Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Разширени вени Усложнения при разширени вени
Разширени вени
Автор: д-р Ален Танев ПетровРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Разширени вени
  1. Какво представляват разширените вени?
  2. Как се появяват разширени вени?
  3. Кой е засегнат?
  4. Кои са причините за поява на разширени вени?
  5. Какви клинични форми има при разширените вени?
  6. Симптоми и признаци при разширени вени
  7. Какви са стадиите на разширени вени?
  8. Какви са медицинските изследвания при разширени вени?
  9. Усложнения при разширени вени
  10. Какви са леченията при разширени вени
  11. Как да се предпазим от развитие на разширени вени?

9. Усложнения при разширени вени

При повечето пациенти с варикозни вени не се развиват усложнения. Усложнения възникват в малък процент от случаите, като обикновено са леки до умерени и само в редки случаи са тежки и изискват своевременна медицинска намеса. Усложненията се дължат на неправилния поток на кръвта и по-високото налягане във варикозните вени, причинявайки промени в малките кръвоносни съдове в близост до кожата.

При възникване на усложнения, то обикновено те се наблюдават няколко години след появата на разширените вени. Въпреки това не е възможно да се предскаже как ще се развият усложненията. Видимият размер на разширените вени и съответните деформации не корелират с това дали ще се появят усложнения и с тяхната тежест.

По-висок риск от развитие на сериозни усложнения се описва при пациенти с дългогодишна варикоза без провеждане на терапия, при подлежащ лошо контролиран захарен диабет, дълбока венозна тромбоза, тежки коагулопатии, при необходимост от продължително обездвижване и под въздействие на редица други фактори.

9.1. Кървене

Кървене

Тънкостенните разширени вени изпъкват точно под кожата, като локализацията им и развилите се патологични изменения ги правят податливи на нараняване. При удар, травма или дълбоко надраскване със засягане на по-големите разширени вени може да се провокира кръвоизлив с различна тежест.

Важна особеност е, че кървене може да се появи дори и без нараняване във връзка с високото интравенозно налягане в засегнатите варикозни съдове, като това обикновено се наблюдава години след появата на варикозата при лица с подлежащи многобройни рискови фактори и при липса на контрол над болестта.

Варикозните вени кървят повече от здравите вени поради необичайно високото налягане в тях и тяхната ниска устойчивост спрямо външни въздействия.

Кървенето може да бъде тежко, изисквайки спешна медицинска намеса, но обикновено може да бъде контролирано чрез повдигане на засегнатите крайници и прилагане на натиск в областта на кървене с или без студен компрес.

9.2. Тромбофлебит

Тромбофлебит

Тромбофлебитът представлява асептично възпаление на венозните съдове най-често в областта на долните крайници, причинено от образуване на кръвни съсиреци във вените. Формата на флебит, която понякога засяга разширените вени, е повърхностен тромбофлебит (развива се асептично възпаление на повърхностна вена).

Когато се образуват кръвни съсиреци във вените в близост до повърхността на тялото, се появява болезненост, зачервяване на кожата и усещане за топлина в засегнатата област. Това състояние не се счита за животозастрашаващо, за разлика от дълбоката венозна тромбоза.

Често тромбофлебитът е изолиран в повърхностните вени, но може да се разпространи в дълбоките вени, причинявайки по-сериозен проблем. За разлика от кръвните съсиреци в дълбоките вени, съсиреците в повърхностните вени рядко достигат до сърцето или белите дробове, където те биха могли да причинят сериозни блокажи и усложнения.

Изложени на по-висок риск са лицата със затлъстяване, при продължителен прием на някои лекарства (хормони, контрацептиви, след химиотерапия), при някои други подлежащи заболявания (например болест на Бехчет, застойна сърдечна недостатъчност, неоплазми), както и при продължително обездвижване, при бременност и други.

Лечението в повечето случаи на тромбофлебит при варикоза се състои в облекчаване на дискомфорта със симптоматични средства и не изисква специална терапия. Подобно на разширените вени, тромбофлебитът може да се лекува с компресионни чорапи и в някои случаи с нестероидни противовъзпалителни средства, като ибупрофен при необходимост. Може да се наложи провеждане на антитромботична терапия, а при риска от развитие на дълбока венозна тромбоза може да се наложи и оперативна намеса.

Най-сериозната последица от тромбофлебит и нелекувана дълбока венозна тромбоза е развитието на постфлебитен синдром. Това състояние е резултат на дългосрочен флебит, включващ по-дълбоки вени, венозната хипертензия, веностазата и вторичното активиране на редица други процеси. Засегнатата област може да бъде с променен цвят, оточна и с лющеща се кожа с втвърдени зони под кожата и развитие на болезнени язви, наличие на крампи и парестезии особено нощем и други. Препоръчва се своевременна терапия с комплексни консервативни или оперативни методи.

9.3. Варикозни язви

Варикозни язви

Варикозни язви и отворени рани по крайниците съставляват едно от най-неприятните усложнения на варикозната болест. Показват склонност за поява по-често при пациенти в напреднала възраст, особено при наличие на рискови фактори и липса на лечение на варикозата.

Варикозна язва се развива, когато има повишено налягане във вените на долната част на краката, което от своя страна предизвиква преминаване на течност от вената и нейното събиране и натрупване под кожата. Течността може да причини оток (подуване) и нарушаване на целостта на кожата до такава степен, че да се образува язва. Венозни или варикозни язви се образуват най-често в областта на глезена, но могат да засегнат и различни части на ходилото.

Симптомите на венозна язва включват най-често болка, сърбеж и подуване в засегнатия крайник. Кожата около раната може да е с променен цвят, загрубяла, удебелена, като е възможно и отделяне на секрет от язвата с неприятна миризма.

Въпреки, че състоянието показва склонност към рецидиви, се препоръчва своевременна медицинска намеса и провеждане на комплексно лечение, тъй като сами по себе си варикозните язви крият риск от развитие на сериозни усложнения с дългосрочни последици.

9.4. Варикозна екзема

Варикозна екзема

Варикозната екзема е състояние, което се характеризира с кожни промени, развиващи се вследствие на разширени вени и проявяващи се с червена, суха, лющеща се кожа. Възможно е също така образуване на мехури и крусти по кожата, развитие на допълнителни усложнения, включително и вторична инфекция.

Варикозната екзема в много от случаите има перманентен характер и предшества формирането на варикозна язви, поради което е необходимо ранно и комплексно лечение.

9.5. Липодерматосклероза

Липодерматосклероза

Липодерматосклерозата е сравнително рядко усложнение на разширените вени, което причинява удебеляване и уплътняване на кожата в засегнатата област. Наблюдават се и промени в оцветяването на кожата, която придобива червен или кафяв цвят. Състоянието обикновено засяга областта на прасеца и в областта на глезена.

Основните рискове, свързани с това усложнение на варикозата, е опасността дори при леко нараняване на засегнатата кожа от формиране на варикозни язви и свързаните с тях рискове.

9.6. Хронична венозна недостатъчност

Хронична венозна недостатъчност

Хроничната венозна недостатъчност е усложнение на варикозата, което се развива при продължително персистиране на болестния процес, без предприемане на необходимите мерки за терапевтично повлияване. Ако кръвта във вените има неправилен поток, както при варикоза, това може да наруши начина, по който кожата обменя кислород, хранителни вещества и отпадни продукти от кръвта.

При нарушен обмен в продължение на дълъг период от време се появява хронична венозна недостатъчност.

Състоянието крие своите рискове в дългосрочен план, поради което се препоръчва ранно лечение на варикозата с цел профилактика на хроничната венозна недостатъчност.

Следва: Какви са леченията при разширени вени
Страници: 7891011...16
3.9/5 61 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Разширени вени Прояви при разширени вени Симптоми при разширени вени Проминиращи разширени вени Стадии на разширени вени По-висока честота сред женския пол Разширени вени: рискови фактори Рискови фактори: затлъстяване Диагностика и лечение при разширени вени Ефективна профилактика със здравословно хранене и спорт
1 от 11
Разширени вениПрояви при разширени вениСимптоми при разширени вениПроминиращи разширени вениСтадии на разширени вениПо-висока честота сред женския полРазширени вени: рискови факториРискови фактори: затлъстяванеДиагностика и лечение при разширени вениЕфективна профилактика със здравословно хранене и спортЕфективна профилактика със здравословно хранене и спорт

Полезни връзки

Коментари към Разширени вени

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Разширени вени
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 14:36
    Коментирайте "Разширени вени"
За статията
последна редакция: 09 авг 2024г.
създадена на: 05 авг 2012г.
прочетена: 297497 пъти
Още за Разширени вени
  • Новини за разширени вени
  • Статии от Здравна медия
  • Статии от Алтернативна медицина
  • Научни публикации
  • Органи и разширени вени
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival