Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Висок холестерол До какви усложнения може да доведе високият холестерол?
Висок холестерол
Автор: д-р Мария Генова ГеоргиеваРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Висок холестерол
  1. Какво означава висок холестерол?
  2. Какво представлява холестеролът и какви са неговите функции?
  3. Кои са видовете холестерол?
  4. Кои могат да бъдат причините за висок холестерол?
  5. Рискови фактори за поява на висок холестерол
  6. Какви са симптомите при висок холестерол?
  7. До какви усложнения може да доведе високият холестерол?
  8. Как се измерва нивото на холестерола?
  9. Кога се налага по-често да се измерва холестеролът?
  10. Как да се храним, когато имаме висок холестерол?
  11. Какви лекарства се прилагат при висок холестерол?

7. До какви усложнения може да доведе високият холестерол?

Холестеролът е жизненонеобходим градивен и функционален елемент в организма, но твърде високите му нива в кръвта са свързани с появата на усложнения, които от своя страна водят до влошено качество и намалена продължителност на живота.

При повишени нива на кръвния холестерол излишъкът от него и особено от “лошия” LDL холестерол се отлага в стените на артериите и с времето води до развитие на атеросклероза. Тя представлява заболяване, което засяга големите и средни по калибър артерии (предимно мозъчни, коронарни, бъбречни, артериите на долните крайници, гръдната и коремната аорта).

В основата на заболяването стои формирането на плаки, които са следствие на натрупването на холестерол, мазнини и други субстанции в артериалната стена. В началото плаките са малки и с мековата консистенция, но с напредване на процеса те нарастват и стават плътни с калциеви отлагания (втвърдяване на артериите).

В крайна сметка се достига до стеноза (стесняване) на лумена на артериите и намаляване или прекъсване притока на артериална кръв в органите и тъканите, които се кръвоснабдяват от тях. Допълнително нараства и рискът от тромботични усложнения и инциденти, някои от които могат да имат фатален край.

7.1. Сърдечни усложнения

Сърдечни усложнения

Високото ниво на холестерол може да доведе до различни по вид и тежест сърдечни и сърдечно-съдови усложнения.

Много от тях изискват хоспитализация на пациентите, реанимационни мерки с комплексен характер и доживотна медикаментозна терапия за овладяване на болестта.

Наличието на атеросклеротични плаки в коронарните артерии води до исхемична болест на сърцето, която се изявява със стенокардия (болка зад гръдната кост, разпространяваща се към ръцете, долната челюст, шията, гърба), стягане, тежест в гърдите, умора и други.

По-малките нестабилни плаки могат да руптурират (да се разкъсат) с образуване на кръвни съсиреци на повърхността им, които могат да блокират кръвния ток и да доведат до инфаркт на миокарда. Този процес се ускорява особено в присъствието на някои допълнителни рискови фактори, като високо кръвно налягане, тютюнопушене, диабет, затлъстяване, заседнал начин на живот и други.

Редица проучвания отчитат по-висок риск за леталитет от сърдечно-съдови заболявания при нива на общия холестерол над 5,2 ммол/л. Всяко намаляване на нивото на общия холестерол с 0,1 ммол/л намалява риска от сърдечни заболявания с приблизително два процента, което може да изглежда незначително, но в комбинация с други мерки (редукция на теглото, пълноценно хранене, движение) води до значително снижаване на рисковете от дългосрочни и тежки усложнения.

7.2. Инсулт

Инсулт

Нормалните нива на “добрия” холестерол могат да бъдат най-важният липид-зависим фактор, който да оказва протектираща роля по отношение развитието на исхемичен мозъчен инсулт.

Инсултът е следствие от нарушаване на кръвотока в каротидните артерии, които доставят кръв към главния мозък.

Образуването на плаки в стената на вътрешната сънна артерия води до стесняването на лумена и редуциране на кръвотока в дадена област на главния мозък. Много по-често с нарастването на стеснението части от плаката се откъсват и преминават към мозъчните съдове като блокират кръвотока в даден участък, вследствие на което мозъчната тъкан в този участък загива и се развива исхемичен инсулт. Клиничната изява включва парализа на крайниците, като могат да са налице предвестници като главоболие, лесна уморяемост, пребледняване, изтръпване и мравучкане на крайниците и много други.

Ефектът от нивата на общия и LDL холестерол за развитието на исхемичен мозъчен инсулт са добре известни. Според някои проучвания рискът за развитие на исхемичен инсулт значително нараства, когато нивата на общия холестерол надвишават 7,2 ммол/л. Според други проучвания високите нива на холестерола представляват рисков фактор за исхемичен инсулт само в присъствието на специфични белтъци, свързани с възпалението.

Нормалните нива на “добрия” HDL холестерол могат да намалят дори риска от развитие на хеморагичен мозъчен инсулт, при който е налице кръвоизлив в мозъчния паренхим, поради което при лица в рисковата група се препоръчват целенасочени мерки за подобряване на липидния профил и повишение нивата на HDL холестерола.

7.3. Периферна артериална недостатъчност (ПАН)

Периферна артериална недостатъчност (ПАН)

Периферната артериална недостатъчност (ПАН) е заболяване, което се дължи на формирането на плаки в артериите, които кръвоснабдяват ръцете, дланите, краката и стъпалата.

Рискът от развитие на ПАН нараства с между пет и десет процента с всяко покачване на нивото общия холестерол с 0,3 ммол/л.

Рискът нараства още повече и при съпътстващи високи нива на триглицеридите, ниски нива на “добрия" холестерол и някои допълнителни, рискови за болестта фактори.

Най-често се засягат долните крайници с развитие на хронична артериална недостатъчност на крайниците (ХАНК). Рискът от развитие на ХАНК се увеличава при съпътстващо тютюнопушене, дори по-изразено отколкото за коронарните артерии.

Едни от първите белези за болестта е отслабването или липсата на периферния пулс, както и по-ниската локална температура на засегнатия крайник (кожата на засегнатия крайник се усеща по-студена). Освен това е налице промяна в цвета на кожата (става по-бледа), кожата е изтънена и с намалено окосмяване в засегнатия участък. Налице са оплаквания, като болки и схващане на мускулите на долните крайници при физическо натоварване, които отминават при покой.

Следва: Как се измерва нивото на холестерола?
Страници: 56789...16
3.7/5 163 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Висок холестерол Видове холестерол Видове холестерол Рискови фактори за висок холестерол Натрупване на холестеролови плаки Холестерол Подходяща диета Повишена физическа активност при висок холестерол Лекарствена терапия при висок холестерол
1 от 10
Висок холестеролВидове холестеролВидове холестеролРискови фактори за висок холестеролНатрупване на холестеролови плакиХолестеролПодходяща диетаПовишена физическа активност при висок холестеролЛекарствена терапия при висок холестеролЛекарствена терапия при висок холестерол

Коментари към Висок холестерол

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 10 March 2024 в 09:52

    Ваня Гуркова

    Здравейте! Направих профилактични изследвания. Всички показатели са добри. Само при холестерола има отклонения. HDL- 1.44 mmol/l при референтни стойности в тая лаборатория над 1,55, LDL- 4,54 mmol/l при стойности до 3,00, Триглицериди-1,14 mmol/l. Приемам Пиаскледин за стави. Възможно ли е това повишение да е от това лекарство? Поздрави!

    Здравейте! Този медикамент не причинява промени в нивата на кръвните липиди. Вашето състояние налага консултация с кардиолог и спазване на съответна диета, за да се нормализират нивата на различните фракции холестерол в кръвта.

  2. Ваня Гуркова 
    на 07 March 2024 в 18:14

    Здравейте! Направих профилактични изследвания. Всички показатели са добри. Само при холестерола има отклонения. HDL- 1.44 mmol/l при референтни стойности в тая лаборатория над 1,55, LDL- 4,54 mmol/l при стойности до 3,00, Триглицериди-1,14 mmol/l. Приемам Пиаскледин за стави. Възможно ли е това повишение да е от това лекарство? Поздрави!

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 17 December 2020 в 18:44

    Slavka

    Kakva dieta da napravya imam visok herestorol

    Здравейте! Тези статии могат да Ви бъдат полезни:

    Как да се храним, когато имаме висок холестерол?

    Хранене при повишен холестерол

    Храни, които понижават холестерола

  4. Slavka 
    на 16 December 2020 в 22:13

    Kakva dieta da napravya imam visok herestorol

За статията
последна редакция: 12 сеп 2024г.
създадена на: 26 май 2012г.
прочетена: 1313550 пъти
Още за Висок холестерол
  • Новини за висок холестерол
  • Статии за висок холестерол
  • Органи и висок холестерол
  • Растения и билки при висок холестерол
  • Алтернативна медицина при висок холестерол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival