7. Лечение на рани от изгаряне
Изгарянията представляват увреда на кожата и подкожните тъкани в резултат на термична, химична, електрическа или лъчева травма със засягане и на функцията на всички органи и системи в човешкия организъм. Изгарянията са лесна за диагностициране, но трудна за лечение травма, когато поражението е обширно по площ и изисква усилията на екипи от различни специалности като пластични хирурзи, реаниматори, интернисти, микробиолози и др.
Лечението на изгарянията е комплексно и може да изисква подходяща първа помощ и оценка на раната, като лечението може да включва лекарства, ежедневни превръзки, терапия и оперативно лечение. Целите на лечението са да се контролира болката, да се отстранят мъртвите тъкани, да се предотврати инфекцията, да се намали рискът от образуване на груби белези и да се възстанови нормалната функция на засегнатата зона. По-леките изгаряния могат да се лекуват в домашна обстановка. Те обикновено отшумяват в рамките на няколко седмици и рядко водят до образуването на белези.
Хората с тежки изгаряния може да се нуждаят от лечение в специализирани центрове за изгаряния. Те може да се нуждаят от присаждане на кожа, за да бъдат покрити големи рани. При такива пациенти лечението може да продължи до няколко месеца.
Основните лечебни мероприятия при рани от изгаряне включват:
- Водно-солева реанимация и течности за предотвратяване на дехидратация - повечето пациенти с голям процент на изгаряне се нуждаят от интравенозни течности, за да се предотврати настъпващата при изгаряния дехидратация и органна недостатъчност.
- Обезболяване - изгарянията могат да бъдат невероятно болезнени рани, тъй като в кожата се съдържат множество болкови рецептори. Обезболяването трябва да е редовно като при някои пациенти може дори да се използват опиоидни аналгетици като морфин. Смяната на превръзките също е болезнен процес, който трябва да е съпроводен с обезболяване.
- Кремове и мехлеми за изгаряне - съществуват множество мехлеми и продукти за локално приложение при рани от изгаряне. Те имат за цел стимулиране на заздравителните процеси като едновременно с това предотвратяват риска от инфекция. Често използвани продукти са йодасепт унгвент, дефламол, кремове със сребърни йони и др.
- Превръзки - ежедневните превръзки са много важни при раните от изгаряне, тъй като се наблюдава голяма ексудация на течности през самата ранева повърхност. Използват се стерилни марли и бинт, като раната преди това е третирана със специалните мехлеми и кремове. Превръзките трябва да се сменят всеки ден, дори при някои пациенти по няколко пъти на ден.
- Антибиотично лечение - раните от изгаряния са изключително предразположени към инфектиране. Именно за това при такива пациенти се използват широкоспектърни парентерални антибиотици, с цел превенция от инфектиране на раната.
- Физиотерапия - при засягане на голяма област от изгаряне, особено ако е обхваната става, пациентите се нуждаят от физиотерапия за възстановяване към нормалните движения. Тя помага за разтягане на кожата, така че ставите да останат гъвкави и подвижни.
Хирургичните процедури, които се прилагат при пациенти с по-тежка степен на изгаряне, а и не само хирургични, включват:
- Подпомагане на дишането - ако изгарянето обхваща шията и лицето на пациента, това може да доведе до затруднено дишане и обструкция на дихателните пътища. В такива случаи или при пациенти с по-тежко по степен изгаряне може да се наложи ендотрахеална интубация за поддържане на дишането.
- Сонда за хранене - големите изгаряния водят до тежка дехидратация на организма. При такива пациенти е необходима обилна водно-солева реанимация и набавяне на хранителни макронутриенти. Показано е поставянето на назо-гастрална сонда при тежко болни.
- Кожни присадки - присаждането на кожа е хирургична процедура, при която участъци от собствената кожа се използват за заместване на белег, причинен от дълбоки изгаряния.
- Пластична операция - пластичните реконструктивни процедури могат да подобрят външния вид на белезите от изгарянето и да увеличи гъвкавостта на ставите.
Коментари към Рани