Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Синузит Синузит, причинен от зъбни проблеми
Синузит
Автор: д-р Галина Георгиева КисьоваРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Синузит
  1. Какво представлява синузитът?
  2. Анатомия на синусите
  3. Какви са видовете синузит?
  4. Причини за синузит
  5. Рискови фактори за синузит
  6. Симптоми при синузит
  7. До какви усложнения може да доведе синузитът?
  8. Кога да потърся консултация от лекар при синузит?
  9. Как се поставя диагноза при синузит?
  10. Лечение на синузит
  11. Превенция на синузита
  12. Синузит, причинен от зъбни проблеми

12. Синузит, причинен от зъбни проблеми

Синузит, причинен от зъбни проблеми

Синузитът, причинен от зъбни проблеми (одонтогенен максиларен синузит) е възпалителен процес от зъбен произход, локализиран в горночелюстната кухина. Той обхваща предимно синусната лигавица и по-рядко костните структури.

Възпалението се дължи на непосредствената близост на корените на горните зъби до горночелюстните синуси. Понякога между корените на зъбите и кухините дори няма костна преграда (самите корени анатомично са разположени в синусите). Всяко възпаление на корените на зъбите на горната челюст (най-често нелекувани периапикални периодонтити и техните усложнения - редикуларни кисти, абсцеси и флегмони) или при изваждането на зъб с вдаден в синуса корен може да се провокира синузит.

Синузити, причинени от зъбни проблеми заемат второ място след риногенните синузити (т.е. тези с първично възпаление на носната лигавица, с последващо ангажиране по съседство на синусната мукоза). Шестият горен зъб е най-честият причинител на одонтогенни синуити, следван от пети и седми зъб. Най-малък процент като етиологичен фактор са четвъртите и осми зъби. Пациентите с одонтогенни синузити са около 3% от стационарно лекуваните болни с лицево-челюстна патология.

12.1. Какво представлява горночелюстната кухина?

Какво представлява горночелюстната кухина?

Горночелюстната кухина (максиларен синус, sinus maxillaris) e най-голямата от околоносните кухини. За първи път тази кухина е описана през 1651 г. от англичанина Хаймор и затова се нарича още пещера на Хаймор.

Формата на горночелюстна кухина повтаря формата на едноименната челюстна кост и представлява кухина, съставена от шест стени. От тях долната (алвеоларната) стена е с особена важност за стоматолога.

Съществуват два основни типа максиларен синус - пневматичен и склеротичен. Описва се и трети тип синус - междинен, комбиниран.

Пневматичният тип максиларен синус е характерен за хора с широко лице. При него синусната кухина има по-големи размери и алвеоларната пластинка е по-тънка. Понякога пластинката е толкова редуцирана, че върховете на зъбните корени стърчат в горночелюстната кухина и са покрити само от нейната лигавица. Затова при хората с такъв тип синус, синузити, причинени от зъбни проблеми, са по-често срещани.

Склеротичният тип максиларен синус е характерен за хора с тясно и продълговато лице. Този тип синус е относително малък, с достатъчно дебела костна пластинка и върховете на корените на зъбите са далеч от него. Затова при хората със склеротичен тип синус, синузитите причинени от зъбни проблеми, са по-рядко срещани.

 

Изображение: Polygon data were generated by Database Center for Life Science(DBCLS)[2]., CC BY-SA 2.1 JP, via Wikimedia Commons

12.2. Видове максиларни синузити, причинени от зъбни проблеми

Видове максиларни синузити, причинени от зъбни проблеми

Видовете максиларни синузити, причинени от зъбни проблеми (одонтогенни максиларни синузити) биват остри и хронични.

Остър одонтогенен синуит

Острият одонтогенен синузит започва със слаба, търпима болка и с чувство за тежест, особено когато човек си наведе главата. С напредването на процеса болката се засилва, става нетърпима, излиза извън анатомичните граници на синуса, като ирадира към слепоочието, очницата и челото. Понякога болката обхваща и зъбите на горната челюст. Характерът на болката понякога става невралгоподобен.

В хода на заболяването поради отока на ностната лигавица се появяват смущения в дишането - запушена ноздра и намалено обоняние. От ноздрата изтича силно миризлива гной, която се стича към носоглътката. Появява се лош дъх.

При острия одонтогенен синузит общото състояние на болния е засегнато. Налице са повишена температура, отпадналост, неразположение и нарушен сън.

Хроничен одонтогенен синуит

Хроничният одонтогенен синуит може да бъде продължение на острия, но нерядко възниква и като първичен. Протича с периоди на ремисия и на обостряне.

При обостряне болните се оплакват от дискомфорт, чувство за тежест, нетипични болки в главата, разпространяващи се към челната и слепоочната област. При навеждане на главата оплакванията се засилват. Дишането, обонянието, а често и говорът са нарушени. Болните са с уморен вид и обща отпадналост.

 

Изображение: Polygon data were generated by Database Center for Life Science(DBCLS)[2]., CC BY-SA 2.1 JP, via Wikimedia Commons

12.3. Как се диагностицира одонтогенният синузит?

Как се диагностицира одонтогенният синузит?

За диагностициране на одонтогенния синузит от съществено значение е давността на процеса, наличието на остри явления, измененията в околната костна структура, дължаща се на предшестващия остър или хроничен периодонтит или остеомиелит.

При одонтогенен синузит предната риноскопия показва зачервяване и оток на средния носов ход, с обилна серозна или гнойна ексудация, което е от съществено значение за диагнозата.

При палпация в областта на кучешката ямка и тубера на горната челюст се провокира различна по сила болка.

От параклиничните изследвания с особено значение за поставяне на диагнозата на одонтогенния синузит е образната рентгенография на околоносните кухини, в проекция нос-брада. На тази рентгенография се вижда пристенно засенчване при хроничните синузити или налично ниво в съответния синус при остри или обострени синузити.

В последно време за диагностициране на одонтогенния синузит се използва компютърната томография и магнитно-резонансната образна диагностика. Те дават значително по-точни и обективни данни за характера и локализацията на настъпилите патологични промени.

Изследването на виталитета на зъбите, данните от проведената пункция и микробиологичното изследване подпомагат поставянето на диагнозата.

 

Изображение: Ryanlittltemd, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

12.4. Лечение на одонтогенен синузит

Лечение на одонтогенен синузит

Лечението на одонтогенния синузит зависи от формата на протичането му.

При острите одонтогенни синузити преобладаващо е консервативното лечение. Целта на това лечение е ограничаване и намаляване на размерите на инфекцията, дрениране на ексудата от синусните кухини и медикаментозно потискане на симптомите на акутния процес.

За целта се използват вазоконстрикторни носни капки. Чрез тях се постига свиване на периферните кръвоносни съдове, отбъбване на лигавицата и възстановяване на дренирането на синуса през естествения му отвор. Често дренирането и ограничаването на инфекцията става чрез пункция на синуса. При наличие на перфорация или оро-антриална фистула, прилагането на промивки с антисептични разтвори и антибиотици може да стане през нея.

В последните години при лечението на одонтогенния синузит широко се използва и ендоскопска хирургия. Тя представлява атравматичен диагностичен и лечебен метод, който позволява добро дрениране и промиване на околоносните кухини.

При хроничните одонтогенни синузити се прилагат всички консервативни методи, описани при острия синузит.

 

Авторът на статията за синузит, причинен от зъбни проблеми, е д-р Диана Първанова - лекар по дентална медицина.

Следва: Статии от здравна медия
Страници: 1011121314...17
3.7/5 122 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Синузит Възпалени синуси Синузит Симптоми при синузит Синузит Синузит Риноскопия Рентгенография максиларен синузит Компютърна томография етмоидакен синузит ЯМР синузит Одонтогенен синузит Лечение на синузит
1 от 13
СинузитВъзпалени синусиСинузитСимптоми при синузитСинузитСинузитРиноскопияРентгенография максиларен синузитКомпютърна томография етмоидакен синузитЯМР синузитОдонтогенен синузитЛечение на синузитЛечение на синузит

Полезни връзки

Коментари към Синузит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синузит
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 15:14
    Коментирайте "Синузит"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 22 март 2012г.
прочетена: 1225630 пъти
Още за Синузит
  • Статии от здравна медия
  • Научни публикации
  • Алтернативна медицина
  • Околоносни кухини
  • Растения и билки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival