- Какво представлява циститът?
- Колко често се среща циститът?
- Какви видове цистит има?
- Какви са причините за цистита?
- Рискови фактори за цистит
- Заразен ли е циститът?
- Има ли определена сезонност на обостряне на цистита?
- Симптоми при цистит
- Как се поставя диагноза при цистит?
- Диференциална диагноза при цистит
- Кога да потърсите лекар при симптоми на цистит?
- Как се лекува циститът?
- Какви са усложненията при цистит?
- Каква е профилактиката при цистит?
- Прогноза при цистит
- Цистит след полов акт
- Цистит при мъже
16. Цистит след полов акт
"Любовен цистит", "цистит на медения месец" и "посткоитален цистит" са термини, използвани за описание на инфекция на пикочните пътища, която възниква след сексуална активност, особено при жени. Състоянието получава името си, защото често се случва на жени, които наскоро са сексуално активни или след период на въздържание, като по време на меден месец.
Инфекции на пикочните пътища, включително цистит на медения месец, обикновено се причиняват от бактерии, навлизащи в уретрата и размножаващи се в пикочните пътища. Сексуалната активност може да увеличи вероятността от навлизане на бактерии в пикочните пътища поради триене и близостта на уретрата до ануса и гениталиите. Освен това някои сексуални практики, като използване на спермициди или липса на уриниране след полов акт, могат допълнително да увеличат риска от развитие на инфекция на пикочните пътища.
Обикновено любовният цистит се появява при жени 24-72 часа след полов акт. Това е често срещано явление в женския свят, засягащо почти 50% от сексуално активните жени.
Превантивните мерки за цистит на медения месец включват добра хидратация, уриниране преди и след сексуална активност, за да се изчистят бактериите, практикуване на добра интимна хигиена и използване на лубриканти по време на полов акт за намаляване на триенето.
16.1. Причини за цистит на медения месец
Причините за цистит на медения месец могат да включват:
- Въвеждане на бактерии: По време на полов акт бактериите, особено Escherichia coli, от гениталната област или ануса могат да се прехвърлят в уретрата, което води до инфекция на пикочните пътища. Това въвеждане на бактерии в уретрата може да се случи поради триене по време на полов акт или неправилни хигиенни практики.
- Уретрално дразнене: Честият полов акт може да раздразни уретрата, което я прави по-податлива на инфекция.
- Анатомични фактори: Жените имат по-къса уретра от мъжете, което улеснява достигането на бактериите до пикочния мехур. В резултат на това жените са по-податливи на инфекции на пикочните пътища, включително тези, които възникват след сексуална активност.
При жени, засегнати от цистит на медения месец, бактериите, присъстващи във фекалната флора, лесно влизат във влагалищната среда и след това достигат до пикочния мехур през уретрата. Развитието на цистит зависи от вирулентността на тези бактерии. Бактерии като Escherichia Coli, например, имат нишковидни придатъци, които позволяват силна адхезия към стените на пикочния мехур.
Жените са по-податливи на цистит в рамките на ден или два след секс и има две водещи причини за това. Първо, уретрата може да бъде раздразнена от полов акт. Това се случва главно, ако жената не е правила секс известно време, сексът е бил продължителен или при вагинална сухота. Повечето жени също установяват, че някои сексуални пози предизвикват раздразнение.
Бактериите от ректума причиняват почти 90% от циститите. Движенията по време на секс помагат за придвижването на тези бактерии до уретрата в пикочния мехур.
Последните проучвания показват, че посткоиталният цистит не е само въпрос на хигиена или сексуална активност, но също така може да бъде повлиян от хормонални фактори и индивидуалния микробиом. Това означава, че някои жени може да са по-предразположени към това състояние поради уникален микробен баланс или хормонални промени по време на менструалния цикъл.
Има фактори, които могат да влошат развитието на посткоитален цистит, като:
- Честота на половия акт
- Недостатъчната любовна игра, безпокойството при представяне или ниското сексуално желание допринасят за липсата на адекватна вагинална лубрикация
- Дисфункция на тазовото дъно
- Наличие на асимптоматична бактериурия
- Вагинална атрофия в постменопауза
16.2. Рискови фактори
Всеки може да получи цистит, но проучванията показват, че жените са около осем пъти по-склонни от развитие на цистит, отколкото мъжете. Жените в менопауза със суха или атрофична вагинална тъкан имат по-висок риск от цистит.
За развитието на посткоитален цистит допринасят и фактори като:
- Женски пол: Поради анатомичните особености (по-къса уретра и по-близкото й разположение до ануса) жените са по-предразположени към развитие на цистит.
- Експозиция на химикали: Употреба на интимни дезодоранти, антисептични лосиони, спермициди и контрацептивни устройства - могат да променят баланса на вагиналната флора, което улеснява колонизирането на бактериите.
- Лоши хигиенни навици: Неадекватната интимна хигиена, като неизбърсване отпред назад след уриниране или изхождане, може да улесни прехвърлянето на бактерии в уретрата. Избърсването с тоалетна хартия, започващо от ануса към влагалището, пренася бактериите от червата до входа на уретрата.
- Лоша вагинална лубрикация: При вагинална сухота или болка по време на проникване, посткоиталният цистит е пряк резултат от механична травма.
- Контрацептивни методи: Някои контрацептивни методи, като диафрагми или спермициди, могат да променят баланса на бактериите в гениталната област, да променят вагиналното рН или да раздразнят уретрата, потенциално повишавайки риска от посткоитален цистит.
- Модели на сексуална активност: Честата сексуална активност или наличието на множество сексуални партньори може да увеличи вероятността от развитие на инфекции на пикочните пътища, включително цистит на медения месец.
- Сексуални практики: практики като анален полов акт или използване на секс играчки могат да въведат бактерии в пикочните пътища, увеличавайки риска от инфекция.
- Предишни инфекции на пикочните пътища: Индивиди, които преди това са имали инфекции на пикочните пътища, особено тези, възникващи след сексуална активност, може да са по-склонни към повтарящи се инфекции.
- Аномалии на пикочните пътища: Структурните аномалии на пикочните пътища, като камъни в бъбреците или везикоуретерален рефлукс, могат да увеличат риска от инфекции на пикочните пътища.
- Дехидратация: Недостатъчният прием на течности може да намали потока и концентрацията на урината, позволявайки на бактериите да се размножават в пикочните пътища и да увеличат риска от инфекция.
- Фамилна анамнеза: Например, майка или сестра, които имат чести инфекции на пикочните пътища, може да увеличи риска от получаване на такава.
- Някои състояния: Многоплодна бременност, пременопауза и менопауза, диабет, затлъстяване, отслабена имунна система могат да повишат риска от поява на цистит.
Въпреки че тези фактори могат да увеличат риска от цистит на медения месец, не всяко лице, което е сексуално активно, ще развие инфекция на пикочните пътища. Практикуването на добра хигиена, хидратацията и предприемането на превантивни мерки, като уриниране преди и след полов акт, може да помогне за намаляване на риска от инфекция. Ако се появят симптоми на уринарна инфекция, е важно е да се потърси консултация с лекар за правилна диагноза и лечение.
16.3. Симптоми на любовен цистит
Симптомите на любовния цистит, който по същество е инфекция на пикочните пътища, възникваща след сексуална активност, могат да варират, но обикновено включват:
- Силно, постоянно желание за уриниране
- Често отделяне на малки количества урина
- Усещане за парене и болка по време на уриниране
- Урина, която е мътна или тъмна
- Урина с необичайна миризма
- Кръв в урината (хематурия)
- Болка в долната част на корема или таза
- Усещане за лек натиск в долната част на корема
- Болка по време на полов акт
- Умора
16.4. Усложнения
Усложненията на „цистита на медения месец" могат да възникнат, ако инфекцията не се диагностицира и лекува своевременно. Докато повечето случаи на любовен цистит преминават без последствия с подходящо лечение, в някои случаи инфекцията може да доведе до по-тежки усложнения.
Потенциалните усложнения включват:
- Повтарящи се инфекции на пикочните пътища: Индивидите, които изпитват цистит на медения месец, може да са изложени на повишен риск от повтарящи се инфекции на пикочните пътища, особено ако продължават подлежащите рискови фактори като анатомични аномалии или поведенчески фактори. Повтарящите се инфекции на пикочните пътища могат да бъдат предизвикателство за лечение и може да изискват постоянни превантивни мерки или профилактична антибиотична терапия.
- Бъбречни инфекции (пиелонефрит): Ако инфекция на пикочните пътища, включително цистит на медения месец, не се лекува или ако инфекцията се разпространи в бъбреците, това може да доведе до бъбречна инфекция (пиелонефрит). Пиелонефритът е по-сериозно състояние, което може да причини симптоми като висока температура, втрисане, болка в хълбока, гадене и повръщане. Бързата медицинска помощ е от съществено значение за предотвратяване на усложнения като увреждане на бъбреците или инфекции на кръвния поток (сепсис).
- Сепсис: В редки случаи нелекуваните или тежки инфекции на пикочните пътища, включително цистит на медения месец, могат да доведат до инфекции на кръвния поток (сепсис). Сепсисът е животозастрашаващо състояние, характеризиращо се със системен възпалителен отговор на инфекция, което може да доведе до органна дисфункция и недостатъчност, ако не се лекува своевременно с антибиотици и поддържащо лечение.
- Хронично бъбречно заболяване: Повтарящите се или нелекувани бъбречни инфекции могат да доведат до хронично бъбречно заболяване, състояние, характеризиращо се с постепенна загуба на бъбречна функция с течение на времето. Хроничното бъбречно заболяване може да има сериозни последици за цялостното здраве и може да изисква непрекъснато медицинско лечение, включително диализа или бъбречна трансплантация.
- Усложнения по време на бременност: Инфекция на пикочните пътища по време на бременност, включително цистит на медения месец, могат да увеличат риска от усложнения като преждевременно раждане, ниско тегло при раждане и инфекции на пикочните пътища при новороденото. Бременни жени със симптоми на уринарна инфекция трябва да потърсят незабавна медицинска помощ за диагностика и лечение, за да предотвратят неблагоприятни резултати.
- Стриктура на уретрата или дисфункция на пикочния мехур: В редки случаи повтарящите се или тежки инфекции на пикочните пътища могат да доведат до стриктура на уретрата (стесняване на уретрата) или дисфункция на пикочния мехур, което може да повлияе на потока на урината и да увеличи риска от задържане на урина или повтарящи се инфекции.
16.5. Диагноза
Диагнозата „цистит на медения месец“ включва няколко стъпки:
- Анамнеза и медицинска история: Лекарят ще разпита за симптомите, медицинската история, включително всички предишни инфекции на пикочните пътища или други свързани състояния.
- Физикален преглед: Лекарят ще извърши преглед, за да провери за признаци на инфекция или други аномалии.
- Анализ на урината: Анализът на урината включва изследване на проба от урина за наличие на бактерии, бели кръвни клетки, червени кръвни клетки и други вещества, които могат да показват инфекция. Това често е първата стъпка в диагностицирането на инфекция на пикочните пътища.
- Култура на урина: Ако анализът на урината показва наличието на бактерии, лекарят може да препоръча култура на урина, за да идентифицира конкретния тип бактерии, причиняващи инфекцията, и да определи кои антибиотици са най-ефективни за лечение.
- Образни изследвания: В някои случаи могат да се препоръчат образни тестове като ултразвук или компютърна томография, ако има опасения за усложнения или подлежащи заболявания, като камъни в бъбреците или структурни аномалии в пикочните пътища.
- Допълнителни тестове: В зависимост от симптомите и медицинска история, лекарят може да препоръча допълнителни тестове или оценки, за да изключи други възможни причини за симптоматиката.
Бързата диагностика и лечение са от съществено значение за справяне с инфекцията и предотвратяване на усложнения.
16.6. Лечение на цистит след полов акт
Лечението на „цистита на медения месец“ обикновено включва антибиотици за премахване на бактериалната инфекция.
Терапевтичният подход включва:
- Антибиотици: Ако се диагностицира цистит, обикновено се предписва курс на антибиотици за изчистване на инфекцията въз основа на резултатите от културата на урина и тежестта на симптоматиката. Антибиотиците са основното лечение за любовния цистит. От съществено значение е да се приема антибиотичното лечение, точно както е указано от лекуващия лекар, дори ако симптомите се подобрят преди завършване на целия курс на лечение. Незавършването на пълния антибиотичен курс може да доведе до непълно унищожаване на инфекцията и да увеличи риска от антибиотична резистентност.
- Облекчаване на болката: Болкоуспокояващи лекарства могат да помогнат за справяне с дискомфорта.
- Хидратация: Пиенето на много вода може да помогне за изхвърлянето на бактериите от пикочните пътища и да насърчи заздравяването.
- Превантивни мерки: В някои случаи лекарите могат да предпишат ниска доза антибиотици, които да се приемат след сексуална активност, за да се предотвратят повтарящи се инфекции на пикочните пътища.
От съществено значение е незабавно да се потърси консултация с лекар при подозрение за цистит на медения месец или при симптоми на инфекция на пикочните пътища. Нелекуваните инфекции на пикочните пътища могат да доведат до по-тежки усложнения, като бъбречни инфекции, така че ранната диагностика и лечение са от решаващо значение за оптимални резултати.
Ако страдате от рецидивиращ посткоитален цистит, е силно препоръчително да прегледате тазовото си дъно за оценка на състоянието.
16.7. Прогноза
Прогнозата при любовен цистит като цяло е добра при навременна диагноза и подходящо лечение:
- Премахване на инфекцията с лечение: При подходяща антибиотична терапия повечето случаи на цистит на медения месец отшумяват в рамките на няколко дни до седмица. Симптоми, като често уриниране, парене по време на уриниране и дискомфорт в таза, обикновено се подобряват, когато инфекцията се изчисти.
- Предотвратяване на усложненията: Лечението на цистит на медения месец бързо помага за предотвратяване на разпространението на инфекция към бъбреците или други части на пикочните пътища, намалявайки риска от усложнения като бъбречни инфекции (пиелонефрит) или повтарящи се инфекции на пикочните пътища.
- Риск от рецидив: Въпреки че антибиотичното лечение ефективно изчиства бактериалната инфекция, свързана с цистит на медения месец, в някои случаи могат да се получат повтарящи се инфекции на пикочните пътища в бъдеще. Фактори като подлежащи медицински състояния, анатомични аномалии в пикочните пътища или поведенчески фактори могат да допринесат за повтарящи се инфекции на пикочните пътища. Въпреки това, практикуването на превантивни мерки, като поддържане на добра хидратация, уриниране преди и след сексуална активност и поддържане на добра генитална хигиена, може да помогне за намаляване на риска от рецидив.
- Потенциални усложнения: В редки случаи или ако не се лекуват, инфекциите на пикочните пътища, включително цистит на медения месец, могат да доведат до по-тежки усложнения като бъбречни инфекции, инфекции на кръвния поток (сепсис) или хронично бъбречно заболяване. Тези усложнения са по-чести при хора със съпътстващи заболявания или компрометирана имунна система.
- Цялостно въздействие върху здравето: Въпреки че циститът на медения месец може да бъде дискомфортен, обикновено няма значително дългосрочно въздействие върху цялостното здраве, когато бъде своевременно диагностициран и лекуван. Повтарящите се инфекции на пикочните пътища обаче могат да повлияят на качеството на живот и може да изискват непрекъснато управление и превантивни мерки за минимизиране на появата им.
- Въздействие върху сексуалната активност: Циститът на медения месец може временно да наруши сексуалната активност поради дискомфорт или болка, свързани с уринарни симптоми. Въпреки това, след като инфекцията отзвучи и симптомите се подобрят, сексуалната активност обикновено може да се възобнови без допълнителни усложнения.
Важно е лицата, изпитващи симптоми на цистит на медения месец, като често уриниране, парене по време на уриниране или мътна урина, да потърсят медицинска помощ незабавно за правилна диагноза и лечение. Следването на препоръките за лечение от лекуващия лекар и на превантивни мерки може да помогне за справяне със симптомите, да намали риска от рецидив и да оптимизира здравето на пикочните пътища.
16.8. Профилактика
Предотвратяването на „цистит на медения месец" включва различни стратегии, насочени към намаляване на риска от бактериално замърсяване и насърчаване на здравето на пикочните пътища.
Някои превантивни мерки, които могат да се използват и в допълнение към плана за лечение и да помогнат за предотвратяване на повторна поява на цистит, включват:
- Хидратация: Пиенето на много вода помага за разреждане на урината и за отмиването на бактериите от пикочните пътища.
- Уриниране преди и след полов акт: Изпразването на пикочния мехур преди и след сексуална активност може да помогне за изхвърлянето на бактериите, които може да са навлезли в пикочните пътища по време на полов акт.
- Добра хигиена: Поддържане на гениталната област чиста, като се измива внимателно с топла вода всеки ден, както и преди и след секс. Жените винаги трябва да се избърсват отпред назад след използване на тоалетната, за да предотвратят разпространението на бактерии от ануса към уретрата.
- Употреба на вагинален лубрикант: Триенето по време на секс може да раздразни уретрата.
- Избягване на дразнители: Избягване на употребата на интимни дезодоранти, вагинален душ, агресивни сапуни, ароматизирани тампони, спермициди или други дразнители, които биха могли да нарушат естествения баланс на бактериите в гениталната област.
- Безопасен секс: Използването на презервативи правилно и постоянно по време на сексуална активност може да помогне за намаляване на риска от полово предавани инфекции, които могат да увеличат риска от инфекции на пикочните пътища.
- Прием на добавки: Прием на добавки с екстракт от червена боровинка може да помогне за предотвратяване на инфекции на пикочните пътища, като се смята, че създават кисела среда, която минимизира колонизацията на патогенни бактерии. Пробиотиците също са популярна добавка за предотвратяване на инфекции на пикочния мехур, но доказателствата в тяхна подкрепа са смесени и са необходими повече изследвания, за да се определи тяхната ефективност за превенция на уринарни инфекции. Друг вариант е D-манозата, вид естествена захар, намираща се в някои плодове (включително червените боровинки), която проучвания свързват с благоприятен ефект при инфекция на пикочните пътища, като предотвратява прилепването на бактериите към стените на пикочните пътища.
- Поддържане на добро цялостно здраве: Балансираната диета, редовните упражнения, справянето със стреса и достатъчното сън могат да помогнат за поддържане на имунната система и цялостното здраве на пикочните пътища.
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://www.dimann.com/en/magazine-en/cystitis-post-coital/
https://www.clickpharmacy.co.uk/cystitis-treatment/blog/cystitis-after-sex-symptoms-and-cures
https://www.everydayhealth.com/urinary-tract-infections/the-link-between-utis-and-sex.aspx
https://dreminozbek.com/en/honeymoon-cystitis/
https://www.alessandragraziottin.it/ew/ew_voceall/36/2668%20-%20recurrent%20cystitis%20after%20intercourse.pdf
Коментари към Цистит