Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Синузит Как се поставя диагноза при синузит?
Синузит
Автор: д-р Галина Георгиева КисьоваРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Синузит
  1. Какво представлява синузитът?
  2. Анатомия на синусите
  3. Какви са видовете синузит?
  4. Причини за синузит
  5. Рискови фактори за синузит
  6. Симптоми при синузит
  7. До какви усложнения може да доведе синузитът?
  8. Кога да потърся консултация от лекар при синузит?
  9. Как се поставя диагноза при синузит?
  10. Лечение на синузит
  11. Превенция на синузита
  12. Синузит, причинен от зъбни проблеми

9. Как се поставя диагноза при синузит?

Как се поставя диагноза при синузит?

За поставяне на диагнозата остър синузит имат значение симптомите на пациента, лабораторните изследвания на кръвта, рентгенография на околоносните синуси, при необходимост и компютърна томография. При хроничен синузит е добре да се направи и микробиологично изследване.

Болният трябва да отиде на лекар, ако има симптоми на синузит, които не отминават в рамките на няколко дни или са тежки или са придружени от висока температура. Въпреки това само половината до две трети от пациентите с такива симптоми, действително имат синузит.

Първата стъпка при диагностициране на синузита е да се изключат други възможни причини за симптомите и след това да се определи мястото, където е възникнала инфекцията; дали състоянието е остро или хронично; причинителя на инфекцията, ако е възможно.

 

Изображение: Hellerhoff, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

9.1. Анамнеза

Анамнеза

Важна информация за поставяне на диагнозата при синузит дава събирането на данни за историята на заболяването: пациентът описва всички симптоми, като гноевидна секреция от носа, болка в лицето и главата (особено едностранната болка), болка в очите или болка в зъба. Освен това болният може да спомене за липса на отговор от лечението с деконгестанти или антихистамини.

След оценяване на симптомите лекарят трябва да предприеме задълбочено разпитване на пациента относно:

  • алергии или предишни епизоди на главоболие.
  • последна инфекция на горните дихателни пътища (настинка, грип) и колко дълго е продължила.
  • предишни епизоди на синузит, които са лекувани с антибиотици. В такива случаи лекарят обикновено диагностицира хроничен синузит или рецидив на остър синузит и може да се наложи по-разширено тестване и допълнителни изследвания.
  • излагането на цигарен дим или други замърсители на околната среда.
  • последни стоматологични процедури или болки в зъба.
  • лекарства, които се вземат (особено деконгестанти).
  • наличие на вродена или придобита аномалия на носа или лицето.
  • фамилна анамнеза на алергии, имунни нарушения, кистична фиброза или синдром на неподвижните реснички.

9.2. Физикален преглед

Физикален преглед

Освен добре снетата анамнеза (история на пациента), която е много важна за разграничаване на симптомите на обикновена хрема от тези на синузит, за поставяне на диагнозата при синузит е важно да се направи обстоен преглед на пациента.

Лекарят ще натисне с пръсти по челото и скулите, за да провери за чувствителност. В случаите на остро възпаление палпацията и перкусията (почукването) на синусите може да предизвика болезненост или повишена чувствителност.

Лекарят също ще провери вътрешността на носните проходи с помощта на устройство с ярка светлина, за да види за гной, включително и за жълто до жълто-зелен назален секрет, както и ще търси всякакви структурни аномалии.

9.3. Изследвания

При съмнение за синузит могат да се извършат следните изследвания:

  • Риноскопия
  • Рентгенографията на носната кухина и околоносните синуси
  • Компютърна томография
  • Ядрено-магнитен резонанс
  • Пункция на синусите

Риноскопия

РиноскопияРиноскопията е метод за изследване на носа и синусите. Извършва се с различни по големина носни спекулуми, съответстващи на възрастта на пациента.

Предната риноскопия е безболезнен метод, чрез който лекарят може да огледа носните ходове. Получават се данни за състоянието на носната лигавица (възпалената лигавица е зачервена, оточна, блестяща, с гнойни налепи), за наличието на секрет, разширени кръвоносни съдове, полипи, тумори, чужди тела и други. При остър етмоидит например, чрез предна и задна риноскопия се установява наличието на гноен ексудат в средния и горния носов ход.

Рентгенографията на носната кухина и околоносните синуси

РентгенографияСлед като лекарят извърши риноскопията и се ориентира, че се касае за симптоми на остър синузит, за да го докаже, може да назначи рентгенография на околоносните синуси

Рентгенографията на носната кухина и околоносните синуси се използва широко в ежедневната практика на специалистите по УНГ, тъй като дава ценна информация, а от друга страна техниката на извършването й е проста.

В зависимост от това кой синус е засегнат се използват различни проекции и рентгенологични методи. Най-често се използва окципито-ментална проекция (при отворена уста болният опира върху плаката носа и брадата си), тъй като при нея се виждат добре всички синуси от предната група.

При остър максиларен синуит от рентгенографията се установява намалена прозрачност на максиларните синуси, с пристенно задебеляване на лигавицата и наличие на ниво-линия, ако има ексудат.

При фронтален синузит на направената рентгенография се вижда воалиране на челния синус, пристенно засенчване, понякога и ниво от задържан ексудат. При остър сфеноидит е необходимо да се направи рентгенография на базата на черепа.

Изображение: Hellerhoff, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Компютърна томография

Компютърна томографияКомпютърна томография при синузит е най-добрият метод за показване на околоносните синуси. Препоръчва се при остър синузит, само ако е налице тежка инфекция, усложнения или висок риск за усложнения.

Компютърната томография на околоносните синуси е полезна за диагностиката на хроничните или повтарящите се остри синузити и за хирурзите по време на операция. Често с това изследване може да се открие наличието на гъбична инфекция.

Изображение: James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

 

Ядрено-магнитен резонанс

ЯМРЯдрено-магнитният резонанс при синузит не е толкова ефективен, колкото КT при определянето на анатомията на околоносните кухини и следователно не е метод на първи избор при съмнение за синузит.

ЯМР (Магнитен резонанс на синуси) може да помогне за разграничаване на гъбична инфекция, злокачествен тумор или усложнения в рамките на черепа. Той може да бъде полезен за доказване на участието на меките тъкани.

Изображение: Ceccomaster, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Пункция на синусите

Пункция на синусиПункцията на синусите с аспирация и микробиологично изследване е златен стандарт за диагностициране на бактериална инфекция на синусите. Това е инвазивен метод и се извършва само когато антибиотиците не са повлияли острия синузит. Прилага се най-често при инфекция на максиларния (горночелюстния) синус.

Пункцията на синуса се извършва с помощта на специална игла, с която се пробива страничната преграда на носа на нивото на синуса с цел източване на гной от него, след което се вкарва стерилна течност за промивка.

При максиларен синузит пункцията може да се направи и през кожата на лицето в областта на бузата на нивото на максиларния синус. Пункцията се прави с местна упойка от УНГ специалист.

Гноевидната течност се култивира, за да се определи какъв вид бактерия причинява синузита, както и да се определи нейната чувствителност към определени антибиотиците т.нар. антибиограма. Антибиограмата показва кой антибиотик е подходящ за лечението на конкретния причинител.

Прочетете повече информация за диагнозата и изследванията при синузит:

  • Магнитен резонанс на синуси
  • Рентгеново изследване на носната кухина
  • Риноскопия
Следва: Лечение на синузит
Страници: 7891011...17
3.7/5 122 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Синузит Възпалени синуси Синузит Симптоми при синузит Синузит Синузит Риноскопия Рентгенография максиларен синузит Компютърна томография етмоидакен синузит ЯМР синузит Одонтогенен синузит Лечение на синузит
1 от 13
СинузитВъзпалени синусиСинузитСимптоми при синузитСинузитСинузитРиноскопияРентгенография максиларен синузитКомпютърна томография етмоидакен синузитЯМР синузитОдонтогенен синузитЛечение на синузитЛечение на синузит

Полезни връзки

Коментари към Синузит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синузит
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:32
    Коментирайте "Синузит"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 22 март 2012г.
прочетена: 1223502 пъти
Още за Синузит
  • Статии от здравна медия
  • Научни публикации
  • Алтернативна медицина
  • Околоносни кухини
  • Растения и билки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival