- Какво представлява синдромът на сухото око?
- Устройство на слъзния филм
- Каква е честотата на синдрома на сухото око?
- Рискови фактори за поява на синдром на сухото око
- Кои са причините за възникване на синдрома на сухото око?
- Как се развива синдрома на сухото око?
- Симптоми и признаци при синдром на сухото око
- Как се поставя диагнозата синдром на сухото око?
- Какви са леченията при синдром на сухото око?
4. Рискови фактори за поява на синдром на сухото око
Редица фактори могат да увеличат риска от появата на сухота в очите, като тяхното познаване може значително да подпомогне профилактиката на синдрома на сухото око.
Сред най-честите фактори, допринасящи за развитието на синдром на сухо око, се включват възраст, хормонален дисбаланс, подлежащи заболявания, вредни навици и особености в средата на живот и труд, прием на лекарства и други.
4.1. Медицински състояния
Някои заболявания, хронични състояния и болестни изменения в хода на патологичните процеси могат да повишат риска от поява на синдром на сухото око.
Счита се, че автоимунните заболявания значително повишават риска от появата на синдром на сухото око, като изложени на особен риск са лицата с подлежащ ревматоиден артрит, синдром на Сьогрен, диабет, болести на щитовидната жлеза с различна етиология, лупус, склеродермия, саркоидоза, тежка хиповитаминоза А (изразен недостиг на витамин А) и много други.
При тези пациенти поддържането под контрол на основното заболяване значително намалява риска от появата на оплаквания от страна на очите.
4.2. Лекарства
Използването на някои лекарства за лечение на подлежащи заболявания или симптоматично облекчение на някои болестни прояви може да повиши риска от развитие на синдром на сухото око. Състоянието може да се развие като страничен ефект при употреба на стандартните или по-високи дози след кратко или продължително лечение.
С висок риск са някои антихистамини, антидепресанти, деконгестанти, лекарства за лечение на високо кръвно налягане (например АСЕ-инхибитори), някои диуретици, контрацептиви, хормони, използвани в рамките на хормоналната заместителна терапия, лекарства за лечение на акне, особено тези, които съдържат изотретионин, антипаркинсонови медикаменти, седативни средства и други.
При необходимост от продължителен прием на медикаменти, провокиращи изсъхването на очите, е необходимо да се вземат съответните мерки за превенция на състоянието.
4.3. Проблеми с клепачите
Някои проблеми с клепачите, включително заболявания и след определени интервенции, могат да провокират развитието на синдром на сухото око.
При лагофталм, състояние, което се дължи на непълно затваряне на клепачите при мигане и сън, настъпващо в хода на нормалния процес на стареене, след козметична блефаропластика, някои заболявания и интервенции, може да настъпи изсъхване на очите, както и разязвявания на роговицата при липсата на адекватни и своевременни мерки и лечение.
4.4. Употреба на компютър
При продължително взиране в екрана на компютър, таблет, смартфон, телевизор или други цифрови устройства, независимо дали се касае за професионална ангажираност или начин за прекарване на свободното време, е налице значително повишен риск от изсъхване на очите. Това се дължи на повишената склонност към по-рядко мигане и съответно намаляване на хидратацията на очите.
Тъй като използването на тези устройства е масово и често се злоупотребява с употребата им, се препоръчва почивка от 10 минути на всеки половин до един час активно взиране, нагласяне на монитора на по-ниско ниво от нивото на очите, използване на изкуствени сълзи, често проветряване при работа в затворени помещения, осигуряване на активна почивка след това (например продължителна разходка в парка).
4.5. Носене на контактни лещи
Продължителната употреба на контактни лещи може да стане причини за появата на дискомфорт и сухота в очите, особено при неправилна експлоатация, излагане на допълнителни рискови фактори (задимени помещения, ветровити условия, наличие на подлежащи заболявания), както и компромиси в хигиената на очите.
По данни от различни източници появата на сухота в очите е сред основните причини за преустановяване на употребата на контактни лещи.
4.6. Възраст
Синдромът на сухото око може да се появи във всяка възраст, но показва значително по-висока честота след 40 години.
Най-висока честота, главно на леките форми на болестта. се описва сред лицата над 60 годишна възраст, като причините за това са комплексни, а етиологията е мултифакторна.
Изложени на по-висок риск са представителите на нежния пол, като вероятността от поява на сухота в очите нараства с напредване на възрастта, настъпването на менопауза и наличието на някои подлежащи заболявания.
4.7. Хормонални промени
Хормоналният дисбаланс може да окаже значително влияние върху риска от поява на синдром на сухото око, което е и причината жените от определени групи да страдат по-често от състоянието.
Значителни промени в хормоналния фон се наблюдават по време на бременност, както и при менопауза, а периодични и по-слаби колебания са налице по време на менструалния цикъл, при провеждане на хормонална терапия и други.
4.8. Особености на средата
Особеностите в средата на живот и труд, както и самото естество на упражняваната професия, могат значително да повлияят върху риска от поява на синдром на сухото око. Сред най-честите провокатори и причинители на състоянието се включват сухият въздух в закрити помещения и сухият климат и ветровити условия на открито:
- сух въздух: климатици, вентилатори и отоплителни уреди могат да намалят влажността на средата в затворени помещения и да ускорят изпаренията на сълзите, причинявайки симптоми на сухота в очите
- ветровито време: сухият климат и особено ветровите условия в открита среда увеличават риска от поява на сухота в очите, раздразнения, зачервяване и риск от попадане на замърсители в окото
- често пътуване със самолет: въздухът в кабините на самолета е изключително сух и може да доведе до проблема сухи очи, особено при хората, на които се налага да пътуват често със самолет или професията им го изисква
4.9. Тютюнопушене
Освен че може да увеличи риска от синдрома на сухото око, тютюнопушенето е свързано със сериозни проблеми с очите, включително макулна дегенерация, катаракта и увеит.
Сам по себе си вредният навик, включително и пасивното тютюнопушене и продължителен престой в задимени помещения, нарушават баланса на слъзния филм, провокират дразнене на очите по различни механизми и увеличават риска от развитие на синдром на сухо око.
Коментари към Синдром на сухото око