- Какво представлява скарлатината?
- Как се заразяваме със скарлатина?
- Симптоми при скарлатина
- Усложнения при скарлатина
- Трябва ли да се взема гърлен секрет при болен от скарлатина?
- Как се поставя диагноза при скарлатина?
- Диференциална диагноза при скарлатина
- Кога трябва да потърсите лекар при скарлатина?
- Може ли детето или възрастният човек да е носител на зараза от скарлатина?
- Скарлатина при възрастни
- Лечение при скарлатина
- Как да се предпазим от скарлатина?
3. Симптоми при скарлатина
Като типично детска инфекция скарлатината се среща предимно сред децата на възраст между 4 и 15 години, като ранното разпознаване на симптомите и предприемането на съответните лечебни мерки значително подобрява прогнозата и намалява риска от развитие на усложнения.
Характерни за скарлатината при деца и възрастни са началните неспецифични прояви, по които трудно може да се разпознае инфекцията, последвани от характерния за болестта обрив.
3.1. Общи, неспецифични симптоми при скарлатина
Началото при скарлатина при деца включва появата на сравнително неспецифични общи признаци и някои системни прояви, които се описват и при редица други заболявания. Ранните белези се последват от характерен обрив в рамките на 12 до 48 часа, което изисква съответните мерки за потвърждение на диагнозата.
Сред началните общи прояви при скарлатината се включват следните:
- висока температура: остро повишение на телесната температура е сред един от първите белези при скарлатина, като се проявява най-често между 2 и 4 дни след контакт с болен от инфекцията
- болки в гърлото: силните болки в гърлото, наличието на силно, огнено зачервено гърло с болки при преглъщане, както и установяването на гнойна ангина с налепи са типични за скарлатината
Снимки на силно зачервено гърло и гнойна ангина при скарлатина
- промени в устната кухина: освен ангина често се описват и други промени в устната кухина, като наличието на обложен език с бял налеп (в първите дни), който впоследствие се променя и става силно зачервен с видими връхчета или това е така нареченият малинов език, особено характерен за скарлатината. Сливиците са увеличени, устните са зачервени
Снимки на обложен(бял) и червен малинов/ягодов език при скарлатина
- други симптоми: обикновено към повишената температура, ангина и промени в устната кухина се добавят и главоболие, умора, отпадналост, липса на апетит, болки в корема, болки в мускулите на цялото тяло, увеличение на регионалните шийни лимфни възли, които често са и болезнени, а при по-малките деца са възможни и гадене, повръщане, нарушения на съня, раздразнителност и други
Наличието дори на всички гореизброени симптоми не може да насочи родителите, че предстои появата на обрив и че се касае именно за скарлатина.
В случай, че още в първия ден от симптомите се вземе гърлен секрет за микробиологична диагноза и се установи наличието на фарингит или ангина с причинител бета-хемолитичен стрептокок от група А, при липса на антитела срещу отделяните от него токсини се очаква появата на характерния за скарлатина обрив.
При установяване на стрептококова инфекция и наличие на антитела срещу токсините на стрептокока, отговорни за обрива, но липса на антитела срещу определен щам от стрептококите, то тогава може да се очаква развитие само на ангина, отит, пневмония.
3.2. Кога се появява обрив при скарлатина
Снимки на обрив при скарлатина
Скарлатината се приема за вид шарка във връзка с това, че се появява характерния обрив, който се развива най-често между 12 и 48 часа след началните, общи признаци на инфекцията. Възможна е поява на обрив до седем дни след първите симптоми, като сред едни от най-характерните и типични за обрива при скарлатина особености се включват:
- локализация на обрива при скарлатина: изключително важен симптом при скарлатината е обривът, който е под формата на дребни червени петънца (дребнопетнист на еритематозен фон), които най-напред се появяват зад ушите, в областта на шията и горната част на гръдния кош, по слабините, лактите и впоследствие се разпространяват по гърдите, корема и шията. Най-интензивен е обривът по вътрешната повърхност на ръцете и краката, особено в гънките на предмишниците, лакътните и коленните ямки, по долната част на корема и вътрешните повърхности на бедрата. При тежките форми на заболяването могат да са налице и хеморагични обриви.
- триъгълник на Филатов: обрив липсва по носа и около устата, където се образува така нареченият триъгълник на Филатов, особено типичен за скарлатина. Болните са с яркочервени бузи и изразена бледост на кожата в областта около устата.
Снимка на обрив тип триъгълник на Филатов при скарлатина
- гъша кожа: кожата при пациентите, болни от скарлатина, е суха и като настръхнала или така наречената гъша кожа или cutis anserina, като болните я усещат и описват груба като шкурка.
Снимка на гъша кожа, симптом при скарлатина
- симптоми на капиляротоксикоза: характерни за скарлатина са наличието на виненочервени линии в областта на ингвиналните, аксиларните и кубиталните гънки, представляващи точковидни, линеарно разположени кръвоизливи или това е така нареченият симптом на Pastia. Друг характерен белег са малките, бледи на цвят папули по фалангите на пръстите или това е така нареченият симптом на Чешински.
- лющене на кожата: при болните от скарлатина е типично последващото лющене на кожата, което се появява след около една седмица до десет дни и е най-изразено по дланите и ходилата, като може да продължи до месец и повече. Лющенето на кожата много наподобява това след слънчево изгаряне.
Снимка на лющене на кожата при скарлатина
Изображения: wikimedia.commons, dermnetnz.org
Коментари към Скарлатина