Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Рани

Рани

Автор: д-р Деян Маринов
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Рани
  1. Какво представляват раните?
  2. Видове рани
  3. Диагностициране на раните
  4. Лечение на рани
  5. Лечение на инфектирани рани
  6. Лечение на трудно зарастващи рани
  7. Лечение на рани от изгаряне
  8. Първа помощ при рани
  9. Съвети за бързо зарастване на рани от операция
  10. Фази на оздравяване на рани

1. Какво представляват раните?

Раната представлява бързо настъпващо нараняване, което включва разкъсана или пробита кожа (отворена рана) или контузия от травма с тъп предмет или компресия (затворена рана). В патологията раната е остро нараняване, което уврежда епидермиса на кожата. За да излекува рана, тялото предприема поредица от действия, известни като процес на зарастване на раната.

Животът е постоянна битка срещу ентропията (безредието). Самата кожа осигурява основната бариера между човешката протоплазма и ентропията на външната среда. Кожата е изградена от епидермис и дерма. Епидермисът (повърхностна кожа) се състои от 5 хистологични слоя. От повърхностни към дълбоки слоевете са:

  • Stratum corneum
  • Stratum lucidum
  • Stratum granulosum
  • Stratum spinosum
  • Stratum germinativum

Слоеве на кожата

Дермата е разположена точно под слоевете на епидермиса. Дермалната съдова мрежа функционира в терморегулацията и осигурява метаболитна подкрепа в за аваскуларния епидермис. Фибробластите синтезират поддържащи и структурни полимери, включително основните вещества, колаген и еластин.

Съществуват множество различни видове рани, които също така могат да се различават и по вида на тяхното възникване. Именно затова съществуват множество класификации за структуриране на различните видове рани.

Според нивото на замърсяване, раните могат да бъдат класифицирани като:

  • Чисти рани - възникнала при стерилни условия, където няма налични организми и има вероятност кожата да зарасне без усложнения.
  • Замърсена рана - обикновено в резултат на случайно нараняване. В раната има патогенни микроорганизми и чужди тела.
  • Инфектирана рана - в раната присъстват и се размножават патогенни микроорганизми, проявяващи клинични признаци на инфекция (болка, зачервяване, оток, отделяне на гной)
  • Колонизирана рана - това са хроничните рани, съдържащи патогенни организми, които правят рана изключително трудна за третиране и заздравяване.

Диагностицирането на всички видове рани се основава на физикалния преглед. Лекарите трябва да разпитат за точния причинител на травмата, колко време е минало от получаване на нараняването, наличието на чуждо тяло и проявената симптоматика.

Част от раните, оставени без хирургична обработка при добро състояние на организма и отсъствие на особено опасни раневи инфекции (анаеробни), зарастват сами. Но това е несигурно и в много дълъг срок. Затова всяка рана подлежи на активно лечение.

Лечение на рани

Лечението на раните се състои основно в лечение на самата рана и общо лечение на организма в зависимост от общите последици от нараняването. При тежки наранявания с непосредствено застрашаващи живота последици самото лечение на раната отстъпва по време или се извършва едновременно с интензивните реанимационни мероприятия. В такива случаи, когато има кръвоизлив от магистрален съд, на първо място е прилагането на ефективен метод за хемостаза.

Зарастването на раните е основен биологичен процес, реакция на организма спрямо травмите, с която се осъществява възстановяването на увредените тъкани. Това може да стане по два начина в зависимост от диференциацията на увредените тъкани. Патофизиологичните реакции на организма на механичната травма са общи и местни. Общите реакции зависят от болката, кръвозагубата, интоксикацията от разпадащите се некротични тъкани и вида и тежестта на развиващата се инфекция.

2.

Видове рани

Раната е увреждане на целостта на покривните тъкани - кожа и лигавици от механичен агент. В по-широк смисъл причинителят може да е химичен, физичен или друг увреждащ фактор. В зависимост от това дали раните проникват или не в телесни кухини (черепна, плеврална, перитонеална, ставна) те се подразделят на проникващи и непроникващи. Проникващите могат да бъдат неусложнени или усложнени вследствие нараняване на органи от съответната кухина. Раните още биват случайни и следоперативни. Независимо от многообразието на раните те имат някои общи характеристики. Освен нарушаване целостта на покривния епител, в различна степен има увреда на подлежащите тъкани. Винаги е налице кървене, което може да бъде манифестно - външно или скрито - кръвонасядане в тъканите, вътрешно кървене.

Прочети повече
3.

Диагностициране на раните

Диагностицирането на всички видове рани се основава на физикалния преглед. Лекарите трябва да разпитат за точния причинител на травмата, колко време е минало от получаване на нараняването, наличието на чуждо тяло и проявената симптоматика.

Също така на място се прави оценка на замърсяването на раната и дали има риск от инфекция. Това е от голямо значение за вземането на правилно решение за лечебния процес. От анамнезата трябва да се предостави информация за общото състояние на пациента, както и някои вредни навици (употреба на наркотици, алкохол), които могат да повлияят неблагоприятно на заздравяването на раните.

Прочети повече
4.

Рани

Част от раните, оставени без хирургична обработка при добро състояние на организма и отсъствие на особено опасни раневи инфекции (анаеробни), зарастват сами. Но това е несигурно и в много дълъг срок. Затова всяка рана подлежи на активно лечение. Лечението на раните се състои основно в лечение на самата рана и общо лечение на организма в зависимост от общите последици от нараняването.

По принцип лечението на раните започва с оказване на първа помощ. С нея се цели спиране на кръвотечението, имобилизация за предстоящия транспорт и стерилна превръзка на раната. В рамките на първата медицинска помощ се включва профилактичното прилагане на тетаничен анатоксин и др. За болката се прилагат обезболяващи средства и медикаменти.

Прочети повече
5.

Лечение на инфектирани рани

Лечението на инфектирани и гноящи рани включва отстраняване на чуждите тела и некрозите, обилна промивка с антисептични разтвори, лазерна обработка, при възможност за това, дренаж, превръзка. По-нататък лечението се води по открит способ - ежедневни неколкократни превръзки, съчетани с евакуация на секрети и ексцизия на появилите се нови некротични тъкани до изчистване и поява на свежа гранулационна тъкан. От този момент раната или се оставя за вторично заздравяване или процесът на оздравяване може да се съкрати чрез налагане на вторичен шев. Ако се развие инфекция, след като е била хирургично обработена и зашита се свалят конците, разединяват се ръбовете, евакуира се секрецията, извършва се промивка, поставя се дренаж.

Прочети повече
6.

Лечение на трудно зарастващи рани

Кожните рани, които не зарастват, зарастват бавно или имат тенденция да рецидивират, са известни като хронични рани. Някои от многото причини за хронични кожни рани могат да включват травма, изгаряния, рак на кожата, инфекция или основни медицински състояния като диабет. По-трудно зарастващите рани се нуждаят от специални грижи.

Прочети повече
7.

Лечение на рани от изгаряне

Изгарянията представляват увреда на кожата и подкожните тъкани в резултат на термична, химична, електрическа или лъчева травма със засягане и на функцията на всички органи и системи в човешкия организъм. Изгарянията са лесна за диагностициране, но трудна за лечение травма, когато поражението е обширно по площ и изисква усилията на екипи от различни специалности като пластични хирурзи, реаниматори, интернисти, микробиолози и др.

Лечението на изгарянията е комплексно и може да изисква подходяща първа помощ и оценка на раната, като лечението може да включва лекарства, ежедневни превръзки, терапия и оперативно лечение. Целите на лечението са да се контролира болката, да се отстранят мъртвите тъкани, да се предотврати инфекцията, да се намали рискът от образуване на груби белези и да се възстанови нормалната функция на засегнатата зона. По-леките изгаряния могат да се лекуват в домашна обстановка. Те обикновено отшумяват в рамките на няколко седмици и рядко водят до образуването на белези.

Прочети повече
8.

Първа помощ при рани

Лечението на всички видове рани започва с оказване на първа помощ. С нея се цели спиране на кръвотечението, имобилизация за предстоящия транспорт и стерилна превръзка на раната. В рамките на първата медицинска помощ се включва профилактичното прилагане на тетаничен анатоксин и др. За болката се прилагат обезболяващи средства и медикаменти.

При дълбоки рани много често може да се наблюдава обилно кървене, което трябва да се хемостазира. Съществуват различни методи за хемостаза, от които при първа помощ най-често се прави пристягаща превръзка с умерен натиск върху самата рана. Натискът се прилага за няколко минути. Ако хемостазирането е успешно може да се направи оглед на раната за наличието на чужди тела или замърсяване. След това се прави обработка на раната с антисептични разтвори като кислородна вода и йодасепт.

Прочети повече
9.

Съвети за бързо зарастване на рани от операция

За по-бързо зарастване на раните на първо място е важна грижата за самата рана. Сред основните мероприятия, които могат да подобрят зарастването включват изябгването на медиманти, пречещи на естествения лечебен процес на тялото, правилно хранене,движение,ежедневни превръзки и други.

Прочети повече
10.

Фази на оздравяване на рани

Зарастването на раните е основен биологичен процес, реакция на организма спрямо травмите, с която се осъществява възстановяването на увредените тъкани.

Зарастването на раните е основен биологичен процес, реакция на организма спрямо травмите, с която се осъществява възстановяването на увредените тъкани. Това може да стане по два начина в зависимост от диференциацията на увредените тъкани. Патофизиологичните реакции на организма на механичната травм...

Прочети повече
Страници: 12345...10
5.0/5 3 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Рани Лечение рани Шев на рана Първа помощ при рани от изгаряне Рана от изгаряне Зарастване на рани Възстановяване на рани Хирургично лечение
1 от 8
РаниЛечение раниШев на ранаПърва помощ при рани от изгарянеРана от изгарянеЗарастване на раниВъзстановяване на раниХирургично лечение

Библиография

https://www.kindredhospitals.com/our-services/ltac/conditions/wound-care
https://en.wikipedia.org/wiki/Wound
https://www.healthline.com/health/open-wound
https://emedicine.medscape.com/article/194018-overview#a5
https://emedicine.medscape.com/article/1298452-overview

Коментари към Рани

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Рани
    www.framar.bg 
    на 12 May 2025 в 11:13
    Коментирайте "Рани"
За статията
последна редакция: 27 май 2023г.
създадена на: 25 май 2023г.
прочетена: 17488 пъти
Още интересни публикации
През 1917 г. тази жена помага на тежко ранени войници от Първата световна война като създава невероятно точни маски за лице През 1917 г. тази жена помага на тежко ранени войници от Първата световна война като създава невероятно точни маски за лице

През 1917 г. тази жена помага на тежко ранени войници от Първата световна война като създава невероятно точни маски за лице

от 07 ное 2024г. Прочети повече
Лечение на рани с природни средства Лечение на рани с природни средства

Лечение на рани с природни средства

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Микробиологично изследване от кожа или рана Микробиологично изследване от кожа или рана

Микробиологично изследване от кожа или рана

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Хранене при рани от залежаване Хранене при рани от залежаване

Хранене при рани от залежаване

от 22 яну 2020г. Прочети повече
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival