8. Първа помощ при рани
Лечението на всички видове рани започва с оказване на първа помощ. С нея се цели спиране на кръвотечението, имобилизация за предстоящия транспорт и стерилна превръзка на раната. В рамките на първата медицинска помощ се включва профилактичното прилагане на тетаничен анатоксин и др. За болката се прилагат обезболяващи средства и медикаменти.
При дълбоки рани много често може да се наблюдава обилно кървене, което трябва да се хемостазира. Съществуват различни методи за хемостаза, от които при първа помощ най-често се прави пристягаща превръзка с умерен натиск върху самата рана. Натискът се прилага за няколко минути. Ако хемостазирането е успешно може да се направи оглед на раната за наличието на чужди тела или замърсяване. След това се прави обработка на раната с антисептични разтвори като кислородна вода и йодасепт.
Следващият етап от активното лечение обхваща първичната хирургична обработка, която е задължително мероприятие. Когато тя се извърши в рамките на 6-8 часа от момента на нараняването, при наличието на подходящи условия, раната може да бъде зашита. Съществуват различни методи за затваряне на рана с шев като лекарят сам избира за видът на хирургичния шев. При замърсени рани или рани, които са рискови за инфектиране могат да се оставят за вторично зарастване или сутуриране с поставянето на дрен.
Коментари към Рани