- Какво означава висок холестерол?
- Какво представлява холестеролът и какви са неговите функции?
- Кои са видовете холестерол?
- Кои могат да бъдат причините за висок холестерол?
- Рискови фактори за поява на висок холестерол
- Какви са симптомите при висок холестерол?
- До какви усложнения може да доведе високият холестерол?
- Как се измерва нивото на холестерола?
- Кога се налага по-често да се измерва холестеролът?
- Как да се храним, когато имаме висок холестерол?
- Какви лекарства се прилагат при висок холестерол?
3. Кои са видовете холестерол?
Холестеролът е неразтворим във вода, респективно в кръвта. Следователно, за да бъде транспортиран към клетките, както и за да бъде изнесен от тях, е необходимо наличието на преносител. Тази функция се изпълнява от носещи протеини, с които холестеролът образува липопротеинови комплекси.
Подразделят се на няколко вида в зависимост от количественото съотношение на протеина към мазнините. Те могат да оказват разнопосочно влияние върху организма, както протектиращо, така и увреждащо.
3.1. Липопротеини с ниска плътност (LDL)
Липопротеините с ниска плътност (Low-density lipoprotein или LDL) са познати още като "лош" холестерол. LDL пренася холестерола от черния дроб към клетките. Ако съдържанието му в кръвта е по-голямо, съответно и до клетките достига по-голямо количество, като неоползотвореният излишък от "лош" холестерол се натрупва в стените на артериите.
Левкоцитите (белите кръвни клетки) поглъщат излишния LDL холестерол, за да предотвратят натрупването му в стените на кръвоносните съдове, но същевременно го превръщат в неговата окислена форма, която е токсична. Към мястото на отлагане на този вид холестерол се насочват все повече левкоцити и други видове клетки, което води до възникване на нискостепенен възпалителен процес в артериалната стена.
С течение на времето натрупването на LDL холестерол и клетки нараства, като се образува уплътнение в стената на кръвоносния съд. Това е така наречената плака, която постепенно нараства, като стеснява и дори може напълно да запуши кръвоносния съд, блокирайки кръвотока в дадена артерия, с което да доведе до исхемични съдови инциденти, най-сериозните от които са инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт.
3.2. Липопротеини с висока плътност (HDL)
Липопротеините с висока плътност (High-density lipoprotein или HDL) са наричани още "добър" холестерол. Обратно на LDL, HDL пренася холестерол от клетките към черния дроб, където той се метаболизира. Освен това "добрият" холестерол има важна функция за поддържане нормалната структура на ендотела на кръвоносните съдове, чието увреждане е първата стъпка към атеросклероза.
По този начин високите нива на LDL намалят, а ниските нива на HDL холестерола повишават риска за възникване на атеросклероза и свързаните с нея съдови инциденти.
3.3. Липопротеини с много ниска плътност (VLDL)
Липопротеините с много ниска плътност (Very low-density lipoprotein или VLDL) са преносители на холестерол и триглицериди. Образуват се в черния дроб в отговор на богата на въглехидрати храна. Тяхното ниво се увеличава при затлъстяване, захарен диабет и някои видове рак.
Счита се, че имат роля за развитието на атеросклероза, като по комплексни механизми участват във възникването и прогресията на болестта.
3.4. Триглицериди (ТГ)
Триглицеридите (ТГ) са друга химична форма, под която се намират повечето мазнини в тялото, като тези, които се съдържат в храната. Пренасят се в кръвта чрез VLDL. Заедно с холестерола, триглицеридите съставляват липидите (мазнините) в плазмата. Те произхождат от храната или се образуват от други енергийни източници, като например въглехидратите.
Калориите, които се приемат ежедневно, но не се изразходват пряко, се преобразуват в триглицериди и се съхраняват в мастните клетки. Когато тялото се нуждае от енергия, но няма прием на храна, триглицеридите се освобождават от мастните клетки и служат като енергиен източник.
Високото им ниво, подобно на LDL холестерола, е свързано с повишен риск от сърдечно-съдово и мозъчносъдово заболяване. Един от основните фактори, подпомагащи понижение на нивото им и поддържането им в нормални граници, е активната физическа дейност, упражнявана ежедневно и регулярно.
Коментари към Висок холестерол
Ваня Гуркова
Здравейте! Направих профилактични изследвания. Всички показатели са добри. Само при холестерола има отклонения. HDL- 1.44 mmol/l при референтни стойности в тая лаборатория над 1,55, LDL- 4,54 mmol/l при стойности до 3,00, Триглицериди-1,14 mmol/l. Приемам Пиаскледин за стави. Възможно ли е това повишение да е от това лекарство? Поздрави!
Здравейте! Този медикамент не причинява промени в нивата на кръвните липиди. Вашето състояние налага консултация с кардиолог и спазване на съответна диета, за да се нормализират нивата на различните фракции холестерол в кръвта.
Здравейте! Направих профилактични изследвания. Всички показатели са добри. Само при холестерола има отклонения. HDL- 1.44 mmol/l при референтни стойности в тая лаборатория над 1,55, LDL- 4,54 mmol/l при стойности до 3,00, Триглицериди-1,14 mmol/l. Приемам Пиаскледин за стави. Възможно ли е това повишение да е от това лекарство? Поздрави!
Slavka
Kakva dieta da napravya imam visok herestorol
Здравейте! Тези статии могат да Ви бъдат полезни:
Как да се храним, когато имаме висок холестерол?
Хранене при повишен холестерол
Храни, които понижават холестерола
Kakva dieta da napravya imam visok herestorol