4. Лечение на рани
Част от раните, оставени без хирургична обработка при добро състояние на организма и отсъствие на особено опасни раневи инфекции (анаеробни), зарастват сами. Но това е несигурно и в много дълъг срок. Затова всяка рана подлежи на активно лечение. То цели:
- Предотвратяване на инфекция в раната, а ако има такава да бъде своевременно третирана.
- Съкращаване на срока за изчистване на раната от девитализираните тъкани, с което да се създадат условия за ускоряване на оздравителния процес.
- Минимизиране на раневия дефект, за да се развие минимален по размер и правилен по форма цикатрикс.
Лечението на раните се състои основно в лечение на самата рана и общо лечение на организма в зависимост от общите последици от нараняването. При тежки наранявания с непосредствено застрашаващи живота последици самото лечение на раната отстъпва по време или се извършва едновременно с интензивните реанимационни мероприятия. В такива случаи, когато има кръвоизлив от магистрален съд, на първо място е прилагането на ефективен метод за хемостаза.
По принцип лечението на раните започва с оказване на първа помощ. С нея се цели спиране на кръвотечението, имобилизация за предстоящия транспорт и стерилна превръзка на раната. В рамките на първата медицинска помощ се включва профилактичното прилагане на тетаничен анатоксин и др. За болката се прилагат обезболяващи средства и медикаменти.
Следващият етап от активното лечение обхваща първичната хирургична обработка, която е задължително мероприятие. Когато тя се извърши в рамките на 6-8 часа от момента на нараняването, при наличието на подходящи условия, раната може да бъде зашита.
Самата хирургична обработка на раната се състои в:
- Широко обезкосмяване на зоната около раната
- Антисептична обработка на кожата
- Местна инфилтрационна анестезия (или обща анестезия при по-големи наранявания)
- Опресняване на ръбовете на раната - по възможност на раната се придава елипсовидна форма. При тази процедура се отстраняват всички некротизирали тъкани, хематоми и чужди тела. Незасегнатите кръвоносни съдове се запазват. Реконструктивните намеси на съдове, сухожилия и нерви се извършват от специалисти, включително тесни такива, в най-кратки срокове. С навлизане в дълбочина се извършва щателна хемостаза чрез лигиране на кървящите съдове. Неколкократно се промива раната с антисептични разтвори - кислородна вода, браунол и други.
- Затваряне на раневия дефект - етап, чието извършване и характер зависят от една страна от наличието или не на инфекция в раната, както и от условията за развитието и, а от друга страна от времето на извършване на хирургичната обработка.
Коментари към Рани