5. Лечение на инфектирани рани
Лечението на инфектирани и гноящи рани включва отстраняване на чуждите тела и некрозите, обилна промивка с антисептични разтвори, лазерна обработка, при възможност за това, дренаж, превръзка. По-нататък лечението се води по открит способ - ежедневни неколкократни превръзки, съчетани с евакуация на секрети и ексцизия на появилите се нови некротични тъкани до изчистване и поява на свежа гранулационна тъкан. От този момент раната или се оставя за вторично заздравяване или процесът на оздравяване може да се съкрати чрез налагане на вторичен шев. Ако се развие инфекция, след като е била хирургично обработена и зашита се свалят конците, разединяват се ръбовете, евакуира се секрецията, извършва се промивка, поставя се дренаж.
В общ план при лечението на рани по показания в съображение влиза прилагането на широкоспектърни антибиотици след антибиограма на раневи секрет, профилактика на острите специфични инфекции - тетанус и анаеробна газова инфекция (противогангренозен серум).
В заключени може да се каже, че лечението на раните е изкуство. Владеят го лекари с много познания, голям опит и творчески подход при решаването на всеки отделен клиничен случай.
Коментари към Рани