- Какво представлява циститът?
- Колко често се среща циститът?
- Какви видове цистит има?
- Какви са причините за цистита?
- Рискови фактори за цистит
- Заразен ли е циститът?
- Има ли определена сезонност на обостряне на цистита?
- Симптоми при цистит
- Как се поставя диагноза при цистит?
- Диференциална диагноза при цистит
- Кога да потърсите лекар при симптоми на цистит?
- Как се лекува циститът?
- Какви са усложненията при цистит?
- Каква е профилактиката при цистит?
- Прогноза при цистит
- Цистит след полов акт
- Цистит при мъже
9. Как се поставя диагноза при цистит?
Поставянето на диагноза цистит се основава предимно на симптомите, които съобщава пациентът. Външният вид на урината невинаги е от полза. Ако веднъж сте имали възпаление на пикочния мехур, при повторно разболяване сами ще може да разпознаете заболяването.
Диагнозата се подкрепя и от провеждане на определени изследвания.
Изследване на урината може да се извърши още в кабинета на лекаря чрез химически тест с тест-ленти, което става много бързо и служи за ориентиране на лекаря. Ако има възпаление, лекарят може да идентифицира червени и бели кръвни клетки или белтък в урината с помощта на тест-лентичките.
По-точно и прецизно изследване се прави в лаборатория, като за целта може да се изследва обикновена урина със седимент (анализ на урина), както и да се изпрати урина за урокултура.
Урокултурата показва наличието на бактерии в урината. Първата урокултура се взема винаги преди започване на антибиотичното лечение.
Ако резултатите от изследването на урината показват наличието на инфекция, лекар може да предпише антибиотик веднага, докато се очакват резултатите от урокултурата. Резултатите от микробиологичното изследване на урината (урокултура) също ще посочат дали доказаните бактерии са чувствителни към антибиотика, който е бил използван или дали има някакви резистентни бактерии, които няма да отговорят на започнатото антибиотично лечение.
Изображение: Public domain, via Wikimedia Commons
В случай на повтарящи се инфекции на отделителната система, Вашият личен лекар може да Ви насочи за консултация със специалист - нефролог или уролог, който да прецени дали има нужда да се направят и допълнителни изследвания. Тези специализирани изследвания се правят, ако има съмнение за друго заболяване или фактор, провокиращ цистита.
Ултразвуково изследване (ехография) на отделителната система или рентгенография на бъбреци, уретери и пикочен мехур, цистоскопия с или без биопсия на стената на пикочния мехур и при мъжете, лабораторно изследване на простатен секрет е възможно да се назначат. Например, рентгеновото изследване или ехографията може да помогне за диагностицирането на други причини за възпалението на пикочния мехур, като тумор, камък или структурна аномалия на отделителната система.
Вземането на няколко последователни урокултури може да бъде необходимо, ако:
- имате повтарящи се цистити (повече от три пъти за една година).
- лекарят Ви се съмнява, че може да имате бъбречна инфекция - циститът може да бъде симптом на това.
- приемате имуносупресивно лекарство (лекарство, което потиска имунната система) - засяга защитните сили на тялото, така че може да бъдете по-податливи на инфекции.
- имате диабет - циститът може да бъде усложнение на диабета.
- при полово предавани инфекции - като гонорея и хламидия.
- има съмнение за друга инфекция, като кандидоза.
Коментари към Цистит