Хемофилия
1. Какво представлява хемофилията?
Хемофилията представлява сравнително рядко срещано в клиничната практика наследствено заболяване, обуславящо се от липса или дефицит на някой от факторите на кръвосъсирването. Унаследява се посредством Х хромозомата, поради което боледуват мъжете, а жените са носители на признака за хемофилия.
Наличието на близък роднина от мъжки пол с хемофилия излага на риск следващите поколения. Състоянието се предава от майка, носителка на признака на хемофилия, към нейните синове.
В зависимост от засегнатите коагулационни фактори се различават няколко основни вида хемофилия, а именно хемофилия А, хемофилия В и хемофилия С, от които хемофилия А е най-разпространена, а хемофилия С е с най-ниска честота.
Характерно за заболяването е продължителното, в някои случаи тежко и застрашаващо живота, кървене, получени спонтанно, при малки наранявания или при оперативни интервенции, включително екстракция на зъб.
Проявява се с кръвоизливи и кръвонасядания по кожата, хемартроза или ставни кръвоизливи, кървене от стомашно-чревния тракт, в редки случаи, но с потенциално опасен характер е развитието на мозъчен кръвоизлив. В детска възраст има някои отличителни белези, включително лесни кръвонасядания, кървене при прорязване на зъбите или при леки травми, хематоми при поставяне на имунизациите и други.
Диагнозата се поставя въз основа на данните за положителна фамилна анамнеза, характерни оплаквания и лабораторна констелация, а се потвърждава при изследване нивата на коагулационните фактори или генетичен анализ.
Хемофилията е нелечимо заболяване, проявите на което могат да бъдат контролирани с помощта на заместителна терапия и вливане на липсващите или дефицитни коагулационни фактори.
Прогнозата се определя строго индивидуално, като мъжете с тежка хемофилия могат да имат намалена продължителност на живота.
Честота и разпространение
Хемофилията представлява рядко срещано в клиничната практика заболяване, от което боледуват мъжете, а жените са носителки на признака за хемофилия. Честотата за хемофилия А е в рамките на 1 от 4000 до 1 от 6000, докато хемофилия В се среща с честота от порядъка на 1 от 20 000 до 1 от 50 000 в различните райони на света.
Причини и рискови фактори за хемофилия
Хемофилията представлява наследствено заболяване, което се унаследява посредством Х хромозомата. Това е основната причина да боледуват главно мъжете, като различните форми на състоянието се дължат на липса или дефицит на определен коагулационен фактор. Основният рисков фактор е наличието на позитивна фамилна анамнеза с болни роднини от мъжки пол или доказано носителство при жените.
Видове хемофилия
В зависимост от някои фактори се различават следните видове хемофилия:
- според унаследяването: среща се предимно вродената форма, при която децата от мъжки пол се раждат със заболяването. В по-редки случаи е възможно развитие на хемофилия по автоимунен механизъм при въздействието на някои фактори
- според коагулационните фактори: при хемофилия А се касае за липса или дефицит на фактор VIII, при хемофилия В е налице липса или недоимък на фактор IX, докато при хемофилия С се касае за недоимък на фактор XI
- според тежестта: различават се леки, умерени и тежки форми, като важна особеност е, че се унаследява точната клинична форма на хемофилията
Симптоми при хемофилия
Основният признак при хемофилия е продължително кървене при нарушаване целостта на съдовата стена, като при възрастни и деца това се проявява с различни симптоми:
- симптоми на хемофилия при възрастни: ставни кръвоизливи, кръвоизливи по кожата и хематоми, наличие на кръв в урината и изпражненията, чести кръвотечения от носа, мозъчен кръвоизлив и други
- симптоми на хемофилия при деца: продължително кървене при пробив на млечните зъби, при гризане на играчки, лесни кръвонасядания при лазене и игра, раздразнителност, неспокойствие, нежелание за извършване на определени движения, хематоми и други
Усложнения
При леките форми на хемофилия рядко настъпват усложнения, докато при умерените и особено при тежките рискът е висок. Сред характерните се включват анемия, дълбоки вътрешни кръвоизливи, кървене в областта на шията и гърлото, увреждане на ставите, както и поява на нежелани лекарствени реакции вследствие на терапията при хемофилия.
Изследвания и диагноза при хемофилия
Изключително важно е при потвърждаване на диагнозата да се определи вида и тежестта на хемофилията:
- разпит и преглед: положителна фамилна анамнеза, данни за продължително кървене при леки травми, промени по големите стави, видими хематоми и кръвонасядания
- лабораторни изследвания: пълна кръвна картина с определяне на коагулационния статус и проследяване нивата на факторите на кръвосъсирването
- други изследвания: генетичен анализ, ехография на бъбреците, рентгенография на засегнатите стави и други
Лечение при хемофилия
Липсва дефинитивно лечение на хемофилията, въпреки което са разработени мерки и стратегии за намаляване риска при засегнатите пациенти:
- заместителна терапия: кървенето при леки и умерени форми се овладява с вливане на липсващите коагулационни фактори, докато при тежки форми заместителната терапия се провежда периодично, дори без наличие на прояви за профилактика на тежки усложнения
- допълнително лечение: в зависимост от възрастта, подлежащите заболявания и особености на хемофилията при конкретния пациент могат да се приложат допълнително различни лекарства, локални кръвоспиращи средства, физиотерапия за подобряване движенията на засегнатите стави и други
Живот с хемофилия
При пациентите с хемофилия е изключително важно поддържането на добър здравен тонус с цел намаляване заболеваемостта, необходимостта на интервенции и операции. Препоръчва се поставяне на задължителните имунизации, поддържане на висока орална хигиена, подходяща двигателна активност, поддържане на оптимално тегло, предпазване от травми и наранявания, както и избягване употребата на някои обезболяващи и антикоагуланти.
Хемофилия и бременност
При наличие на родственици с хемофилия се препоръчва медико-генетична консултация преди планиране на бременността за изясняване статуса на жената и рисковете за плода. При носителство от страна на жената има 25 процента вероятност за раждане на здраво момиче, 25 процента вероятност за раждане на момиче, което е носител на признака, 25 процента вероятност от раждане на здраво момче и 25 процента вероятност за раждане на момче с изявена хемофилия. Ранното определяне на пола и изясняване статуса на плода има важно значение при раждането с цел своевременни и оптимални грижи за новороденото.
Галерия
Библиография
https://www.cdc.gov/ncbddd/hemophilia/facts.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemophilia/symptoms-causes/syc-20373327
https://en.wikipedia.org/wiki/Haemophilia
https://www.hemophilia.org/bleeding-disorders-a-z/types/hemophilia-a
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14083-hemophilia
https://medlineplus.gov/genetics/condition/hemophilia/
https://www.nhs.uk/conditions/haemophilia/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/154880
https://www.healthline.com/health/hemophilia
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hemophilia-in-children
https://www.everydayhealth.com/hemophilia/guide/
Изображения: freepik.com
Коментари към Хемофилия