- Какво представляват разширените вени?
- Как се появяват разширени вени?
- Кой е засегнат?
- Кои са причините за поява на разширени вени?
- Какви клинични форми има при разширените вени?
- Симптоми и признаци при разширени вени
- Какви са стадиите на разширени вени?
- Какви са медицинските изследвания при разширени вени?
- Усложнения при разширени вени
- Какви са леченията при разширени вени
- Как да се предпазим от развитие на разширени вени?
4. Кои са причините за поява на разширени вени?
Причините за развитието и появата на варикозни вени са многобройни, често комплексни, като някои от тях са еволюционно заложени, а други са резултат от съвременния начин на живот.
Еволюционната предопределеност на заболяването се корени още в началните етапи на еволюцията. Човек, изправяйки своето тяло, е поставил в изключително неблагоприятни условия кръвообращението на долните си крайници. Това важи особено за венозната система, при която движението на кръвта се извършва в съдове, в които няма налягане. В нормални условия и наличие на добър баланс между труд и почивка тези фактори започват да оказват своето въздействие в късна възраст.
Съвременните условия на труд и живот, както и постиженията на техническата революция, значително съдействат за обездвижването на човека. Липсата на регулярна физическа активност в комбинация с нездравословно хранене, наднормено тегло, хормонален дисбаланс и други съдействат за появата на разширени вени. Множество други фактори също оказват въздействие, като тяхното познаване позволява ранно предприемане на ефективни профилактични мерки.
4.1. Професионално увреждане
Редица професии излагат хората на по-висок риск от развитие на разширени вени. Професиите, изискващи от работниците продължителна изправена или седнала позиция на тялото (повишава се интравенозното налягане на долните крайници), се асоциират с по-висок риск от развитие на варикоза, особено при въздействие и на други, допълнителни фактори. Сред най-често засегнатите са зъболекари, хирурзи, готвачи, фризьори, контрольори в градския транспорт, продавачи, лектори и много други.
4.2. Наследствено предразположение
Варикозата е наследствено заболяване, като при наличие на един родител с болестта рискът нараства значително, а при наличие на двама родители с варикоза рискът от засягане на наследниците се изчислява на около 90 процента, дори и при ранни превантивни мерки (заболяването в подобна ситуация ще има по-късно начало, но все пак вероятността да подмине наследниците е малка). Това се дължи на наследствена слабост на съединителната тъкан, като състоянието се предава по генетичен път.
4.3. Вродената предразположеност
В някои случаи заболяването се дължи на особености в организма на конкретния пациент, които може да нямат наследствен характер и да не са провокирани от външни въздействия. Така например някои хора, страдащи от варикоза, са с вродено по-малко клапи на венозните съдове или с такива, които не функционират оптимално.
При подобна ситуация може да присъстват или липсват други прояви, като се препоръчва стартиране на активно и комплексно лечение още в най-ранните етапи на изява на болестта.
4.4. Заседнал начин на живот и наднормено тегло
Една от основните причини за поява на варикоза сред съвременното население е заседналият начин на живот, съчетаващ обездвижване с непълноценно хранене и водещ неминуемо до наднормено тегло или затлъстяване. Увеличавайки венозното налягане в долните крайници, постепенно се нарушават и клапите, като в даден етап (при някои по-бързо, при други пациенти по-бавно) се достига до развитие на разширени вени.
Заседналият начин на живот и наднорменото тегло сами по себе си не само съдействат за появата на варикозата, но са и сред едни от основните причини за прогресия на болестта и развитие на различни по вид и тежест усложнения.
Редукция на теглото, регулярна физическа активност и пълноценно хранене са едни от първите и основни мерки, които се назначават при пациентите с варикоза или рискови за развитието на варикоза.
4.5. Термични въздействия
Термичните въздействия упражняват голямо влияние върху функционалната активност на кръвоносната и лимфната система. Студът и ниските температури не представляват толкова голям и съществен риск и не водят до появата на варикоза, за разлика от високите температури.
Под действието на топлината вените се разширяват и се нарушава движението на кръвта в тях. При продължително излагането на топлина (директна слънчева топлина или образуваната в хода на различните производствени процеси топлина) се достига до нарушаване на клапния механизъм и трайно разширяване на вените.
4.6. Възраст
С напредването на възрастта настъпват различни промени в тялото, физиологични и патологични, като се засяга и активността и изправността на кръвоносната система. Варикозата се описва по-често сред лица на възраст над 50 години и значително по-рядко при по-млади лица (роля играе мултифакторната етиология на заболяването).
С напредването на възрастта и износването на клапите рискът за развитие на разширени вени нараства, като наличието на допълнителни рискови фактори съдейства за появата на оплакванията.
4.7. Бременност
Бременните жени са особена рискова група, тъй като при тях са налице многобройни въздействия и комплексни фактори, увеличаващи значително риска от поява на варикоза, като по време на бременност освен долните крайници често се засягат и половите органи.
При жените по време на бременност се увеличава целият обем на циркулиращата кръв и по този начин се оказва по-голямо налягане във вените. Освен това нарастващият плод създава компресия и затруднява движението на кръвта към сърцето, налице е персистиращо повишено интраабдоминално налягане, което води до повишение на интравенозното налягане на съдовете в долните крайници. Също така под действието на хормоните съединителната тъкан отслабва, отслабват венозните стени и клапите и това също съдейства за появата на варикоза.
При някои жени (при рискова бременност, предлежаща плацента, многоплодна бременност, при отлепване на плацентата) се налага значително ограничаване на физическата активност, което в комбинация с гореизброените фактори и особено при наличие на генетична предразположеност многократно увеличава вероятността от поява на варикоза.
4.8. Травми и възпаления
Уврежданията на клапния механизъм и последващото образуване на разширени вени могат да са вследствие на прекарани в миналото травми или възпаления, което нарушава нормалния кръвоток. Тежки травми в областта на долните крайници, хронични или рецидивиращи възпаления на сухожилията, продължително обездвижване за провеждане на лечение на тежки травми и редица други фактори повишават риска от поява на варикоза.
4.9. Пол
Варикозата засяга и двата пола, но според многобройни проучвания в областта жените се засягат два (в някои региони дори до три) пъти по-често от мъжете. Причините за тази особеност са комплексни, като се смята, че хормоналните нива влияят на венозните стени.
Допълнително, риск представлява приемът на хормонални препарати (орални контрацептиви, хормонална терапия при менопауза, хормонална терапия при рак на гърдата и други), както и редица анатомо-физиологични особености.
Коментари към Разширени вени