- Какво представляват разширените вени?
- Как се появяват разширени вени?
- Кой е засегнат?
- Кои са причините за поява на разширени вени?
- Какви клинични форми има при разширените вени?
- Симптоми и признаци при разширени вени
- Какви са стадиите на разширени вени?
- Какви са медицинските изследвания при разширени вени?
- Усложнения при разширени вени
- Какви са леченията при разширени вени
- Как да се предпазим от развитие на разширени вени?
10. Какви са леченията при разширени вени
Лечението при разширени вени, във връзка с мултифакторната етиология на болестта, следва да бъде комплексно, всеобхватно и да стартира в най-кратки срокове след поставяне на диагнозата. В зависимост от тежестта на болестния процес и съпътстващата го симптоматика, наличието на действащи рискови фактори и редица индивидуални особености на засегнатите терапията при варикоза се подразделя най-общо на консервативна и оперативна (минимално инвазивна или хирургична).
В масовия случай се прилагат различни консервативни мерки (лекарства, доб,авки, общи мерки) които в ранен етап водят до забавяне прогресията на болестта, облекчаване на проявите и намаляване риска от възникване на усложнения.
При тежките форми на протичане, наличие на усложнения, както и по преценка на лекуващия лекар се преминава към оперативна намеса от различен порядък.
10.1. Консервативно лечение при разширени вени
Консервативното лечение при варикоза е предпочитана форма на терапия при масовия процент от засегнатите от болестта лица. Лечението се назначава от специалист след обстоен преглед и разпит и оценка на тежестта на болестния процес.
Обикновено се назначават комплексни мероприятия, които включват локален и/или системен прием на лекарства с антиварикозна активност или изразен венотоничен ефект, хранителни добавки, общи мерки и средства от алтернативната медицина, подобряващи здравината и устойчивостта на венозните и капилярните съдове.
Сред най-често използваните консервативни методи на лечение на варикоза се включват:
- лекарства за перорална употреба: много от лекарствата, използвани при варикоза, често се означават като добавки, но в действителност статутът им е на медикаменти. Сред най-често назначаваните се включват биофлавоноидите диосмин (златен стандарт на лечение на варикоза), хидросмин, рутозид, троксерутин, както и препаратите, съдържащи калциев добезилат. По същество тези препарати принадлежат към групата вазопротектори или ангиопротектори, като по комплексни механизми водят до повишаване устойчивостта на венозните и капилярните стени, намаляват чупливостта и пропускливостта им, предотвратяват увреждането им. Прилагат се под формата на таблетки или капсули, като дозовият режим и продължителността на терапевтичния курс се определят строго индивидуално
- лекарства за локална употреба: много от агентите, използвани за перорална употреба, са налични и като локални лекарствени форми. Често се използват локалните средства, съдържащи диосмин, троксерутин, рутозид под формата на гел, крем, маз (унгвент), като проникват достатъчно, за да окажат своето въздействие върху повърхностно разположените капиляри и венозни съдове. Някои от тях се използват безопасно и по време на бременност, като локалната употреба минимизира рисковете от нежелани ефекти, а в същото време се постига задоволителен ефект от терапията
- хранителни добавки: многобройни хранителни добавки, съдържащи витамини, минерали, аминокиселини, мастни киселини и редица други субстанции, намират приложение в комплексното лечение на варикоза. Често към медикаментозното лечение се включват препарати, съдържащи антиоксиданти като витамин С и витамин Е, витамини от група В, както и витамин К във връзка с техните многобройни благоприятни ефекти по отношение на хемопоезата, коагулацията и заздравяването на стените на малките кръвоносни съдове. Многобройни проучвания посочват възможен позитивен ефект от допълнителен прием на омега-3 мастни киселини, както и на редица лечебни растения, като например невен, розмарин, хамамелис, алое вера, жълт кантарион и други. Препоръчва се задължителна предварителна консултация със специалист с цел оптимизация на лечението и намаляване риска от странични ефекти и нежелани лекарствени взаимодействия
- общи мерки: общи мерки се назначават при всички пациенти, независимо от тежестта на варикозата, като обикновено включват някои промени в храненето (пълноценно и балансирано хранене с прием на достатъчно фибри, антиоксиданти, витамини и минерали), повишение на физическата активност (особено подходящо е плуването), редукция на теглото при нужда или поддържане на нормално за възрастта и състоянието тегло, правилна позиция на тялото и други. Често към първите мерки в борба с разширените вени се включват и еластичните чорапи (компресионни или компресивни чорапи)
- алтернативна медицина: редица методи от алтернативната медицина могат да окажат благоприятен ефект при леки до умерени форми на варикоза, особено в комбинация с гореизброените консервативни средства. Редица проучвания показват облекчение на симптомите и забавяне прогресията на болестта при хидротерапия, акупресура, рефлексотерапия, йога и други. Редица природни рецепти също могат да окажат задоволителен ефект при леките форми на болестта, като например локално приложение на компрес с домат, лозови листа, ябълков оцет, английска сол, зехтин, чесън и много други
Полезна информация за консервативното лечение при разширени вени може да намерите на:
10.2. Оперативно лечение при разширени вени
Оперативно лечение от различен порядък (от амбулаторни манипулации до интервенции, изискващи хоспитализация) се налага при липса на ефект от консервативната терапия, при изразени симптоми на болестта, затрудняващи нормалното ежедневие, наличие на развили се усложнения, както и по желание от страна на пациента (от предимно естетично естество) след одобрение от лекуващия лекар.
Съществуват различни интервенции, които се прилагат с различен успех за дефинитивно лечение на болестта, като за оптимални и трайни резултати се препоръчва стриктна профилактика в дългосрочен план и редукция на коригируемите рисковите фактори.
Целта на оперативната намеса подразделя хирургичното лечение при варикоза на следните два основни вида, а именно:
- методи за запушване на венозните съдове: това са едни от най-често прилаганите в клиничната практика минимално инвазивни оперативни методи за лечение на разширени вени, които показват висока ефективност и добър профил на безопасност (нисък риск от следоперативни усложнения). Тук се включват склеротерапия (процедурата е подходяща и за големи по размер съдове, като в основата на метода е инжектиране на склерозиращ агент, водещ до слепване стените на съда и изключването му от системното кръвообращение), микросклеротерапия (при теленагиектазии и малки венозни съдове), лазерна терапия (предимно за малки кръвоносни съдове), ендовенозна аблация на венозните съдове (при големи съдове). Обикновено се извършват в амбулаторни условия при кратък период за възстановяване
- методи за отстраняване на засегнатите съдове: по-рядко прилагани методи в клиничната практика, предпочитани при някои пациенти в зависимост от особеностите на болестния процес. Тук се включват флебектомията (отстраняване на засегнатите от варикозата повърхностни съдове) и венозен стрипинг и лигиране (манипулацията изисква хоспитализация и се извършва под обща анестезия, като се назначава само при изключително тежки форми на варикоза)
Макар и с висока ефективност оперативното лечение, включително и минимално инвазивните процедури, крие риск от усложнения, сред най-честите от които са подуване, изтръпване, болки и промени в цвета на кожата на засегнатия крайник, кървене, тромбофлебит, вторично инфектиране и други. Предварителната обстойна подготовка на пациента и проследяване в периода на възстановяване са ключови за намаляване риска от усложнения и постигане на оптимални резултати.
Полезна информация за оперативното лечение на разширени вени може да намерите на:
Коментари към Разширени вени