- Какво представляват разширените вени?
- Как се появяват разширени вени?
- Кой е засегнат?
- Кои са причините за поява на разширени вени?
- Какви клинични форми има при разширените вени?
- Симптоми и признаци при разширени вени
- Какви са стадиите на разширени вени?
- Какви са медицинските изследвания при разширени вени?
- Усложнения при разширени вени
- Какви са леченията при разширени вени
- Как да се предпазим от развитие на разширени вени?
11. Как да се предпазим от развитие на разширени вени?
Липсва строго специфична профилактика срещу варикозната болест и няма начин да се предпазим напълно от поява на разширени вени, но подобряването на циркулацията и мускулния тонус може да намали значително риска от развитие на варикозни вени или развитие на допълнителни такива.
Човек не може да промени своите гени (заболяването показва известна генетична предразположеност), но някои промени в начина на живот могат да редуцират възможността от поява на варикоза. При наличие на генетична предразположеност профилактичните мерки могат значително да забавят развитието на болестта, както и да съдействат за по-леко протичане с нисък риск от възникване на усложнения.
Голяма част от профилактичните мерки са насочени към редуциране на рисковите фактори, отговорни за появата на варикозата.
11.1. Редовно спортуване
Регулярната физическа активност оказва изключително благоприятно въздействие върху състоянието на венозната система, като води до подобряване на кръвообращението в долните крайници, а правилната циркулация спомага за редуциране на риска от развитие на варикозни вени или влошаване на състоянието им.
Упражненията и редовното спортуване също така намаляват високото кръвно налягане и укрепват цялата кръвоносна система, подобряват мускулния тонус и съдействат за цялостно подобряване на здравословното състояние.
11.2. Избягване на продължително време в право или седнало положение
Прекарването на продължително време в право или седнало положение увеличава венозното налягане в краката и ходилата и съставлява един от основните рискови фактори за развитие на варикоза. С течение на времето високото интравенозно налягане отслабва стените на кръвоносните съдове и особено при наличие на предразположеност или при въздействие на други рискови фактори провокира развитието на варикозната болест.
Продължително време в право или седнало положение е почти неизбежно в някои професионални области, като при заетите в тези професии се препоръчва честа промяна в позицията на тялото, раздвижване на всеки половин до един час, леки упражнения, прием на достатъчно течности и избягване на излагане на високи температури.
11.3. Правилна поза в седнало положение
Правилната позиция на тялото в седнало положение може да намали рисковете от вредното продължително въздействие на позата. Правилната поза в седнало положение включва изправена позиция на гърба, спокойно и плавно отпуснати крака, при възможност без кръстосване на краката.
Добрата стойка подобрява кръвообращението и макар да съществуват противоречиви теории за вредите от кръстосването на краката (много проучвания в областта отхвърлят вредата от тази позиция на краката), то кръстосването на долните крайници и продължителната позиция на тялото в тази поза може да ограничи притока на кръв към и от краката.
11.4. Поддържане на здравословно тегло
Наднорменото тегло и затлъстяването са сред водещите рискови фактори за развитие на варикоза, особено при наличие на други, допълнителни рискови фактори. Наднорменото тегло оказва пряк натиск върху кръвоносната система, метаболизма, ендокринната система и съдейства за развитие на многобройни заболявания, включително и разширени вени.
Намаляването на теглото, дори само с 5 до 10 процента оказва благоприятен ефект, води до редукция на риска от развитие на варикоза, подобрява състоянието при много от пациентите и намалява рисковете от развитие на усложненията, свързани с болестта.
Поддържането на здравословно тегло посредством регулярна физическа активност и здравословен хранителен режим подобрява цялостния здравословен тонус и се оказва ефективна профилактика срещу варикоза.
11.5. Отказване на тютюнопушенето
Тютюнопушенето, макар да няма пряко и директно увреждащи повърхностните венозни съдове действие, води до активиране на процеси в организма, които отслабват стените на кръвоносните съдове, съдействат за повишение на артериалното налягане с развитие на хипертония, активиране на възпалението и редица други механизми, които в крайна сметка играят допълнителна роля за развитието на варикозата, могат да провокират варикоза или да влошат нейното развитие.
11.6. Избягване на приема на орални контрацептиви
Продължителната употреба на перорални контрацептиви, както и някои форми на хормонална заместителна терапия, при които медикаментите съдържат високи нива на естроген, крият риск от поява на варикозна болест.
Съществуват проучвания, които потвърждават, че продължителната употреба на подобни лекарства увеличава риска от разширени вени чрез промяна на функционирането на клапаните на кръвоносните съдове, промени в пермеабилитета и устойчивостта на стените на повърхностните вени, повишение на интравенозното налягане и веностаза по комплексни механизми.
11.7. Повдигане на краката за известно време
Повдигането на долните крайници, независимо дали повдигане от седнало положение (ефектът е по-нисък, тъй като повдигането започва от колянната става) до нивото на колената или повдигане от легнало положение (ефектът е осезаем при повдигане от нивото на тазобедрената става и подпиране в стена или друга твърда повърхност) оказва благоприятно влияние по отношение на повишеното интравенозно налягане, като допълнително облекчава някои от симптомите при варикоза (тежест, умора, подуване).
За най-добри резултати се препоръчва ежедневно повдигане на краката от легнала позиция след приключване на работния ден в продължение на поне десет минути.
11.8. Промени в гардероба
В някои случаи появата на варикоза може да се дължи или да се влоши от допълнително въздействие на тесни дрехи и неудобни обувки. Неудобните дрехи и обувки, особено при целодневна ангажираност и наличие на други допълнителни фактори с течение на времето могат да допринесат за появата на варикоза.
Подобряване на циркулацията на долната част на тялото може да се постигне чрез избягване на плътно прилепнали дрехи (плътни дънки или панталони по краката, стягащи дрехи около кръста и в тазовата област).
Носенето на удобни, ниски обувки, вместо обувки на високи токчета или платформи също допринася за намаляване на риска от развитие на разширени вени. По-ниските обувки могат да помогнат за тонизиране на мускулите на прасците, а това допринася за циркулацията на кръвта.
11.9. Прием на добавки
Някои хранителни добавки, витамини, минерали, билки и лечебни растения, могат да подпомогнат срещу борбата с разширените вени по комплексни механизми. Някои от тях (например антиоксиданти като витамин С) водят до укрепване на стените на кръвоносните съдове, докато други допринасят за облекчение на симптомите на болестта.
Изследванията показват, че прием на добавка с екстракт от див кестен (Aesculus hippocastanum) може да укрепи състоянието на вените и намалява подуването. Див кестен се използва не само като добавка за перорален прием, но се съдържа и в редица локални средства за симптоматично лечение.
Редица други добавки, като витамин Е, цинк, както и олигомерни проантоцианидини (антиоксидантни съединения, открити в боровата кора), също оказват благоприятен ефект за укрепване на кръвоносните съдове.
Самоволният прием на добавки (независимо, че се отпускат без рецепта и се считат за безвредни) не е препоръчителен, а е необходима предварителна консултация с лекуващия лекар за оценка на необходимостта от допълнителен прием на добавки, избор на конкретни такива, дозов режим и продължителност на приема.
11.10. Носене на компресионни чорапи
Компресионните или наричани още компресивни или еластични чорапи са изработени от специална материя, като създават компресия, притискане и оказват определено напрежение върху кръвоносните съдове на долните крайници. Особеност е, че са най-стегнати в областта на глезена и постепенно са разширяват в посока на прасеца, като по този начин се създава постоянен натиск върху мускулатурата.
С помощта на компресионните чорапи се повлияват благоприятно редица от симптомите при варикоза и същите могат да се използват за ефективна профилактика на болестта при рискови пациенти.
Могат да се носят ежедневно и продължително, като при правилна експлоатация и грижа за тях не се описват рискове от странични ефекти (дискомфорт е възможен при първото им поставяне, както и при неправилно поставяне).
Коментари към Разширени вени