагинална флора.

Следните съвети могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на гъбична инфекция по време на бременност:

  • Носете дишащо памучно бельо, а не синтетично. Перете бельото в гореща вода и чист сапун.
  • Избягвайте прилепнали дрехи, като дънки, тъй като това създава влажна, топла среда, която насърчава свръхрастежа на бактерии и дрожди. Избягвайте чорапогащи или ги носете за възможно най-кратко време.
  • Отстранете или сменете мокрия бански костюм възможно най-скоро след плуване. Сменете бельото и спортните си дрехи след физическа активност, ако се сте се изпотили.
  • Избягвайте тангенторни вани, парфюмирани сапуни, ароматизиран перилен препарат и женски хигиенни спрейове. Въпреки че не е ясно дали тези средства допринасят за гъбични инфекции, те могат да причинят неприятни генитално дразнене така добре да се избягват.
  • Почиствайте Вашата генитална област внимателно с топла вода.
  • Не използвайте дамски душ по време на бременността (или по всяко друго време), освен ако не е изрично предписан от лекар за лечение на инфекция. Промивката увеличава риска от вагинално дразнене и не се препоръчва по време на бременност.
  • Винаги почиствайте или измивайте гениталната област в посока отпред назад - от пубиса в посока към ануса. Не използвайте ароматизирани тоалетна хартия, защото това може да предизвика дразнене.
  • Консумирайте кисело мляко, съдържащо жива култура на Lactobacillus acidophilus, който може да помогне за поддържане на подходящия бактериален баланс в червата и влагалището. Алтернативно, може да приемате пробиотици.
Следва: Кандидоза при новородени
Страници: 1112131415...18
3.6/5 140 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Гъбички Структура на гъбичка Микроскопско изследване на гъбички Микробиологично изследване на гъбички Изследване на лампа на Wood за гъбички Причини за поява на разноцветен лишей Разноцветен лишей Разноцветен лишей Malassezia furfur Нативен препарат при разноцветен лишей Рискови фактори за поява на гъбички на краката Гъбички на ръцете Гъбички в ухото Гъбички на ноктите Candida albicans Рискови фактори за поява на гъбички по ноктите Вагинална кандидоза Кандидоза по време на бременност Млечница
1 от 20
ГъбичкиСтруктура на гъбичкаМикроскопско изследване на гъбичкиМикробиологично изследване на гъбичкиИзследване на лампа на Wood за гъбичкиПричини за поява на разноцветен лишейРазноцветен лишейРазноцветен лишейMalassezia furfurНативен препарат при разноцветен лишейРискови фактори за поява на гъбички на кракатаГъбички на ръцетеГъбички в ухотоГъбички на ноктитеCandida albicansРискови фактори за поява на гъбички по ноктитеВагинална кандидозаКандидоза по време на бременностМлечницаМлечница

Коментари към Гъбички

От сайта (12)
Напиши коментар 12 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 20 March 2025 в 10:12

    Анка

    можели да комбинираме 5 масла в едно и даси направим лечение

    Лечението на гъбична инфекция се назначава от лекар въз основа на вида, тежестта и локализацията на инфекцията и се провежда с антимикотични лекарства.

  2. Анка 
    на 20 March 2025 в 05:23

    можели да комбинираме 5 масла в едно и даси направим лечение

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 14 January 2025 в 13:58

    Анета Георгиева

    Здравейте, възможно ли е микробиологията да даде фалшиво отрицателен резултат? Тъй като имам доста бяло течение. Бях си пуснала в рамките на 2 месеца в три лаборатории микробиологично изследване на вагинален секрет и трите резултата са отрицателни за бактерии и гъбички.

    Здравейте! При еднократно изследване, неправилно взимане на проба и култивиране на микроорганизми може да се получи фалшиво отрицателен резултат. При вас са извършени 3 микробиологични изследвания и те не се открили болестотворни микроорганизми, поради което вероятността за фалшиво отрицателен резултат е изключително малка.

  4. Анета Георгиева  
    на 13 January 2025 в 19:18

    Здравейте, възможно ли е микробиологията да даде фалшиво отрицателен резултат? Тъй като имам доста бяло течение. Бях си пуснала в рамките на 2 месеца в три лаборатории микробиологично изследване на вагинален секрет и трите резултата са отрицателни за бактерии и гъбички.

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 29 July 2020 в 22:51

    Гери

    Здравейте, искам да попитам дали гъбичните инфекции могат да доведат до спонтанен аборт

    Здравейте! Съществува възможна връзка между наличието на вагинална кандидоза и преждевременното раждане.

  6. Гери 
    на 28 July 2020 в 12:27

    Здравейте, искам да попитам дали гъбичните инфекции могат да доведат до спонтанен аборт

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 June 2020 в 20:51

    Anonimno

    Zdr ot 3 sedmici ezikat mi e cherven I e dosta nepriatno sachto taka imam ot dvete Strani na ustinite cepnatini mojete li da mi pomognite

    Здравейте! Необходимо да посетите лекар за консултация и преглед.

  8. Anonimno  
    на 27 June 2020 в 17:06

    Zdr ot 3 sedmici ezikat mi e cherven I e dosta nepriatno sachto taka imam ot dvete Strani na ustinite cepnatini mojete li da mi pomognite

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 19 April 2019 в 20:21

    Галя

    Здравейте, искам да попитам за Крем с масло от чаено дърво, препоръчан за лечение с кандида албиканс, възможно ли е да се използва с тампон или само външно

    Здравейте! За вагинално приложение ли имате предвид? Не е уместно.

  10. Галя 
    на 19 April 2019 в 17:39

    Здравейте, искам да попитам за Крем с масло от чаено дърво, препоръчан за лечение с кандида албиканс, възможно ли е да се използва с тампон или само външно

Зареждане на още 10 коментара
За статията
последна редакция: 25 юли 2024г.
създадена на: 25 яну 2012г.
прочетена: 1544573 пъти
Още за Гъбички
  • Научни публикации за гъбички
  • Статии за гъбички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival