Ревматоиден артрит
- Какво представлява ревматоидния артрит?
- Честота и разпространение
- Причини и рискови фактори
- Симптоми и признаци при ревматоиден артрит
- Стадии и форми на ревматоиден артрит
- Усложнения при ревматоиден артрит
- Разлика между остеоартрит и ревматоиден артрит
- Диагностика и изследвания при ревматоиден артрит
- Терапевтичен подход при ревматоиден артрит
- Живот с ревматоиден артрит
1. Какво представлява ревматоидния артрит?
Ревматоидният артрит представлява хронично, имунологично медиирано заболяване с прогресивен характер, което води до различни по тежест усложнения и деформации.
Това е най-честата форма на артрит с автоимунна етиология, като засяга до два процента от световната популация, до пет пъти по-често женския пол, главно във възрастта между 30 и 60 години. Етиологията не е изяснена напълно, обсъжда се влиянието на генетичната предиспозиция, някои вредни навици, наднормено тегло, лекарства и други.
Болестта протича с типичните за артрит симптоми, като болки, нарушена подвижност, подуване, зачервяване, затопляне на засегнатите стави в резултат от възпалението, но и редица извънставни оплаквания и мултисистемни усложнения. Най-често се засягат малките стави на китката, проксималните интерфалангеални и метакарпофалангеални стави на дланите, метатарзофалангеалните стави на ходилата, но също и някои големи стави, като колянната става, ставите в областта на лактите, глезените, раменната област.
В зависимост от тежестта на протичане болестта се категоризира в четири стадия, означавани като лек или начален, умерен, тежък и краен, а според липсата или наличието на специфични антитела се подразделя на серонегативен и серопозотивен ревматоиден артрит.
Диагнозата при ревматоиден артрит се базира на комплексни изследвания, като с най-голямо значение са лабораторните и образните методи.
Ревматоидният артрит е нелечимо заболяване, но съвременната медицина предлага многобройни възможности за облекчаване на проявите, постигане на ремисия и редуциране риска от усложнения.
Препоръчва се индивидуален подход с комбинация от лекарства и немедикаментозни методи на лечение, а при тежките, авансирали случаи може да се обмисли подходяща операция. Към конвенционалното лечение често се налага допълнителен прием на хранителни добавки, промени в храненето, подходяща и регулярна физическа активност.
Честота и разпространение
Ревматоидният артрит е най-честата форма на автоимунен артрит в световен мащаб, засягайки между един и два процента от световната популация. Проявява се във всяка възраст, но най-често между 30 и 60 години, засягайки между два и пет пъти по-често женския пол.
Причини и рискови фактори
Заболяването е имунологично медиирано, като точните причини не са напълно изяснени, но се предполага влиянието на редица фактори, като наследственост, вредни навици, наднормено тегло и затлъстяване, продължителен прием на някои лекарства и други, като жените на възраст между 30 и 60 години са сред най-засегнатата популация.
Симптоми и признаци при ревматоиден артрит
Болестта показва вариации в клиничното протичане, като сред най-честите прояви се включват:
- симптоми и признаци от страна на ставите: симетричен полиартрит със засягане на повече от пет стави и наличие на болка, възпаление, подуване, зачервяване, нарушена подвижност
- системни прояви: екстраартикуларни прояви са налице при около 40 процента от засегнатите и могат да включват ревматоидни възли, синдром на Сьогрен, ревматоиден кардит, оплаквания от общ характер
Стадии и форми на ревматоиден артрит
Според тежестта на заболяването се различават четири стадия, често означавани като ранен, умерен, тежък и краен, докато в зависимост от особеностите на болестния процес се различават три основни форми на болестта. При наличие на специфични антитела и ревматоиден фактор се касае за серопозитивен ревматоиден артрит, липсата им при пациентите се обозначава като серонегативен ревматоиден артрит, а наличието на ревматоиден артрит при деца и подрастващи се означава с термина юношески ревматоиден артрит.
Усложнения при ревматоиден артрит
При някои пациенти заболяването бързо прогресира, водейки до риск от различни усложнения, като остеопороза, анемия, ревматоидни възли, промени по кожата, зрителни нарушения, чести инфекции, повишен сърдечно-съдов риск, лимфоми и други.
Разлика между остеоартрит и ревматоиден артрит
Двете заболявания споделят редица общи прояви, но се и различават по множество показатели:
- етиология: остеоартритът е дегенеративно заболяване, докато ревматоидният артрит е с автоимунна етиология
- засегнати групи пациенти: при остеоартрит няма разлики в честотата между половете, заболяването се среща в по-късна възраст, като по-ранна проява е характерна за професионални спортисти
- клинично протичане: при остеоартрита липсват белезите на възпаление, рискът от извънставни усложнения е много нисък
Диагностика и изследвания при ревматоиден артрит
Липсва единен метод за потвърждаване на диагнозата, назначават се комплексни изследвания:
- разпит и преглед: давност и тежест на оплакванията, наследственост, рискови фактори, а прегледът включва обстоен оглед и палпация на засегнатите стави
- лабораторни изследвания: пълна кръвна картина, ревматоиден фактор, изследване за антитела, проследяване маркерите на възпалението и редица други показатели
- образна диагностика: рентгенография, ядрено-магнитен резонанс, компютърна томография
Терапевтичен подход при ревматоиден артрит
Ревматоидният артрит е нелечимо заболяване, въпреки което редица методи предоставят възможност за контрол над симптомите и постигане на дълготрайна ремисия:
- лечение с лекарства: нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди, болест-променящи лекарства, биологична терапия и други
- немедикаментозно лечение: физиотерапия, лечебна гимнастика, трудова терапия, лечение с топли и студени компреси и други
- операция: синовектомия, артродеза, възстановяване на засегнати сухожилия, подмяна на става
Живот с ревматоиден артрит
Хронично-прогресивният ход на болестта налага назначаването на редица допълнителни мерки:
- хранителни добавки: допълнителен прием на омега-3 мастни киселини, хондроитин, глюкозамин, метилсулфонилметил, витамин Д и други
- диета: противовъзпалителна диета с ограничаване на месо, мазни, пържени и преработени храни, полуфабрикати и други
- упражнения: подходящи терапевтични упражнения, подобряване на двигателната активност
Галерия
Библиография
https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms-causes/syc-20353648
https://www.cdc.gov/arthritis/basics/rheumatoid-arthritis.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Rheumatoid_arthritis
https://www.hopkinsarthritis.org/arthritis-info/rheumatoid-arthritis/ra-symptoms/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4924-rheumatoid-arthritis
https://www.arthritis.org/diseases/rheumatoid-arthritis
https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/default.htm
https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Rheumatoid-Arthritis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323361
https://www.everydayhealth.com/rheumatoid-arthritis/guide/
Изображения: freepik.com
Коментари към Ревматоиден артрит
Ема
Здравейте! Ще се повлия ли добре ревматоиден артрит от добавката остеомуув ? Колко време да се използва?
Здравейте! Остеомуув съдържа съставки, които биха могли да имат положителен ефект при това заболяване (например да допринесат за намаляване на болката и подобряване на ставната функция). Проучванията относно това са ограничени. Все пак, имайте предвид, че това е хранителна добавка и ефектът се проявява индивидуално.
Препоръчително е добавката да се приема 3 месеца, последвани от 3 месеца пауза.
Здравейте! Ще се повлия ли добре ревматоиден артрит от добавката остеомуув ? Колко време да се използва?