- Какво представлява синузитът?
- Анатомия на синусите
- Какви са видовете синузит?
- Причини за синузит
- Рискови фактори за синузит
- Симптоми при синузит
- До какви усложнения може да доведе синузитът?
- Кога да потърся консултация от лекар при синузит?
- Как се поставя диагноза при синузит?
- Лечение на синузит
- Превенция на синузита
- Синузит, причинен от зъбни проблеми
8. Кога да потърся консултация от лекар при синузит?
Настинката и хремата обикновено изчезват след симптоматично лечение за няколко дни до седмица. За повечето деца и възрастни назалната конгестия (непрестанно запушен нос) е нищо повече от неудобство, но понякога това може да е симптом на по-сериозна причина или да доведе до други здравословни проблеми.
Ако хремата Ви продължава повече от седмица или имате по-изразени симптоми на инфекция на носната лигавица и синусите, както и повишена температура, главоболие, болка в областта на лицето, челото и/или очите, гъсти жълти или зеленикави носни секрети, е препоръчително да потърсите консултация със специалист. Може да се наложи да се обадите на Вашия лекар и по-рано, ако симптомите Ви бързо се влошават.
Може да изчакате с консултацията при лекар, само ако имате леки симптоми на ранна инфекция на синусите (като тежест и болка в областта на главата, заедно със запушен или течащ нос). Началната инфекция на носа и синусите може да се лекува у дома, ако сте в добро здраве. Ако имате симптоми на възпаление на синусите, започнете домашно лечение, като пиете повече течности и си правите инхалации с лайка. В един съд поставете 200-300 милилитра вода добавете една супена лъжица сух цвят от лайка, една супена лъжица сода за хляб и една супена лъжица мед. След като водата заври, поставете една кърпа над главата си и дишайте парата. Ако нямате подобрение до един-два дни, се свържете с лекар.
Обадете се на Вашия лекуващ лекар, ако имате симптоми, които не се подобрят до 2 дни домашно лечение или ако имате симптоми като:
- болки в лицето, горните зъби или в ухото
- болка, простираща се от носа до долния клепач
- главоболие, което не се повлиява от обезболяващи медикаменти
- повишена температура над 38°С или по-висока
- назална секреция, която в началото е била безцветна, а по-късно става гъста и придобива жълтеникав или зелен цвят
- зачервяване или подуване в областта на бузата, челото или около очите, както и зъбобол
- симптоми на настинка, които траят по-дълго от 10 дни или се влошат след първите 7 дни
- лош дъх, загуба на обоняние или кашлица
- умерена или хронична болка в лицето, продължаваща повече от месец и се е засилила, или не сте били прегледани от лекар
- силна отпадналост или затруднено дишане (несвързано със запушения нос)
- имате промени в зрението си по време на инфекция на синусите
- имате захарен диабет или отслабена имунна система (например HIV инфекция, злокачествено заболяване, химиотерапия, продължително стероидно лечение, след спленектомия)
Ако не се почувствате по-добре в рамките на 3-5 дни след започване на антибиотичното лечение, може да се наложи да Ви се назначи друг антибиотик или да бъде добавено друго лекарство за лечението Ви.
При наличие на тези симптоми личният лекар може да Ви насочи към уши, нос и гърло (УНГ) специалист, който да направи по-специализиран преглед на носните ходове и гърлото. Консултацията със специалист по УНГ може да бъде от полза за пациентите, при които има съмнения за носни полипи, изкривяване на носната преграда или други причини, които причиняват запушване на носната кухина.
Диагностиката и/или хирургичното лечение на хроничните синузити или усложненията на острия синузит могат да бъдат направени от УНГ специалист. Необходима е консултация със специалист и при редки усложнения, като инфекция на лицевите кости, менингит и други. Ако Вашият личен лекар прецени, че причината за хроничния Ви синузит е алергия, ще бъде необходима консултация и с алерголог. Възможно е лекарят Ви да проведе и допълнителни изследвания, особено при усложнения на остър синузит или при хроничен синузит, като рентгенография и/или компютърна томография на синусите.
Нелекуваните инфекции на синусите може в някои от случаите да увредят синусите и да доведат до хроничен синузит, инфекции на ушите, загуба на зрението или дори менингит. Затова ако симптомите на инфекция на горните дихателни пътища продължават повече от седмица, имате висока температура, изпитвате главоболие, което не се повлиява от прилаганите болкоуспокоителни медикаменти, не се колебайте да потърсите медицинска помощ. Може да е необходимо лекаря ви да назначи курс на лечение с антибиотик.
8.1. Кога да се обадите на педиатър при симптоми на синузит при дете?
При бебе или дете с хрема и/или други симптоми на синузит е препоръчително да се свържете с педиатъра на детето, ако:
- бебето е под 2-месечна възраст и има висока температура
- хремата и запушеният нос нарушават способността да суче или бебето има проблеми с дишането
- детето има висока температура, особено ако тя продължи повече от три дни
- детето има запушен нос и подуване или зачервяване в областта на челото, очите, бузите или около носа
- хремата на детето е със зелен или жълт цвят или е придружена от болка в синусите и кашлица
- има загуба на мирис или е объркано
- детето има кървене от носа
- симптомите му продължават повече от 5-7 дни
- детето е с болки в гърлото, особено ако има бели или жълти налепи по гърлото или сливиците
- детето има бронхиална астма
- детето приема антибиотик повече от три дни и няма подобрение на симптомите и не чувства облекчение
Коментари към Синузит