- Какво представлява миомата?
- Колко често се среща миомата?
- Какви са причините за поява на миома?
- Какви видове миома има?
- Какви са симптомите при миома?
- Как се поставя диагнозата миома?
- Диференциална диагноза на миома
- Лечение на миома
- Какви усложнения могат да се наблюдават при миома?
- Може ли да изчезне миома?
- Полов живот след операция от миома
2. Колко често се среща миомата?
Миомата е най-често срещаният тумор в тазовата област при жените, който се развива от мускулната тъкан на матката. Честотата на миомата варира в зависимост от възраст, държава, раса. Засяга 25% от жените над 30-годишна възраст. През 2013 г. е изчислено, че 171 милиона жени в световен мащаб са били диагностицирани с миома. Обикновено се появява през средните и по-късните репродуктивни години. Образуванието се среща рядко под 18-годишна възраст, а в менопаузата регресира. Разпространението на миома на матката сред тийнейджърите е 0,4%.
Миомите на матката са най-честата неоплазма, засягаща жените, и се предполага, че се появяват при над 70% от жените до началото на менопаузата. Оценяват се като клинично забележими при 25% от жените в репродуктивна възраст и причиняват достатъчно тежки симптоми при приблизително 25% от жените с миоми, за да се нуждаят от лечение. Вероятно е честотата на състоянието да бъде подценена, тъй като при много жени то е безсимптомно или симптомите се развиват постепенно и следователно остава недиагностицирано Хирургично лечение за отстраняване на миома на матката се извършва по-често при жени от "по-високите социални класи".
Много различни рискови фактори са свързани с развитието на лейомиоми, включително биологични, демографски, репродуктивни фактори и фактори, свързани с на начина на живот.
Възраст, раса, пременопаузален статус, фамилна анамнеза, време от последното раждане, хипертония и някои други съпътстващи заболявания, консумацията на хранителни добавки и соево мляко също увеличават риска. Рисковият фактор с най-голямо значение е възрастта, за която е установено, че увеличава риска от миома приблизително десетократно. Жените с положителна фамилна анамнеза за миома са над три пъти по-висок риск от развитие на тумора, отколкото тези без такава анамнеза. Времето след последното раждане увеличава риска от развитие на миоми приблизително два-три пъти при жени, които последно са родили преди 5 или повече години, в сравнение с тези, които са родили по-скоро. Състоянието преди менопауза е свързано със значително по-висок риск от миома в сравнение със състоянието след менопауза, отразявайки ролята на хормоните за стимулиране на растежа на тумора.
Негроидната раса е факторът, за който се съобщава, че увеличава риска от миома с два-три пъти в сравнение с бялата раса. Миомата се среща значително по-често при чернокожи жени, отколкото при бели жени и се проявява в по-ранна възраст от обикновено. Причината за това не е известна. В Африка, страни като Нигерия, от статистически данни, събрани от всички медицински заведения, е установено, че над 400 000 нигерийски жени страдат от лейомиома, като на нея се дължат голяма част от случаите на безплодие и спонтанни аборти в страната. Около 80% от афроамериканските жени ще развият доброкачествени тумори на матката до края на 40-тата година. Установено е също, че афроамериканските жени има 3 пъти по-голяма вероятност да развият лейомиома в сравнение с кавказките жени.
Факторът с най-голям защитен ефект е броя на ражданията (включително живородени и мъртвородени, при които бременностите са достигнали жизнеспособна гестационна възраст - 20 г.с.): раждането е свързано с петкратно намаляване на риска от миоми, изискващи хирургично лечение. Установено е също, че употребата на орални и инжекционни контрацептиви е свързана с намален риск от развитие на миома.
Коментари към Миома
Здравейте ,не разбрах доктор ли го исписа това лекарство феминистки и колко дълго може да се приема.Благодаря ви много ,ако ми отговорите.Хубав ден ви желая.
Здравейте как сте сега,добре ли сте.Намаляха ли ви още на сантиметри възелчетата.Аз също много се притеснявам моя,от януари до сега се е увеличил от 2,9 на 4,6 см.Дайте някакъв съвет .Моля ви.Благодаря ви предварително.
Аз намалих моите миомни възли наполовина/ от 28 см. на 15 см./, като 3 месеца пих фемин / продукта е билков /. Продължавам да го пия, дано напълно да изчезнат.