- Какво представляват разширените вени?
- Как се появяват разширени вени?
- Кой е засегнат?
- Кои са причините за поява на разширени вени?
- Какви клинични форми има при разширените вени?
- Симптоми и признаци при разширени вени
- Какви са стадиите на разширени вени?
- Какви са медицинските изследвания при разширени вени?
- Усложнения при разширени вени
- Какви са леченията при разширени вени
- Как да се предпазим от развитие на разширени вени?
6. Симптоми и признаци при разширени вени
Разширените вени при много от засегнатите пациенти протичат безсимптомно или с леко проявени, едва набелязани симптоми. Много по-често пациентите търсят медицинска помощ във връзка с естетични съображения и козметичен дискомфорт.
Заболяването се развива и прогресира бавно, като първи прояви могат да са налице още в млада възраст, а разгърната клинична симптоматика обикновено се проявява след навършване на 40-50 години.
В началните етапи на болестта и в компенсираните стадии заболяването може да провокира леки симптоми, напомняйки за себе си, докато в напредналите форми и в стадий на декомпенсация разширените вени могат да бъдат причина за появата на разнообразни и нарушаващи значително комфорта на пациентите прояви.
6.1. Болка и тежест в краката
В началните етапи на болестта болките и усещането за тежест в краката се проявяват само при изразено физическо натоварване, носене на неудобни обувки (особено на високи токчета или платформи), при продължителна изправена позиция на тялото.
Болката първо започва от петата и постепенно се премества към прасците, като се усилва с напредването на деня (най-изразена е в късния следобед и вечерта), а през нощта намалява. В ранните сутрешни часове, след ставане от сън или продължителна почивка на легло, пациентите обикновено не съобщават за болки и тежест (изключение са декомпенсираните напреднали форми, при които тези симптоми са постоянни).
Прочетете допълнителна информация за някои от симптомите:
6.2. Подуване и оток на стъпалата, глезените и краката
Подуването на стъпалата и глезените се дължи основно на прекомерно натрупване на течности в интерстициалното (междуклетъчното) пространство на тъканите.
Причините за това са комплексни, като значение има и повишеното налягане в самите вени.
В леките форми на болестта и при употреба на удобни обувки засегнатите може дори да не забележат подуването, но с напредване на болестния процес, при неудобни обувки, както и през летните месеци подуването в областта на стъпалата и глезените става лесно видимо и често се придружава от различно изразен дискомфорт, който може да причини затруднения в ходенето.
Прочетете допълнителна информация за някои от симптомите:
6.3. Пулсиране или крампи на краката
Крампите представляват неволеви, внезапни, силни и продължителни спазми на отделни мускули или на цели мускулни групи. Те водят до невъзможност за движение по време на пристъп, силно болезнени са и са честа причина за изразен дискомфорт при засегнатите пациенти.
Провокиращ фактор за появата им е прекомерното физическо натоварване, често явление са и по време на бременност и при подлежащи ендокринни или неврологични заболявания.
6.4. Уголемени и деформирани вени, видими върху кожата
Уголемяването и деформацията може да засегне само една част от вената по хода на стъпалото, глезена или друга изолирана част от долния крайник, но може да обхване и целия крак. При натиск върху разширената вена или повдигане на крайника нависоко, разширената вена намалява своя обем или се изгубва. На отделни места могат да се образуват цели възли от разширени вени.
Засегнатите повърхностни венозни съдове са видими, проминиращи над кожата (изпъкват над повърхността на кожата) и представляват сериозен естетически и козметичен проблем за голяма част от засегнатите пациенти.
6.5. Сърбеж по кожата
Сърбежът се локализира първоначално само по хода на засегнатите венозни съдове, което обикновено е по долната част на краката и глезените. Това понякога се диагностицира погрешно като суха кожа, различни атипични форми на дерматит или екзема, като лечението обикновено води до леко облекчение на проявите.
С напредване на процеса сърбежът става по-интензивен, не се облекчава от симптоматични средства, може да обхване целия долен крайник при дифузно разпространение на варикозата.
Прочетете допълнителна информация за някои от симптомите:
6.6. Кожни промени
В по-напредналите стадии на заболяването се наблюдават промени по кожата, особено в долната трета на подбедрицата, които са в резултат на нарушаване на кръвоснабдяването и нарушаване на храненето на тъканите.
Първоначално се появяват малки кафеникавосиви петънца по кожата, а по-късно се появяват дифузни кафяви на цвят пигментации. Наблюдава се също и изтъняване на кожата и уплътняване на подкожието. В още по-напредналите стадии на разширените вени се появят и така наречените трофични рани, улцерации и липодерматосклероза.
Развитието на улцерации (язви) представлява последна фаза или стадий на състоянието, като макар и рядко могат да провокират развитието на дълбока венозна тромбоза и тромбофлебит.
Коментари към Разширени вени