Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Продукти - Е-аптека
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Гъбички

Гъбички

Автор: д-р Виолина Тодева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Гъбички
  1. Какво представляват гъбичките?
  2. Кои са най-често срещаните гъбички?
  3. Какви изследвания се правят при съмнение за гъбички?
  4. Разноцветен лишей
  5. Гъбички на ръцете
  6. Гъбички на краката
  7. Гъбички на ноктите
  8. Гъбички в ушите
  9. Кандидоза
  10. Кандидоза на устната кухина - орофарингеална кандидоза
  11. Кандидоза на гениталиите
  12. Кандидоза на гънките
  13. Кандидоза по време на бременност
  14. Кандидоза при новородени
  15. Кандидоза на кожните придатъци
  16. Системна кандидоза

1. Какво представляват гъбичките?

Гъбите са аеробни организми, които са в отделно царство с шест отделни класа.

Гъбичките растат на или в органична среда. Гъбичките образуват колонии и се размножават, както полово, така и безполово.

За разлика от растенията гъбичките не произвеждат хлорофил, така че за да живеят имат нужда от други живи организми - те са хетеротрофи (heterotrophs).

Повечето видове гъби са сапротрофни организми, защото разлагат мъртвата материя. Ето защо гъбите имат много важно място във всяка една екосистема. Гъбите могат да разграждат различни органични вещества, могат да разграждат дори и лигнин, който по принцип е много трудно разградим.

Някои гъбички живеят в мутуализъм, което е вид симбиоза, при която и двата вида имат полза от взаимоотношението си и тяхното съществуване зависи от това.

Друга голяма част от гъбите са паразити, защото получават хранителни вещества от живи организми.

Гъбите имат извънклетъчно храносмилане - отделят ензими, след което усвояват чрез абсорбиране произведените хранителни вещества.

Гъбичките съхраняват храната си под формата на гликоген подобно на животните. За разлика от тях растенията и зелените водорасли съхраняване на храната си като нишесте.

Гъбичките имат клетъчна стена изградена от хитин. Основният компонент на клетъчната мембрана на гъбичките са ергостерол и зимостерол, за разлика от холестерола при клетките на бозайниците. Тази разлика е в основата на създаването на много лекарства за лечение на инфекцията от гъбички. Гъбичките биха могли да живеят и като отделни клетки, но по-често са на общества (колонии), в които различните клетки имат различни функции.

Гъбичките могат да се разделят на няколко групи:

  • Дерматофити
  • Дрожди
  • Плесени

От медицинска гледна точка гъбичките са много важни, защото могат да доведат до различни инфекции при хората и при животните.

Повечето от тези инфекции са с много изразено засягане на кожата и космите. Освен това гъбичките имат много важна роля в протичането на някои заболявания, като себореен дерматит.

Гъбичките могат да доведат и до алергия, особено спорите на някои плесени. В някои случаи гъбичките произвеждат токсини, какъвто е афлатоксина на Aspergillus flavus, който прави храната опасна за консумация. Гъбичките могат да отделят халюциногенни вещества и дори отрови.

Гъбичките имат съществена роля в съвременния живот в производството на много човешки блага като антибиотиците, хлебопекарството и производството на бира.

Гъбите са неизменна част от нормалната екосистема.

2.

Кои са най-често срещаните гъбички?

Какви са основните видове гъбички, които могат да доведат до заболявания? Какви могат да бъдат проявите на инфекцията с различни видове гъбички? Как се заразяваме с гъбички?

Царството на гъбичките се дели на 6 отделни класа. Последният 6-ти клас обединява несъвършените гъби (Fungi imperfecti) с три раздела, към които се отнасят повечето патогенни за животните и хората видове. Тези три вида гъбички са дерматофити, дрожди и плесени. Гъбичните заболявания по кожата в зав...

Прочети повече
3.

Какви изследвания се правят при съмнение за гъбички?

По какви начини и с кои изследвания може да се установи инфекция с гъбички?

За да се докаже инфекция с гъбички, могат да се направят различни изследвания:

Прочети повече
4.

Разноцветен лишей

Разноцветният лишей е повърхностна микоза, която се причинява от Malessezia furfur (Pityrosporum ovale). Как изглежда и как се диагностицира разноцветен лишей. Лечение и профилактика на разноцветния лишей.

Разноцветният лишей е повърхностна гъбична инфекция и спада към кератомикозите.

Прочети повече
5.

Гъбички на ръцете

Какво представляват гъбичките на ръцете? Кои могат да бъдат причинителите на гъбичките на ръцете? Какви са рисковите фактори за гъбички на ръцете? Как се лекуват гъбичките на ръцете?

Гъбичната инфекция на ръцете, наречена tinea manuum, е причинена от дерматофити, вид гъбички. Инфекцията най-често е повърхностна и ограничена до външните слоеве на кожата, което е типично за дерматофитните инфекции. При животновъди и зоофилни причинители инфекцията може да е по-дълбока и да доведе...

Прочети повече
6.

Гъбички на краката

Гъбичките на краката са една от най-често срещаните гъбични инфекции. Как протича инфекцията с гъбички на краката? Какви са предразполагащите фактори за гъбички на краката? Как се лекуват гъбичките на краката?

Гъбичките на краката са една от най-често срещаните инфекции с гъбички. Много често освен гъбички на краката, човек има едновременно и гъбички по ноктите или гъбички в ингвиналните гънки. Проучванията показват, че до 70% от миньорите страдат от гъбички на краката. Заболяването е много разпростран...

Прочети повече
7.

Гъбички на ноктите

Какво представляват гъбичките на ноктите? Кои могат да бъдат причинителите на гъбичките на ноктите? Прочетете как да се предпазите от и как се лекуват гъбички на ноктите?

Гъбичките на ноктите се наричат още онихомикоза. Заболяването засяга нокътната плочка на един, няколко или всички нокти на ръцете и краката. Гъбичките на ноктите са около 30% от всички инфекции с дерматофити (един от основните видове гъбички) и около 18-40% от всички гъбични заболявания.

Прочети повече
8.

Гъбички в ушите

Какви са симптомите при гъбична инфекция на ухото? Как се диагностицират гъбичките в ухото? Какво е лечението на отомикозата?

Отомикозата представлява повърхностна гъбична инфекция на външния ушен канал. По-често се развива в тропическите страни. Инфекцията може да бъде субакутна или остра и се характеризира със слаба секреция, възпаление, сърбеж, лющене и значителен дискомфорт.

Прочети повече
9.

Кандидоза

Какво представлява кандидата (candida), какви са формите на кандидоза. Какво е лечението на кандидозата?

Най-честата гъбична инфекция при хората, причинена от дрожди, е тази от кандида. Другите дрожди, които причиняват често повърхностна гъбична инфекция, са Malassezia furfur / Pityrosporum ovale. Кандидозата е известна още като млечница или соор. Кандидозата засяга области, които са с повишена влажн...

Прочети повече
10.

Кандидоза на устната кухина - орофарингеална кандидоза

Устата и гърлото много често могат да бъдат засегнати от кандида. Тази форма на кандидоза е известна като орофарингеална кандидоза или кандидоза на устната кухина. Кандидозата на устата може да протече по различни начини.

Кандида албиканс много често може да бъде открита в областта на устата и гърлото (орофаринкса). Тази кандидоза се нарича кандидоза на устната кухина или орофарингеална кандидоза. Наличието на дискретни промени е белег за преминаване на доброкачествената колонизация от кандида към патологичен свръх...

Прочети повече
11.

Кандидоза на гениталиите

Гъбичките по гениталиите се причиняват от Кандида. Прочетете за кандидозата на гениталиите при мъжа и жената.

Гъбична инфекция в областта на гениталиите е много често срещана. Причинява се от Кандида. Обикновено жените са засегнати по-често от кандидоза.

Прочети повече
12.

Кандидоза на гънките

В областта на гънките, под пелените и между пръстите се създават условия за повишаване на температурата и влажността, което е предпоставка за възникване на кандидозно интертриго, дайпер дерматит и интердигитална кандидоза.

Кандидата е микроорганизъм, който обича топлите и влажни места. Ето защо на места, като гънки се създават условия, които са подходящи за поява на инфекция с кандида. При някои хора вродената неспособност за справяне с инфекция с дрожди, имуносупресия, някои заболявания като захарен диабет и затлъс...

Прочети повече
13.

Кандидоза по време на бременност

Кои са причините за поява на гъбички при бременни? Кои са симптомите на кандидоза по време на бременността? Как се лекува бременната жена от гъбички? Как може да се предпази от това състояние?

Вулвовагиналната кандидоза, известна като гъбична инфекция, е разпространено гинекологично заболяване, засягащо 3 от 4 жени. Нейната честота се е увеличила значително през последните три десетилетия. Повече от 40 % от засегнатите жени имат два или повече епизода на вагинална кандидоза. Инфекцията е...

Прочети повече
14.

Кандидоза при новородени

Какво представлява кандидозата при новородените деца? Колко вида инфекция с кандида има при новородените?

Заразяването на новороденото с кандида може да стане по два начина: вертикално - при вагинална инфекция на майката; нозокомиално - от болничната среда - персонал и използване на различни медицински изделия. Причините за възникване на кандидоза се дължат на незрелия имунитет на новородените. Ка...

Прочети повече
15.

Кандидоза на кожните придатъци

Прочетете как може кандидата да причини инфекция на кожните придатъци. Кандидозата на космения фоликул се нарича кандидозен фоликулит, а кандидозата на нокътните гънки и нокътното легло се отбелязва като кандидозна паронихия.

Кандидозата е инфекция, която може да засегне и кожните придатъци. Кандидата може да засегне космените фоликули, ноктите и около нокътните структури. При нормални условия кандидата не предизвиква инфекция на кожните придатъци.

Прочети повече
16.

Системна кандидоза

Системна кандидоза се нарича още кандидемия. Това състояние е сериозно и може да бъде животозастрашаващо.

Системна кандидоза е инфекция, която засяга хора с имуносупресия. Системната кандидоза се отбелязва и още като кандидемия.

Прочети повече
Страници: 12345...18
3.5/5 131 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Гъбички Структура на гъбичка Култури с различни гъбички Разноцветен лишей Разноцветен лишей Разноцветен лишей Разноцветен лишей Malassezia furfur Нативен препарат при разноцветен лишей Причини за поява на разноцветен лишей Трихофитон Трихофитон рубрум Интертригинозна форма на гъбички между пръстите на краката Еритемо-сквамозна (хиперкератотична) форма на гъбички на краката Дисхидротична форма на гъбички на краката Рискови фактори за поява на гъбички на краката Устройство на нокът Дистална субунгвална онихомикоза Проксимална субунгвална онихомикоза Бяла повърхностна онихомикоза Дистрофична онихомикоза Дерматофитом Рискови фактори за поява на гъбички по ноктите Нативен препарат на кандида Хранителна среда с Candida Устройство на устната кухина Остра превдомембранозна кандидоза Остра атрофична кандидоза Хронична атрофична кандидоза Хронична хиперпластична кандидоза Медиален ромбоиден глосит Ангуларен хейлит Вагинална кандидоза Кандидозен баланит и баланопостит Причини за генитална кандидоза Кандидозно интертриго Кандидозата между пръстите Дерматит под пелените Кожна кандидоза при новородено дете Кандидозен фоликулит Кандидозна паронихия
1 от 42
ГъбичкиСтруктура на гъбичкаКултури с различни гъбичкиРазноцветен лишейРазноцветен лишейРазноцветен лишейРазноцветен лишейMalassezia furfurНативен препарат при разноцветен лишейПричини за поява на разноцветен лишейТрихофитонТрихофитон рубрумИнтертригинозна форма на гъбички между пръстите на кракатаЕритемо-сквамозна (хиперкератотична) форма на гъбички на кракатаДисхидротична форма на гъбички на кракатаРискови фактори за поява на гъбички на кракатаУстройство на нокътДистална субунгвална онихомикозаПроксимална субунгвална онихомикозаБяла повърхностна онихомикозаДистрофична онихомикозаДерматофитомРискови фактори за поява на гъбички по ноктитеНативен препарат на кандидаХранителна среда с CandidaУстройство на устната кухинаОстра превдомембранозна кандидозаОстра атрофична кандидозаХронична атрофична кандидозаХронична хиперпластична кандидозаМедиален ромбоиден глоситАнгуларен хейлитВагинална кандидозаКандидозен баланит и баланопоститПричини за генитална кандидозаКандидозно интертригоКандидозата между пръститеДерматит под пеленитеКожна кандидоза при новородено детеКандидозен фоликулитКандидозна паронихияКандидозна паронихия

Коментари към Гъбички

От сайта (8)
  1. Dr Violina Todeva 
    на 06 April 2011 в 12:56
    Отговор на въпросите ви към д-р Тодева можете да получите в темите по-долу от нейната секция Кожни и венерически болести ! Здравейте! В тази рубрика може да зададете Вашите въпроси към д-р Тодева специалист Дерматология и Венерология: 1. Как да се гри...
  2. desita 
    на 06 April 2011 в 19:19
    От каква възраст може да се започне използване на кремове против бръчки?
  3. southern_sun 
    на 07 April 2011 в 13:56
    Ноктите на големите пръсти на краката са ми деформирани аз мисля, че е от постоянното лакиране. Препоръчайте ми нещо ефикасно!
  4. EArnautska 
    на 07 April 2011 в 14:20
    Здравейте, искам да Ви попитам от какво се получават молуските, защото забелязвам, че имам такива по едната си ръка, в областта на лакътната сгъвка. Как се лекуват и дали има вероятност да ми излязат и на друго място?
  5. lekarstvo 
    на 07 April 2011 в 14:29
    Д-р Тодева, синът на приятелката ми ,който е на четири години има Кокоши трън (по неини думи). Възможно ли е да има такова заболявание при толкова малка възраст.
  6. Dr Violina Todeva 
    на 07 April 2011 в 17:32
    За съжаление няма точно правило, което да се следва и такава възраст, която да се фиксира. Всичко е индивидуално и зависи от начина, по който кожата старее. Така или иначе възрастта от 25-30 години обикновено обхваща повечето хора. Така че ако сте на тази...
  7. Dr Violina Todeva 
    на 07 April 2011 в 17:44
    Ако проблема наистина е от лака най-доброто решение е да спрете да се лакирате и през това време да използвате подхранващи нокътната плочка продукти като например Балсам за нокти Макси . За съжаление нокътната плочка на големите пръсти на краката се възст...
  8. Dr Violina Todeva 
    на 07 April 2011 в 17:50
    Молуските са заразни вирусни брадавици и трябва да се лекуват, защото много често се разпространяват. Ето защо трябва да посетите кожен лекар. Обикновено лечението се състои в кюретиране на молуските. Има възможност и за лечение с локални деструктивни пре...
  9. Dr Violina Todeva 
    на 07 April 2011 в 18:04
    Да, възможно е! Най-вероятно детето е с променен имунен отговор (може да боледува често от вирусни инфекции, може да има друг кожен проблем и т.н.). Добре е да се консултирате с кожен лекар. Не се притеснявайте от факта, че детето е малко - съществуват и ...
  10. Sunny girl 
    на 08 April 2011 в 10:37
    Добър ден! Искам да попитам кое е най-ефикасното средство за премахване на белези от акне. Предварително благодаря.
Включи се в дискусията във форума
За статията
последна редакция: 01 юли 2016г.
създадена на: 25 яну 2012г.
прочетена: 1475479 пъти
Още за Гъбички
  • Научни публикации за гъбички
  • Статии за гъбички
Още интересни публикации
Изследване с лампа на Wood

Изследване с лампа на Wood

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Дерматомикоза

Дерматомикоза

от 10 май 2022г. Прочети повече
Без противогъбични медикаменти, пациентите с трансплантиран бял дроб имат по-висок риск от смърт, твърдят учени

Без противогъбични медикаменти, пациентите с трансплантиран бял дроб имат по-висок риск от смърт, твърдят учени

от 24 сеп 2020г. Прочети повече
Заедно в науката: Елизабет Хейзън и Рейчъл Браун и откриването на нистатина – 1 част

Заедно в науката: Елизабет Хейзън и Рейчъл Браун и откриването на нистатина – 1 част

от 01 авг 2017г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival