- Какво представлява синузитът?
- Анатомия на синусите
- Какви са видовете синузит?
- Причини за синузит
- Рискови фактори за синузит
- Симптоми при синузит
- До какви усложнения може да доведе синузитът?
- Кога да потърся консултация от лекар при синузит?
- Как се поставя диагноза при синузит?
- Лечение на синузит
- Превенция на синузита
- Синузит, причинен от зъбни проблеми
10. Лечение на синузит
Лечението на синузит зависи от причината, тежестта и продължителността на симптомите.
10.1. Лекарства
Медикаментите, които могат да се използват в лечението на синузит, включват:
- Антибиотици - при установяване на бактериална инфекция лекарят ще предпише антибиотици. При остър синузит обикновено се приема за 10-14 дни, а при хроничен синузит е възможна и по-продължителна употреба. Антибиотиците помагат само при бактериални инфекции. Те няма да помогнат, ако синузитът е причинен от вируси или други проблеми.
- Болкоуспокояващи - много хора със синузит приемат лекарства без рецепта (OTC), като ибупрофен, за облекчаване на дискомфорта и болката. Необходимо е да се следват инструкциите на начин на употреба. Консултирайте се с Вашия лекар кое лекарство е подходящо за Вас.
- Деконгестанти - намаляват количеството слуз в синусите. Обикновено се предлагат като спрейове или капки за нос. Не се препоръчва продължителна употреба.
- Антихистамини - много случаи на синузит се дължат на неконтролирани алергии. Ако никога не сте били диагностицирани с алергии, може би е добре да направите тест за алергия, за да видите дали имате такава. При установяване на алергия могат да помогнат лекарства (като антихистамини) и избягването на тригерите. Друг вариант е да десенсибилизираща терапия, дългосрочно лечение, което постепенно намалява чувствителността към субстанциите, които предизвикват симптомите на алергия.
- Стероиди - в някои случаи лекарят може да предпише инхалаторни стероиди, за да намали подуването на синусовите мембрани. При тежки случаи на хроничен синузит може да се наложи прием на перорални кортикостероиди.
10.2. Хирургия
При някои случаи на хроничен синузит или остър синузит, който продължава да се повтаря, операцията може да бъде най-добрият избор на лечение. Хирургът може да премахне запушванията и да разшири синусовите канали, което улеснява изтичането им.
10.3. Домашни средства за защита
Въпреки че лекарствата могат да помогнат, много случаи на синузит изчезват сами без никакво медицинско лечение. Ако често получавате състоянието, много от същите тези подходи също ще Ви помогнат да го предотвратите.
Препоръки за облекчаване на синусова болка и натиск, както и за спомагане за предотвратяване на състоянието включват:
- Овлажнявайте въздуха - използвайте овлажнител в помещения, където прекарвате много време. Следвайте инструкциите за редовно почистване.
- Вдишайте пара - може да пуснете душа в банята или да вдишате пара от купа с топла (но не прекалено гореща) вода. Парите облекчават конгестията и подутите носни проходи.
- Прилагайте топли компреси - поставете топла, мокра кърпа на лицето си (върху носа и челото), за да облекчите болката в носа и синусите.
- Използвайте назален физиологичен разтвор - въпреки че не съдържа лекарства (физиологичният разтвор е солена вода), може да Ви помогне да поддържате носните си проходи влажни.
- Пийте много течности - ще помогнат за разреждането на слузта, което намалява запушването на синусите. Намалете алкохола - влошава подуването.
- Почивайте - осигурете си достатъчно сън и дайте шанс на тялото си да се възстанови.
Домашното лечение може да има ефект при някои хора. Но се обадете на Вашия лекар, ако имате симптоми на синузит за повече от няколко дни или ако се влошават. Колкото по-рано започнете правилното лечение, толкова по-скоро отново ще се почувствате по-добре.
Коментари към Синузит