- Какво представлява синузитът?
- Анатомия на синусите
- Какви са видовете синузит?
- Причини за синузит
- Рискови фактори за синузит
- Симптоми при синузит
- До какви усложнения може да доведе синузитът?
- Кога да потърся консултация от лекар при синузит?
- Как се поставя диагноза при синузит?
- Лечение на синузит
- Превенция на синузита
- Синузит, причинен от зъбни проблеми
2. Анатомия на синусите
Около горните дихателни пътища съществуват няколко околоносни кухини - синуси, които изпълняват главно резонаторна функция. Синусите са 8 на брой и представляват разклонена и изпълнена с въздух система от канали. Те се свързват с носната кухина посредством отвори, през които се дренират секретите от синусите и така се самопочистват.
Функциите на синусите включват овлажняване и затопляне на вдишвания въздух, изолация на околните структури (очи, нерви), служат и за буфери при лицева травма. Синусите намаляват теглото на черепа.
Околоносните кухини при кърмачето са недоразвити, макар че максиларните, етмоидалните и сфеноидалните синуси са образувани още при раждането. Фронталните синуси се развиват постепенно в течение на първите четири години от живота на детето, затова рядко се инфектират преди петата година.
Синусите се делят на:
- Сфеноидален синус - разположен е в основата на черепа
- Етмоидален синус - разположен е по срединната линия зад основата на носа
- Фронтален синус - разположен е в основата на челото над очите
- Максиларен синус - разположен е в горната челюст между горните зъби и окото
Максиларният синус е най-големият от всички синуси. Той е разположен в тялото на горната челюст. Поради това, че зъбите на горната челюст се вдават в кухината на максиларните синуси, е възможно инфекцията на зъба да се съчетае и с възпаление на синуса.
Сфеноидалният синус се намира в клиновидната кост на черепа и се свързва с носната кухина посредством отвор.
Етмоидалният синус представлява група от около 10 на брой решетъчни клетки, разположени в лабиринта на решетъчната кост. Етмоидалният синус също е свързан с носната кухина.
Фронталният синус се намира в челната кост и се свързва с носната кухина посредством челно-носния канал. Този канал може да се запуши при ринит и да се задържи секрет в синуса, което ще доведе до възпаление на фронталните околоносни кухини.
Според анатомията на възпаления синус се различават:
- максиларен синузит
- фронтален синузит
- етмоидален синузит
- сфеноидален синузит и
- пансинузит - възпаление на всички околоносни синуси
Заглавно изображение: Blausen.com staff (2014). "Medical gallery of Blausen Medical 2014". WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436., CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Коментари към Синузит