- Какво представлява синузитът?
- Анатомия на синусите
- Какви са видовете синузит?
- Причини за синузит
- Рискови фактори за синузит
- Симптоми при синузит
- До какви усложнения може да доведе синузитът?
- Кога да потърся консултация от лекар при синузит?
- Как се поставя диагноза при синузит?
- Лечение на синузит
- Превенция на синузита
- Синузит, причинен от зъбни проблеми
12. Синузит, причинен от зъбни проблеми
Синузитът, причинен от зъбни проблеми (одонтогенен максиларен синузит) е възпалителен процес от зъбен произход, локализиран в горночелюстната кухина. Той обхваща предимно синусната лигавица и по-рядко костните структури.
Възпалението се дължи на непосредствената близост на корените на горните зъби до горночелюстните синуси. Понякога между корените на зъбите и кухините дори няма костна преграда (самите корени анатомично са разположени в синусите). Всяко възпаление на корените на зъбите на горната челюст (най-често нелекувани периапикални периодонтити и техните усложнения - редикуларни кисти, абсцеси и флегмони) или при изваждането на зъб с вдаден в синуса корен може да се провокира синузит.
Синузити, причинени от зъбни проблеми заемат второ място след риногенните синузити (т.е. тези с първично възпаление на носната лигавица, с последващо ангажиране по съседство на синусната мукоза). Шестият горен зъб е най-честият причинител на одонтогенни синуити, следван от пети и седми зъб. Най-малък процент като етиологичен фактор са четвъртите и осми зъби. Пациентите с одонтогенни синузити са около 3% от стационарно лекуваните болни с лицево-челюстна патология.
12.1. Какво представлява горночелюстната кухина?
Горночелюстната кухина (максиларен синус, sinus maxillaris) e най-голямата от околоносните кухини. За първи път тази кухина е описана през 1651 г. от англичанина Хаймор и затова се нарича още пещера на Хаймор.
Формата на горночелюстна кухина повтаря формата на едноименната челюстна кост и представлява кухина, съставена от шест стени. От тях долната (алвеоларната) стена е с особена важност за стоматолога.
Съществуват два основни типа максиларен синус - пневматичен и склеротичен. Описва се и трети тип синус - междинен, комбиниран.
Пневматичният тип максиларен синус е характерен за хора с широко лице. При него синусната кухина има по-големи размери и алвеоларната пластинка е по-тънка. Понякога пластинката е толкова редуцирана, че върховете на зъбните корени стърчат в горночелюстната кухина и са покрити само от нейната лигавица. Затова при хората с такъв тип синус, синузити, причинени от зъбни проблеми, са по-често срещани.
Склеротичният тип максиларен синус е характерен за хора с тясно и продълговато лице. Този тип синус е относително малък, с достатъчно дебела костна пластинка и върховете на корените на зъбите са далеч от него. Затова при хората със склеротичен тип синус, синузитите причинени от зъбни проблеми, са по-рядко срещани.
Изображение: Polygon data were generated by Database Center for Life Science(DBCLS)[2]., CC BY-SA 2.1 JP, via Wikimedia Commons
12.2. Видове максиларни синузити, причинени от зъбни проблеми
Видовете максиларни синузити, причинени от зъбни проблеми (одонтогенни максиларни синузити) биват остри и хронични.
Остър одонтогенен синуит
Острият одонтогенен синузит започва със слаба, търпима болка и с чувство за тежест, особено когато човек си наведе главата. С напредването на процеса болката се засилва, става нетърпима, излиза извън анатомичните граници на синуса, като ирадира към слепоочието, очницата и челото. Понякога болката обхваща и зъбите на горната челюст. Характерът на болката понякога става невралгоподобен.
В хода на заболяването поради отока на ностната лигавица се появяват смущения в дишането - запушена ноздра и намалено обоняние. От ноздрата изтича силно миризлива гной, която се стича към носоглътката. Появява се лош дъх.
При острия одонтогенен синузит общото състояние на болния е засегнато. Налице са повишена температура, отпадналост, неразположение и нарушен сън.
Хроничен одонтогенен синуит
Хроничният одонтогенен синуит може да бъде продължение на острия, но нерядко възниква и като първичен. Протича с периоди на ремисия и на обостряне.
При обостряне болните се оплакват от дискомфорт, чувство за тежест, нетипични болки в главата, разпространяващи се към челната и слепоочната област. При навеждане на главата оплакванията се засилват. Дишането, обонянието, а често и говорът са нарушени. Болните са с уморен вид и обща отпадналост.
Изображение: Polygon data were generated by Database Center for Life Science(DBCLS)[2]., CC BY-SA 2.1 JP, via Wikimedia Commons
12.3. Как се диагностицира одонтогенният синузит?
За диагностициране на одонтогенния синузит от съществено значение е давността на процеса, наличието на остри явления, измененията в околната костна структура, дължаща се на предшестващия остър или хроничен периодонтит или остеомиелит.
При одонтогенен синузит предната риноскопия показва зачервяване и оток на средния носов ход, с обилна серозна или гнойна ексудация, което е от съществено значение за диагнозата.
При палпация в областта на кучешката ямка и тубера на горната челюст се провокира различна по сила болка.
От параклиничните изследвания с особено значение за поставяне на диагнозата на одонтогенния синузит е образната рентгенография на околоносните кухини, в проекция нос-брада. На тази рентгенография се вижда пристенно засенчване при хроничните синузити или налично ниво в съответния синус при остри или обострени синузити.
В последно време за диагностициране на одонтогенния синузит се използва компютърната томография и магнитно-резонансната образна диагностика. Те дават значително по-точни и обективни данни за характера и локализацията на настъпилите патологични промени.
Изследването на виталитета на зъбите, данните от проведената пункция и микробиологичното изследване подпомагат поставянето на диагнозата.
Изображение: Ryanlittltemd, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
12.4. Лечение на одонтогенен синузит
Лечението на одонтогенния синузит зависи от формата на протичането му.
При острите одонтогенни синузити преобладаващо е консервативното лечение. Целта на това лечение е ограничаване и намаляване на размерите на инфекцията, дрениране на ексудата от синусните кухини и медикаментозно потискане на симптомите на акутния процес.
За целта се използват вазоконстрикторни носни капки. Чрез тях се постига свиване на периферните кръвоносни съдове, отбъбване на лигавицата и възстановяване на дренирането на синуса през естествения му отвор. Често дренирането и ограничаването на инфекцията става чрез пункция на синуса. При наличие на перфорация или оро-антриална фистула, прилагането на промивки с антисептични разтвори и антибиотици може да стане през нея.
В последните години при лечението на одонтогенния синузит широко се използва и ендоскопска хирургия. Тя представлява атравматичен диагностичен и лечебен метод, който позволява добро дрениране и промиване на околоносните кухини.
При хроничните одонтогенни синузити се прилагат всички консервативни методи, описани при острия синузит.
Авторът на статията за синузит, причинен от зъбни проблеми, е д-р Диана Първанова - лекар по дентална медицина.
Коментари към Синузит