- Какво представлява циститът?
- Колко често се среща циститът?
- Какви видове цистит има?
- Какви са причините за цистита?
- Рискови фактори за цистит
- Заразен ли е циститът?
- Има ли определена сезонност на обостряне на цистита?
- Симптоми при цистит
- Как се поставя диагноза при цистит?
- Диференциална диагноза при цистит
- Кога да потърсите лекар при симптоми на цистит?
- Как се лекува циститът?
- Какви са усложненията при цистит?
- Каква е профилактиката при цистит?
- Прогноза при цистит
- Цистит след полов акт
- Цистит при мъже
13. Какви са усложненията при цистит?
Когато се лекуват своевременно и правилно, инфекциите на пикочния мехур, рядко водят до усложнения. Но ако възпалението не се лекува или пациентът прилага неправилно самолечение, това може да доведе до сериозни усложнения.
Усложненията на цистита могат да бъдат:
- Рецидивиращ / хроничен цистит
- Хематурия (кръв в урината)
- Пиелонефрит
13.1. Хематурия (кръв в урината)
Усложнение на цистита може да бъде и хематурията - кръв в урината. При цистит може да имате кръв в урината, която да се вижда само с микроскоп (микроскопска хематурия) и това обикновено отзвучава с лечението.
Ако кръвните клетки остават след лечението, Вашият личен лекар може да Ви насочи към специалист - нефролог, който да определи причината.
Кръв в урината, която може да видите (макроскопска хематурия), е рядко усложнение при бактериалния цистит, но може да е налице при вирусен цистит, при цистит след проведена химиотерапия или лъчелечение.
13.2. Рецидивиращ / хроничен цистит
Друго усложнение на цистита може да бъде честото повтаряне на инфекциите на пикочния мехур - рецидивиращите цистити. Те са относително чести и понякога се лекуват трудно. За да бъдат предотвратени, е необходимо да се вземат превантивни мерки. Профилактиката на цистита е особено важна за рисковите групи хора, които са предразположени към чести инфекции на пикочния мехур.
Хроничният цистит е често усложнение при неадекватно лечение на острия цистит. При хроничния цистит може да се стигне до втвърдяване на стената на пикочния мехур поради разрастване на съединителна тъкан в мускулния слой на стената му. Това води до намаляване на растежимостта и обема на мехура и оттам до намаляване на количеството на урината, което пикочния мехур може да събере.
Честата необходимост от уриниране може да доведе до емоционални проблеми и социална изолация на болния от хроничен цистит. Неприятните симптоми на хроничния цистит водят до влошаване на качеството на живот на пациента.
13.3. Пиелонефрит
Нелекуваната инфекция на пикочния мехур (цистит) може да се усложни с бъбречна инфекция - пиелонефрит. Най-тежкото усложнение при цистита е пиелонефритът: от пикочния мехур бактериите могат да преминат нагоре към уретерите и да попаднат и инфектират бъбреците.
Пиелонефритът е рядко усложнение на цистита, но трябва да се подозира при всеки пациент с циститни оплаквания (парене и болка при уриниране, често уриниране), съпроводени с висока температура и/или тъпи болки в лумбалната област. Бъбречните инфекции могат трайно да увредят функцията на бъбреците.
Малките деца и възрастните хора са изложени на най-голям риск от увреждане на бъбреците при инфекции на пикочния мехур, защото при тях симптомите на цистита често се пренебрегват или погрешно се мисли за друга диагноза.
Циститът при около 20-40% от бременните може да протече без никакви симптоми и да се усложни до пиелонефрит. Освен това циститът по време на бременността може да доведе и до усложнения в протичането на самата бременност. Поради тази причина по време на бременността се препоръчва да се правят профилактични изследвания на урината.
Коментари към Цистит