- Какво представлява циститът?
- Колко често се среща циститът?
- Какви видове цистит има?
- Какви са причините за цистита?
- Рискови фактори за цистит
- Заразен ли е циститът?
- Има ли определена сезонност на обостряне на цистита?
- Симптоми при цистит
- Как се поставя диагноза при цистит?
- Диференциална диагноза при цистит
- Кога да потърсите лекар при симптоми на цистит?
- Как се лекува циститът?
- Какви са усложненията при цистит?
- Каква е профилактиката при цистит?
- Прогноза при цистит
- Цистит след полов акт
- Цистит при мъже
5. Рискови фактори за цистит
Има редица фактори, които увеличават податливостта към възпаление и инфекция на пикочния мехур.
Важно е да се модифицират рисковите фактори, когато е възможно, за да се намали рискът от повтарящи се инфекции на пикочните пътища:
- Женски пол - женският пол е един от основните рискови фактори за инфекция на пикочния мехур. Особеностите на анатомията на женското тяло и по-точно тяхната по-къса уретра предразполага към по-лесно навлизане на болестотворни бактерии в пикочните им пътища. Поради по-късата уретра патогенните бактерии по-лесно достигат до пикочния мехур при жените и причиняват инфекция. Освен това отворът на уретрата на жената е по-близо до ануса, отколкото при мъжа, така че има по-голям риск от навлизане на бактерии от червата в уретрата. Ето защо те страдат по-често от цистит и пиелонефрит в сравнение с мъжете.
- Употреба на тампон - при поставяне на тампона има малък риск от проникване на бактерии през уретрата.
- Поставяне, смяна или продължителна употреба на пикочен катетър - увеличава риска от растеж на бактерии в пикочните пътища. Уринарните катетри просто осигуряват физическо средство за транспортиране на бактерии отвън директно в пикочния мехур и пикочната система. Продължителната употреба на катетър може да доведе до повишена уязвимост към бактериални инфекции, както и до увреждане на стената на пикочния мехур.
- Диафрагма за контрол на раждаемостта - отчетена е по-висока честота на цистит сред жените, които използват диафрагмата, в сравнение със сексуално активните жени без диафрагма.
- Пълен пикочен мехур - ако пикочният мехур не се изпразни напълно, той създава среда за размножаване на бактериите. Това е доста често сред бременни жени или мъже с увеличена простата.
- Сексуална активност - сексуално активните жени имат по-висок риск от проникване на бактерии през уретрата. Сексуално активните жени обикновено имат повече инфекции на пикочните пътища, отколкото жените, които не са сексуално активни.
- Блокада в част от отделителната система, която предотвратява изтичането на урина - аномалии на пикочните пътища, като запушване на потока урина на всяко ниво, везикоуретерален рефлукс (структурна аномалия, при която урината се връща назад от пикочния мехур към бъбреците).
- Неврологични състояния, които засягат функцията на пикочния мехур - инфекцията на пикочния мехур се наблюдава по-често при пациенти с неврологични състояния, които могат да повлияят на функцията на пикочния мехур, като множествена склероза, инсулт и други заболявания на нервната система, отколкото сред останалата популация. При тези и други подобни неврологични заболявания функцията на пикочния мехур може да бъде нарушена поради нарушен контрол на нервната система върху пикочния мехур. В резултат на това може да се задържа урина в пикочния мехур след уриниране, което да увеличи риска от инфекция.
- Чест или енергичен секс - нараства възможността от физическо увреждане, което от своя страна увеличава вероятността от цистит. Това понякога се нарича меден месец цистит.
- Ниски нива на естроген - по време на менопаузата нивата на естроген спадат и лигавицата на уретрата изтънява. Колкото по-тънка, толкова по-голям е рискът за инфекция и увреждане. След менопаузата рискът е по-голям. Освен това по време на менопаузата жените произвеждат по-малко слуз във вагиналната област. Тази слуз обикновено действа като защитен слой срещу бактериите.
- Бременност - бактериите в пикочния мехур са един от най-често срещаните инфекциозни проблеми, които се появяват по време на бременност.
- Мъже над 50-годишна възраст (уголемяване на простатата) - инфекцията на пикочния мехур е по-често срещана при мъже с доброкачествена хиперплазия на простата, отколкото при общата мъжка популация. Уголемяването на простатата може да доведе до запушване на нормалния поток на урината от пикочния мехур и в уретрата. Остатъчната урина може да се инфектира. По-високото налягане в пикочния мехур, необходимо за изтласкване на урината покрай уголемената простата, води до намален приток на кръв към пикочния мехур, което го прави по-податлив на бактерии. При мъжете повтарящите се инфекции на пикочните пътища също са свързани с възпаление на простатата. Въпреки че само около 20% от циститите са при мъжете, те могат да доведат до усложнения по-често отколкото при жените.
- Отслабена имунна система - при прием на имуносупресивни лекарства или при заболявания, като захарен диабет, СПИН или лечение на рак. Пониженият имунитет увеличава риска от бактериална, а в някои случаи и от вирусна инфекция на пикочния мехур.
- Възраст - през първите няколко месеца от живота, инфекциите на пикочните пътища са по-чести при момчетата, отколкото при момичетата. След 2-годишна възраст циститите са много по-чести при момичетата. През детството рискът от инфекции на пикочните пътища е около 2% за момчетата и 8% за момичетата. Везико-уретералният рефлукс е причина за около 50% от инфекциите на пикочните пътища по време на детството. Хората в напреднала възраст са с по-висок риск от инфекции на пикочния мехур.
- Лъчетерапия - увреждането на пикочния мехур може да причини късен радиационен цистит.
Следва: Заразен ли е циститът?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();
Галерия
1 от 17
Коментари към Цистит