- Какво представлява ревматоидния артрит?
- Честота и разпространение
- Причини и рискови фактори
- Симптоми и признаци при ревматоиден артрит
- Стадии и форми на ревматоиден артрит
- Усложнения при ревматоиден артрит
- Разлика между остеоартрит и ревматоиден артрит
- Диагностика и изследвания при ревматоиден артрит
- Терапевтичен подход при ревматоиден артрит
- Живот с ревматоиден артрит
3. Причини и рискови фактори
Точните причини за появата, развитието и прогресията на ревматоиден артрит все още не са напълно изяснени, като се предполага комплексното въздействие на генетични, имунологични, хормонални фактори и влияние на околната среда. При някои пациенти заболяването показва бърза прогресия и развитие на множество усложнения, докато при други дълги години протича в лека форма, без допълнителни увреждания.
Голяма част от познатите рискови фактори, допринасящи за развитието на болестта, са некоригируеми, но при рисковите групи пациенти могат да се предприемат съответните превантивни мерки в комбинация с ежегодни изследвания за ранна диагностика на състоянието.
3.1. Възраст
Възрастта е независим, некоригируем рисков фактор, като различните проучвания показват, че най-висок риск е налице за лицата във възрастовата група между 40 и 50 години.
Като цяло вероятността за поява на заболяването е най-голяма в диапазона между 30 и 60 години.
Изключително рядко се наблюдава при подрастващи, като след навършване на пълнолетие рискът постепенно нараства и остава висок до 80 години.
Изява в по-ранна възраст обикновено насочва към въздействието на множество фактори в комбинация с генетична предиспозиция.
3.2. Женски пол
Женският пол се засяга много по-често от мъжкия, като в различните райони разликите варират между два и пет пъти.
Над две трети от пациентите с ревматоиден артрит са от женски пол, като средно между 1 и 3 процента от женската популация страда от ревматоиден артрит.
Изчислено е, че с напредване на възрастта процентът засегнати жени нараства, за което допринасят и редица допълнителни фактори (хормонални промени, възрастови изменения, начин на живот и други).
3.3. Генетична предиспозиция
Ревматоидният артрит показва относително добре проявен наследствен характер, като при наличие на близък роднина с болестта рискът от предаване в поколението на съответните генетични вариации е по-висок, като това може да окаже влияние на възрастта на поява на симптомите и тежестта на протичане.
Някои от гените в HLA системата са отговорни за появата и прогресията на болестта, но също и за по-тежкото протичане на ревматоидния артрит при някои от пациентите, особено при наличие на допълнителни, съпътстващи рискови фактори.
3.4. Вредни навици
Въпреки необходимостта от допълнителни, задълбочени и обхващащи по-голям процент пациенти проучвания, се счита, че някои вредни навици, като например тютюнопушенето, могат да повишат риска от появата на ревматоиден артрит, както и да влошат протичането на болестта.
Значително по-висок риск се описва за лица с генетична обремененост от женски пол, особено при стартиране на вредния навик от ранна възраст.
3.5. Наднормено тегло и затлъстяване
Лицата с наднормено тегло и затлъстяване, особено страдащите от дълги години с наднормено тегло, са изложени на по-висок риск от различни патологии и увреждания на опорно-двигателната система, развиващи се на по-ранна възраст в сравнение с общата популация.
Допълнително излишните килограми активират комплексни процеси, съдействащи за хормонални и имунологични промени, както и възпалителни процеси, допринасящи за развитието на ревматоидния артрит.
3.6. Други рискови фактори
Някои други фактори също излагат пациентите на повишен риск от развитие на ревматоиден артрит, като такива например са прием на някои медикаменти за продължителен период от време, провеждане на агресивно онкологично лечение, наличие на други подлежащи болести на ставния апарат.
Проучвания показват по-висок риск от поява на ревматоиден артрит при жени, които не са раждали, докато раждането и особено продължителното кърмене се асоциират с понижен риск от развитие на състоянието.
Коментари към Ревматоиден артрит
Ема
Здравейте! Ще се повлия ли добре ревматоиден артрит от добавката остеомуув ? Колко време да се използва?
Здравейте! Остеомуув съдържа съставки, които биха могли да имат положителен ефект при това заболяване (например да допринесат за намаляване на болката и подобряване на ставната функция). Проучванията относно това са ограничени. Все пак, имайте предвид, че това е хранителна добавка и ефектът се проявява индивидуално.
Препоръчително е добавката да се приема 3 месеца, последвани от 3 месеца пауза.
Здравейте! Ще се повлия ли добре ревматоиден артрит от добавката остеомуув ? Колко време да се използва?