- Какво представлява циститът?
- Колко често се среща циститът?
- Какви видове цистит има?
- Какви са причините за цистита?
- Рискови фактори за цистит
- Заразен ли е циститът?
- Има ли определена сезонност на обостряне на цистита?
- Симптоми при цистит
- Как се поставя диагноза при цистит?
- Диференциална диагноза при цистит
- Кога да потърсите лекар при симптоми на цистит?
- Как се лекува циститът?
- Какви са усложненията при цистит?
- Каква е профилактиката при цистит?
- Прогноза при цистит
- Цистит след полов акт
- Цистит при мъже
14. Каква е профилактиката при цистит?
Възпалението на долните пикочни пътища понякога е доста упорит и много често има хронично протичане с периодични обостряния. Затова е важно да се извърши профилактика на рецидивите, както и адекватно лечение на рецидивите на заболяването.
За профилактика на цистит се препоръчва:
- Пазете се от настинки - не се преохлаждайте, не стойте върху хладни и мокри повърхности.
- Изключете от менюто си лютивото, мазното, соленото и киселото. Не прекалявайте с приема на консервирани продукти, алкохол и цигари. Консумирайте повече плодове и сурови зеленчуци.
- Пийте повече течности, поне 2 литра на ден, така организмът Ви по-лесно ще отстрани инфекциозните причинители в урината.
- По време на менструация сменяйте по-често тампоните или превръзките, като предварително си измийте ръцете.
- Ако имате запек, е добре да се лекува с определени медикаменти и диетично хранене, тъй като запекът може да е една от причините за повтарянето на циститните оплаквания и благоприятства развитието и размножаването на микроорганизмите около уретрата.
- Поддържайте добра хигиена. При жените е изключително важно да се избърсват с тоалетна хартия в посока към гръбначния стълб и да поддържат добра интимна хигиена. При жените с рецидивиращи цистити много често е налице повишена възприемчивост на вагиналната лигавица към уропатогенни бактерии и при част от тях може да има замърсяване с фекална флора по съседство. Внимавайте какви продукти за тоалет използвате, тъй като може да се наруши нормалната флора на влагалището. Използването на локални контрацептиви, както и вагиналните промивки могат да увеличат риска от колонизация на уретрата с E. coli.
- Спортувайте. Хората, които стоят голяма част от деня пред компютър, е хубаво да се движат след работа пеша или да отделят поне 20 минути на ден за разходка и физическа активност. Добре е жените да правят упражнения за укрепване на коремните мускули, както и да тренират мускулите на тазовото си дъно.
- Първите симптоми на цистита могат да имитират гинекологично заболяване. Затова понякога се налага да бъдете прегледани и от гинеколог. Ако една жена има хроничен цистит, е добре да посещава акушер-гинеколог поне веднъж годишно. Причината за цистита могат да бъдат полово-предавани заболявания и причинители, като микоплазми, уреаплазми, хламидии. Ако мъж има симптоми на цистит, за да се установи такава инфекция, е добре да посети уролог.
- Ако страдате от хроничен цистит, е по-добре да сменяте банския си костюм след всяко излизане от морето или от басейна, т.е. да не стоите с мокрия бански през лятото. Добре е да използвате и памучно бельо.
- Препоръчително е след всеки полов акт да уринирате. Половите контакти предразполагат към по-лесното навлизане на бактериите в уретрата, както и използването на диафрагма.
- Редовни изследвания на урината по време на бременността. Една от причините, предразполагащи към цистит, е бременността. Всяка бременна, която има циститни оплаквания, е добре да й се изследва урина, както и да се правят профилактични изследвания на урината по време на бременността.
- Намалете стреса и се хранете здравословно. Хроничният стрес и преумората, както и недостигът на витамини е благоприятстващ фактор за изява на цистита, затова е добре да се храните рационално и да избягвате стреса.
- Профилактика на реинфекциите се прави и с антибактериални средства по определени показания и по назначение на лекуващия лекар в минимални дози. Може да се проведе и профилактика с уроваксина за покачване на локалния имунитет.
- Локална хормонална терапия по време на менопауза при необходимост. При жените в менопаузата рецидивиращите цистити са чести. Понякога тези рецидиви се дължат на остатъчната урина в пикочния мехур поради по-ниското разположение на матката, на нарушения защитен слой на епитела на уретрата или пикочния мехур и на естрогенната недостатъчност, която води до силно намаляване на нормалната влагалищна флора и засилване на патогенната флора с E. coli. При тези жени може да се приложи локална терапия с естрогени с цел възстановяване на нормалната флора и елиминиране на патогенната флора.
- Сокът от боровинки е изключително полезен при цистит. Приемайте поне една чаша на ден или използвайте хранителни добавки, които ги съдържат. Те увеличават киселинността и защитават лигавицата на пикочния мехур от бактерии. Не трябва да се пренебрегва и положителната роля на различните билкови екстракти в профилактиката на цистита.
- При жени с много чести цистити трябва да се направят изследвания за изключване на заболявания, като захарен диабет, камъни в отделителната система, неврогенен пикочен мехур и други, тъй като тяхното лечение може да профилактира обострянето на цистита.
- Търсене на анатомична причина при чести цистити при мъже, като фимоза, уретрална стриктура и други.
Следва: Прогноза при цистит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();
Галерия
1 от 17
Коментари към Цистит