- Какво представлява синузитът?
- Анатомия на синусите
- Какви са видовете синузит?
- Причини за синузит
- Рискови фактори за синузит
- Симптоми при синузит
- До какви усложнения може да доведе синузитът?
- Кога да потърся консултация от лекар при синузит?
- Как се поставя диагноза при синузит?
- Лечение на синузит
- Превенция на синузита
- Синузит, причинен от зъбни проблеми
7. До какви усложнения може да доведе синузитът?
Въпреки че повечето случаи на инфекция на синусите са неусложнени, могат да възникнат потенциално животозастрашаващи усложнения от остър бактериален синузит.
Стените на синусите са тънки, а синусите споделят кръвоносни съдове и лимфодренажни пътища с очите и частите на централната нервна система
Усложненията се появяват най-често при деца и пациенти с потиснати имунни функции. При децата повечето усложнения следват остри инфекции, като засягането на конкретния синус определя вида на усложнението. Haemophilus injluenzae, Streptococcus pneumoniae и Staphylococcus са най-често култивирани бактерии. Тежките гъбични инфекции, които се срещат най-вече при имуносупресирани пациенти, причиняват диагностични и терапевтични проблеми.
Тъй като очите и мозъкът са съседни структури на параназалните синуси, усложненията на синузита са медицински спешни случаи, а пациентите трябва да бъдат хоспитализирани и лекувани от специалисти. Освен това, усложненията могат да се развият бързо.
Възможните усложния вследствие на синузит могат да включват:
- периорбитален целулит (целулит около очите)
- орбитален целулит (целулит на окото)
- трайна загуба на обонянието
- тромбоза на синус кавернозус
- абсцес на синуса
- инфекция на ухото (отит)
- пневмония
- менингит (възпаление на мозъчните обвивки)
- мозъчен абсцес
- абсцес извън мозъка (епидурална абсцес)
- остеомиелит (инфекция на костите на околоносните кухини)
- енцефалит (възпаление на мозъчното вещество)
При неправилно лечение или понижени защитни сили на организма острият синузит може да премине в хроничен. При хроничния синузит главоболието е по-слабо, налице е трайно намаляване на обонянието, носовото дишане е значително затруднено, гнойните материи са с неприятна миризма поради действащи анаеробни процеси в синусните кухини. Бактериалните синузити почти винаги са безобидни и правилно проведеното антибиотично лечение обикновено е ефикасно. В редки случаи, обаче, синузитът може да предизвика много сериозни усложнения.
Усложненията при синузит се дължат на разпространението на инфекцията по съседство или по кръвен път. Възможно е засягане на орбитите, възпаление на зрителния нерв, отит, менингит и други. Околните структури на синусите включват орбитите и очите, кръвоносни съдове, мозъка, костите и кожата. Налице е връзка между венозната система на средните лицеви структури и вътремозъчните венозни синуси.
Инфекцията, която се простира от синусите до окото може да предизвика загуба на зрението в резултат на венозна компресия (притискане) на оптичния (зрителния) нерв, може да се усложни до орбитален целулит, субпериостален или орбитален абсцес (събиране на гной в орбитата на окото), съсирване във венозните съдове (тромбоза на кавернозния синус). Около 75% от орбиталните инфекции са резултат от болести на синусите (най-често в резултат на етмоидален синузит).
Инфекцията на синусите може да се разпространи през черепа и да засегне мозъка и гръбначномозъчната течност, което може да доведе до менингит или абсцес на мозъка. Инфекцията може да се разпространи и към подлежащата кост и да причини остеомиелит. Инфекцията на синусите може да се разпространи и към кожата и да причини целулит и / или абсцес. Тези усложнения са изключително редки, но изискват незабавно внимание и агресивно лечение, включително и хоспитализация, приложение на интравенозни медикаменти и/или хирургична интервенция.
Младежите от мъжки пол с остър фронтален синузит са изложени на особен риск за сериозни проблеми. Едно важно усложнение е инфекцията на костите (остеомиелит) на челото и на други лицеви кости. В такива случаи пациентът обикновено изпитва главоболие, има висока температура и е налице мека подутина в областта на костите. Остеомиелит в резултат на синузит е необичайно откритие. Най-често се засяга фронталният синус.
Орбиталните усложнения са най-честите усложнения на синузита. Децата с остър етмоидален синузит са групата, която е най-предразположена към това усложнение. Възпалението и отокът на клепачите обикновено са първи признаци на развитие на орбитален целулит.
Орбиталната инфекция, която причинява подуване на клепачите, е рядко, но сериозно усложнение на етмоидалния синузит. Пациентът има загуба на очните движения, а ако се засегне и зрителният нерв, може да настъпи загуба на зрението, понякога и постоянна. Повишена температура и други общи симптоми са също налице.
Орбитален абсцес е обособена колекция от гной в орбиталните тъкани и причинява екзофталм, хемоза и пълна офталмоплегия.
Може да е трудно да се разграничи орбиталният целулит и абсцесът от тромбоза на кавернозния синус, вътречерепен проблем. Това обаче е абсолютно необходимо, тъй като второто състояние е животозастрашаващо. Ранното разпознаване и лечение са от жизненоважно значение за предотвратяване на трайна загуба на зрение, менингит или смърт.
Едно от опасните усложнения на синузита, особено на фронталния и сфеноидалния синузит, е разпространението на инфекцията от анаеробни бактерии към мозъка чрез костите или кръвоносните съдове. Това може да доведе до абсцеси, менингит и други животозастрашаващи състояния. В такива случаи пациентът може да има леки промени в поведението, главоболие, променено съзнание, зрителни проблеми, гърчове и кома. Повече от половината от всички мозъчни абсцеси са резултат от остри, бактериални инфекции на синусите.
Мукоцеле или мукопиоцеле са хронични, кистозни лезии на параназалните синуси. Те растат бавно и увеличават размерите си извън границите на синуса чрез натиск и костна резорбция. Може да минат години, преди да станат симптоматични, като главоболието е често срещан симптом. Мукоцеле се диагностицира рентгеново и често показва доказателства за хиперостоза. Тъй като липсата на дренаж е основният проблем, а не аномалията на лигавицата, предпочитаното лечение е декомпресия на мукоцеле чрез функционална ендоскопска синусова хирургия.
Повечето мукоцелета са локализирани във фронталния синус и могат да се манифестират като меки и безболезнени тумори в горния и медиалния аспект на орбитата и изместват окото надолу и странично, причинявайки диплопия. Ако се ерозира задната стена на синуса, е възможно да се развие инфекция на централната нервна система. Максиларните мукоцелета често се установяват случайно като находки на рентгенови снимки. Те се срещат най-често при деца с муковисцидоза и са с тенденция първо да се разширят в носната кухина, причинявайки симптоми на запушване на носа.
Болката, умората и другите симптоми на хроничен синузит могат да имат значително въздействие върху качеството на живот. Това състояние може да предизвика емоционален стрес, да се наруши нормалната дейност и да се намалят посещенията на работа или в училище.
Симптомите на усложненията на синузит могат да включват:
- промени в психическо състояние / объркване
- гадене или повръщане
- тежка лицева болка
- висока температура (над 39ºC)
- силно главоболие
- припадъци
- зачервяване около клепачите
- подуване около клепачите
- спадане на клепача
- болка в окото
- чувствителност към светлина
- промени в зрението / двойно виждане
- невъзможност за придвижване на врата напред
Коментари към Синузит