- Какво означава висок холестерол?
- Какво представлява холестеролът и какви са неговите функции?
- Кои са видовете холестерол?
- Кои могат да бъдат причините за висок холестерол?
- Рискови фактори за поява на висок холестерол
- Какви са симптомите при висок холестерол?
- До какви усложнения може да доведе високият холестерол?
- Как се измерва нивото на холестерола?
- Кога се налага по-често да се измерва холестеролът?
- Как да се храним, когато имаме висок холестерол?
- Какви лекарства се прилагат при висок холестерол?
10. Как да се храним, когато имаме висок холестерол?
Една от първите терапевтични стратегии за овладяване на повишените нива на холестерол, при пациенти с гранични или високи стойности, включва промени в хранителния режим. Въвеждането на някои промени в храненето и хранителните навици може да окаже изключително благоприятно въздействие в сравнително кратки срокове по отношение не само на нивата на холестерола и липидния профил, но и по отношение редукцията на редица рискови фактори за сърдечно-съдови усложнения, като артериално налягане, кръвна захар, телесно тегло.
Балансираният и пълноценен хранителен режим често изключва много от любимите на пациентите храни (богати на холестерол и транс мазнини), което трудно се възприема от тях и обикновено става причина за отказ от съдействие и нежелание за спазване на определена, назначена от специалист диета. Ето защо напоследък при повечето хранителни режими се акцентира не на това кои храни са забранени, а на храните, на които трябва да се наблегне.
Според препоръките на NCEP (National Cholesterol Education Program) диетата при висок холестерол следва да включва:
- мазнини: общото количество на мазнините следва да е под 30 процента от общия калориен внос, на наситените мазнини да е под 7 процента от калорийния внос, а на мононенаситени мазнини да е между 10 и 15 процента от калорийния внос
- холестерол: препоръчват се до 200 милиграма дневно
- въглехидрати: препоръчва се вносът на въглехидрати да е между 50 и 60 процента от общия калориен внос
Съществуват пет хранителни стратегии, чрез които може да се намали нивото на холестерола и съответно степента на сърдечно-съдовия риск.
10.1. Консумация на повече плодове, зеленчуци, бобови растения и пълнозърнести храни
Повишаване на приема на пресни плодове и зеленчуци, бобови и пълнозърнести храни се препоръчва за благоприятно повлияване на липидния профил, но също и за редукция на телесното тегло, повлияване на повишеното кръвно налягане и намаляване риска от сърдечно-съдови инциденти.
Високото съдържание на хранителни фибри в тях, както и на редица витамини, минерали и антиоксиданти, са основната причина за постигане на желаните ефекти. Препоръчителното количество фибри е от порядъка на 20-25 грама на ден.
Съществуват два вида фибри в зависимост от техните особености, а именно разтворими и неразтворими. Разтворимите се усвояват, докато неразтворимите не се усвояват от организма, като по този начин спомагат за намаляването на лошия холестерол. Повечето храни съдържат смес от двата вида. Богати на разтворими фибри са овес, много от бобовите култури, като боб, леща, грах, нахут, както и много от плодовете и зеленчуците.
Препоръчва се да се консумират пресни плодове и зеленчуци ежедневно на почти всяко хранене, пълнозърнести храни поне три пъти седмично и четири пъти седмично да се консумират бобови храни, ядки, семена.
10.2. Внимателен подбор на калорийния внос за сметка на мазнините
Мазнините не бива да надвишават 30 процента от дневния калориен внос, което означава количеството им да бъде до около 70 грама дневно.
Наситените мазнини следва да са под 7 процента от общия хранителен калориен внос, което се равнява на не повече от 20 грама дневно.
Наситените мастни киселини (НМК) увеличават серумния холестерол повече от всички други вещества. Храните, бедни на НМК, са едновременно и бедни на холестерол, както и нискокалорийни, като по този начин спомагат и за намаляване на наднорменото тегло, което от своя страна повишава стойностите на “добрия” и намаля стойностите на “лошия” холестерол.
Богати на НМК са предимно тлъстите меса, мазнини от животински произход, сметана, пълномаслени млека и млечни продукти и други. Препоръчва се да се избягва консумацията на храни, съдържащи транс-мазнини, тъй като в процеса на хидрогениране част от растителните мазнини се превръщат в НМК. Консумирането на мазнини следва да е основно за сметка на ненаситените масти в растителните масла, като например рапично, фъстъчено, маслиново, царевично, соево масло.
10.3. Консумация на разнообразни белтъчни храни
Адекватният внос на пълноценни белтъчини се препоръчва да се осъществява чрез повишен прием главно на риба и пилешко месо (без кожа), които са по-бедни на наситени мазнини и холестерол в сравнение с червените меса (свинско, агнешко, говеждо и други).
От значение е да се консумират достатъчно омега-3 мастни киселини, чийто отличен източник са сьомга, сардини, ленено семе, орехи и други. Добър източник на омега-3 мастни киселини са скариди, риба треска, риба тон, също и соя.
Омега-3 мастните киселини са есенциални мастни киселини, които не могат да се синтезират в организма, а се набавят екзогенно чрез храната. Познати са още като полиненаситени мастни киселини. Те намаляват възпалението и по този начин намалят риска от някои хронични заболявания, като сърдечно-съдови, злокачествени, както и някои форми на артрит.
Американската асоциация по сърдечни болести препоръчва консумацията на риба (особено скумрия, риба тон, херинга, сьомга, треска) поне два пъти седмично.
10.4. Ограничаване на приема на холестерол и масти
Американската асоциация по сърдечни заболявания препоръчва прием на не повече от 300 милиграма холестерол дневно при здрави индивиди и до 200 милиграма при лица с граничен или висок холестерол.
Това означава да се ограничи вносът на яйчен жълтък, животински вътрешности и субпродукти (черен дроб, мозък, бъбреци) и други богати на холестерол храни.
Обезпечаването с енергия следва да бъде предимно за сметка на сложните въглехидрати, като пълнозърнест хляб, макаронени изделия от пълнозърнесто брашно, кафяв ориз и други. Необходимо е ограничаване на простите въглехидрати, основно в храните и напитките, съдържащи кристална захар (подсладени сокове, безалкохолни напитки, шоколад и други захарни изделия).
10.5. Редовно хранене
Редовното хранене през последните години се превръща в мисия невъзможна за много от лицата, тъй като повечето са склонни да пропуснат поне едно хранене (най-често се пропуска закуската).
Пропускането на едно хранене обикновено води до последващо преяждане (най-често за сметка на вечерята, което значително затруднява метаболизма и обмяната на веществата).
Препоръчват се пет или шест балансирани по количество и пълноценни по качество хранения дневно. Този подход обикновено се оказва полезен за контролиране на апетита, кръвната захар и за регулиране на обмяната на веществата. Той обаче не е за хора, които се изкушават от преяждане всеки път, когато са изложени на храна. При тях е по-удачно трикратното балансирано хранене на ден или избор на друг метод, съобразен с техните потребности и хранителни навици.
Коментари към Висок холестерол
Ваня Гуркова
Здравейте! Направих профилактични изследвания. Всички показатели са добри. Само при холестерола има отклонения. HDL- 1.44 mmol/l при референтни стойности в тая лаборатория над 1,55, LDL- 4,54 mmol/l при стойности до 3,00, Триглицериди-1,14 mmol/l. Приемам Пиаскледин за стави. Възможно ли е това повишение да е от това лекарство? Поздрави!
Здравейте! Този медикамент не причинява промени в нивата на кръвните липиди. Вашето състояние налага консултация с кардиолог и спазване на съответна диета, за да се нормализират нивата на различните фракции холестерол в кръвта.
Здравейте! Направих профилактични изследвания. Всички показатели са добри. Само при холестерола има отклонения. HDL- 1.44 mmol/l при референтни стойности в тая лаборатория над 1,55, LDL- 4,54 mmol/l при стойности до 3,00, Триглицериди-1,14 mmol/l. Приемам Пиаскледин за стави. Възможно ли е това повишение да е от това лекарство? Поздрави!
Slavka
Kakva dieta da napravya imam visok herestorol
Здравейте! Тези статии могат да Ви бъдат полезни:
Как да се храним, когато имаме висок холестерол?
Хранене при повишен холестерол
Храни, които понижават холестерола
Kakva dieta da napravya imam visok herestorol