Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Висок холестерол Кои могат да бъдат причините за висок холестерол?
Висок холестерол
Автор: д-р Мария Генова ГеоргиеваРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Висок холестерол
  1. Какво означава висок холестерол?
  2. Какво представлява холестеролът и какви са неговите функции?
  3. Кои са видовете холестерол?
  4. Кои могат да бъдат причините за висок холестерол?
  5. Рискови фактори за поява на висок холестерол
  6. Какви са симптомите при висок холестерол?
  7. До какви усложнения може да доведе високият холестерол?
  8. Как се измерва нивото на холестерола?
  9. Кога се налага по-често да се измерва холестеролът?
  10. Как да се храним, когато имаме висок холестерол?
  11. Какви лекарства се прилагат при висок холестерол?

4. Кои могат да бъдат причините за висок холестерол?

Високите нива на холестерол се дължат на редица фактори, включително наследственост, хранене и начин на живот. По-рядко подлежащи заболявания, засягащи черния дроб, щитовидната жлеза или бъбреците, могат да повлияят на нивата на холестерола в кръвта.

В много от случаите се касае за мултифакторно развитие на болестта с комплексно въздействие на различни по вид фактори.

4.1. Начин на хранене

Начин на хранене

Начинът на хранене може да повлияе в голяма степен на нивата на холестерола и да провокира влошаване на липидния профил.

Прекомерното консумиране на наситени мастни киселини, транс-мазнини и холестерол води до увеличаване нивото на общия и на "лошия" холестерол.

Наситените мастни киселини и холестеролът се съдържат основно в животинските продукти като месо, пълномаслено мляко, сирене, масло, яйчен жълтък, а транс-мазнините или така наречените частично хидрогенирани мазнини се съдържат във високи количества в пържените храни, маргарин, солети, чипс, крекери, бисквити, пайове и други.

Особеностите в хранителния режим, като продължително гладуване, последвано от пищно преяждане, прекомерна консумация на мазни и пържени храни преди лягане също могат да окажат неблагоприятно въздействие върху нивата на холестерола.

4.2. Телесно тегло

Телесно тегло

Наднорменото телесно тегло и затлъстяването могат да доведат до покачване на нивото на триглицеридите и "лошия" холестерол и до снижаване на "добрия" холестерол.

От друга страна редукцията на тегло може да намали нивото на LDL холестерола и да повиши нивото на HDL холестерола, особено при спазване на подходящ хранителен режим и ежедневно физическо натоварване.

4.3. Ниво на физическа активност

Ниво на физическа активност

Липсата на физическа активност, която е често в съчетание с наднормено тегло или затлъстяване като част от генезата му, също може да доведе до намаляване стойностите на "добрия" холестерол, както и да повиши нивата на "лошия" холестерол. Дългото бездействие, независимо дали се касае за седнало или легнало положение, създава предпоставки за повишение на холестерола.

Редовните физически упражнения могат да намалят триглицеридите и да повишат нивата на HDL холестерола. Препоръчва се дори по време на работа, свързана с продължителна седнала позиция пред монитора, например, да се правят кратки раздвижвания през половин до един час.

4.4. Прекомерна употреба на алкохол

Прекомерна употреба на алкохол

По данни от различни източници консумацията на малко количество алкохол (от порядъка на 10 до 30 милилитра на ден) може да доведе до снижаване нивата на триглицеридите и холестерола.

Прекомерна употреба на алкохол, системните злоупотреби и зависимост намаляват нивото на "добрия" холестерол в кръвта, повишават нивата на триглицеридите и могат да увредят черния дроб и сърдечния мускул, провокирайки развитието на високо кръвно налягане.

Инцидентният прием на малки количества не крие рискове за здравето, за разлика от честите прегрешения с ексцесивни количества алкохолни напитки, често в консумация с вредни храни.

4.5. Възраст и пол

Възраст и пол

Възрастта и полът също оказват влияние върху нивото на холестерола. След 20-годишна възраст нивото на холестерола се повишава по естествен път.

В повечето случаи при мъжете холестероловите нива се стабилизират след 50-годишна възраст.

При жените холестеролът остава сравнително нисък до менопаузата вследствие на потискащия ефект, който оказват женските полови хормони (естрогените) върху синтезата на "лошия" холестерол. След менопаузата с намаляване нивата на естрогените, общият и LDL холестерол съответно се повишават и достигат същите нива както при мъжете.

Ето защо с цел намаляване на риска от атеросклероза при жените след менопауза се препоръчва заместително лечение с естрогени, разбира се ако не съществуват противопоказания за прилагането им.

4.6. Някои заболявания

Някои заболявания

Хората с високо кръвно налягане, захарен диабет (изложени на риск са както пациентите със захарен диабет тип 1, така и тези със захарен диабет тип 2) често имат и висок холестерол.

Някои други заболявания, като хипотиреоидизъм (понижена функция на щитовидната жлеза), хронични бъбречни заболявания, нефротичен синдром, алкохолна болест на черния дроб, неалкохолен стеатохепатит и други чернодробни увреждания, също водят до покачване нивото на холестерола по комплексни механизми и изискват често контрол и своевременни профилактични мерки за намаляване риска от възникване на допълнителни усложнения, свързани с хиперхолестеролемията.

4.7. Наследственост

Наследственост

Генетичната предиспозиция и наследствеността могат да повлияят на начина, по който тялото преработва LDL холестерола. Фамилна хиперхолестеролемия е наследствена форма на висок холестерол, която може да доведе до ранно сърдечно-съдово заболяване и редица други усложнения.

Близо 1 на 500 индивида унаследява специфичен генен дефект на рецепторите за "лошия" холестерол, като по този начин неговите нива в кръвта са високи още след раждането и предизвикват ранна атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания. Налице са холестеролови отлагания под формата на жълтеникави плаки (ксантоми) по кожата около сухожилията (Ахилово сухожилие, около лактите, коленете, пръстите на ръцете и др.), също и около очите. При по-тежките форми се развива и панкреатит.

При наличие на фамилна анамнеза, например баща или брат под 55 години и/или майка или сестра под 65 години, които са имали исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда или мозъчен инсулт, нараства възможността да имате висок холестерол.

Като цяло в семейства, в които родителите имат ранна хиперхолестеролемия, хипертриглицеридемия, атеросклероза и други идентични нарушения, рискът за поколението също е по-висок в сравнение с общата популация.

4.8. Тютюнопушене

Тютюнопушене

Химичното вещество акролеин, което се съдържа в цигарите, оказва многобройни вредни ефекти върху организма, като може да намали нивата на "добрия" холестерол и да възпрепятства транспорта на "лошия" холестерол към черния дроб, с което се явява рисков фактор за развитието на атеросклероза.

Макар все още да са необходими задълбочени и мащабни проучвания в областта, редица данни сочат повишен риск от нарушения в липидния профил при лица, които са активни пушачи.

4.9. Някои лекарства

Някои лекарства

Някои лекарства, като тиазидни диуретици, бета-блокери, естрогени, кортикостероиди, антиконвулсивни средства, някои хормони, препарати, използвани в онкологията за лечение на различни неоплазми и много други, могат да повишат нивото на триглицеридите и да намалят нивото на "добрия" холестерол, влошавайки значително липидния профил.

4.10. Психически стрес

Психически стрес

Няколко проучвания показват, че психическият стрес повишава нивата на холестерола в кръвта в дългосрочен план. Един от начините, по които стресът може да повлияе на холестероловото ниво, е чрез въздействие върху навиците.

Например, когато някои хора са под стрес, те се утешават с консумирането на мазни храни, показват склонност към преяждане, често посягат към алкохол и цигари. Наситените мазнини и холестеролът в тези храни допринасят за по-високи нива на холестерол в кръвта, а злоупотребата с алкохол и никотинови изделия оказва комплексно неблагоприятно въздействие върху целия организъм.

Следва: Рискови фактори за поява на висок холестерол
Страници: 23456...16
3.7/5 163 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Висок холестерол Видове холестерол Видове холестерол Рискови фактори за висок холестерол Натрупване на холестеролови плаки Холестерол Подходяща диета Повишена физическа активност при висок холестерол Лекарствена терапия при висок холестерол
1 от 10
Висок холестеролВидове холестеролВидове холестеролРискови фактори за висок холестеролНатрупване на холестеролови плакиХолестеролПодходяща диетаПовишена физическа активност при висок холестеролЛекарствена терапия при висок холестеролЛекарствена терапия при висок холестерол

Коментари към Висок холестерол

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 10 March 2024 в 09:52

    Ваня Гуркова

    Здравейте! Направих профилактични изследвания. Всички показатели са добри. Само при холестерола има отклонения. HDL- 1.44 mmol/l при референтни стойности в тая лаборатория над 1,55, LDL- 4,54 mmol/l при стойности до 3,00, Триглицериди-1,14 mmol/l. Приемам Пиаскледин за стави. Възможно ли е това повишение да е от това лекарство? Поздрави!

    Здравейте! Този медикамент не причинява промени в нивата на кръвните липиди. Вашето състояние налага консултация с кардиолог и спазване на съответна диета, за да се нормализират нивата на различните фракции холестерол в кръвта.

  2. Ваня Гуркова 
    на 07 March 2024 в 18:14

    Здравейте! Направих профилактични изследвания. Всички показатели са добри. Само при холестерола има отклонения. HDL- 1.44 mmol/l при референтни стойности в тая лаборатория над 1,55, LDL- 4,54 mmol/l при стойности до 3,00, Триглицериди-1,14 mmol/l. Приемам Пиаскледин за стави. Възможно ли е това повишение да е от това лекарство? Поздрави!

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 17 December 2020 в 18:44

    Slavka

    Kakva dieta da napravya imam visok herestorol

    Здравейте! Тези статии могат да Ви бъдат полезни:

    Как да се храним, когато имаме висок холестерол?

    Хранене при повишен холестерол

    Храни, които понижават холестерола

  4. Slavka 
    на 16 December 2020 в 22:13

    Kakva dieta da napravya imam visok herestorol

За статията
последна редакция: 12 сеп 2024г.
създадена на: 26 май 2012г.
прочетена: 1315331 пъти
Още за Висок холестерол
  • Новини за висок холестерол
  • Статии за висок холестерол
  • Органи и висок холестерол
  • Растения и билки при висок холестерол
  • Алтернативна медицина при висок холестерол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival