
- Какво представлява миомата?
- Колко често се среща миомата?
- Какви са причините за поява на миома?
- Какви видове миома има?
- Какви са симптомите при миома?
- Как се поставя диагнозата миома?
- Диференциална диагноза на миома
- Лечение на миома
- Какви усложнения могат да се наблюдават при миома?
- Може ли да изчезне миома?
- Полов живот след операция от миома
5. Какви са симптомите при миома?
Симптомите на заболяването зависят от локализацията на миомата и нейния размер. Миомите, особено когато са с малки размери, могат да бъдат асимптомни.
Клинично признаците, които се наблюдават при миома, се характеризират предимно с неправилни кръвотечения (хиперменорея, метрорагия, менометрорагия). Други оплаквания, които могат да имат жените с миомен възел, са симптоми вследствие на компресия на съседни органи и тъкани от уголемения миомен възел - подуване на корема, коремен дискомфорт, затруднена дефекация, често уриниране.
Тежки последствия при миома са безплодието, спонтанните аборти, аномалии в позицията на плода (при съчетание на миома и бременност).
5.1. Неправилни кръвотечения

Неправилните кръвотечения представляват най-честата клинична проява на миомен възел. Те се изразяват предимно с хиперменорея, метрорагия, менометрорагия. Основно значение за кръвотечението имат субмукозните миомни възли.
Тежестта на кръвотечението зависи най-вече от отношението на миомните възли към маточната кухина и ендометриума. Кървенето при субмукозните възли се дължи на дисторзия на околните съдове и улцерация на ендометриума. При някои от жените може да се наблюдава предменструално цапане, което преминава след известно време в нормална менструация.
При продължително кървене нерядко може да се развие анемичен синдром. Анемичният синдром е състояние, което се характеризира с понижено количеството на хемоглобина (Hb) в единица обем кръв.
Научете повече за неправилните маточни кръвотечения:
5.2. Смущения от притискане на съседни органи

При миомни възли с големи размери могат да се наблюдават смущения от притискане на съседни органи. Органите, които са подложени най-често на компресия, са пикочния мехур и ректума.
Проблемите, които се наблюдават при компресия на пикочния мехур, се изразяват в честото уриниране. Някои жени се будят многократно нощем, за да изпразнят пикочния си мехур. В случай че миомата осъществи компресия на уретерите, може да се развие хидронефроза.
При притискането на ректума могат да се наблюдават чревен дискомфорт и смущения в дефекацията.
Големи миоми на задната повърхност на матката могат да осъществят компресия на мускули и нерви, вследствие на което да се наблюдава различна по интензивност болка в гърба.
Научете повече за някои от симптомите:
5.3. Болка

При повечето миоми обикновено болка не се наблюдава. Понякога болка може да се появи по време на овулация или преди менструация. Жените с голяма миома могат да имат тазов дискомфорт, изразяващ се с тежест или натиск в долната част на корема или таза.
Остра силна коремна болка е необичайно оплакване за заболяването и когато тя се появи, обикновено е свързана с някакъв вид усложнение, като усукване на педикулизиран миомен възел, некроза или компресиране на миома между матката и опашните прешлени.
При миома може да има дискомфорт и болка при полово сношение, но обикновено това е рядко и характерно за други гинекологични заболявания.
Научете повече за болката:
Коментари към Миома
Здравейте ,не разбрах доктор ли го исписа това лекарство феминистки и колко дълго може да се приема.Благодаря ви много ,ако ми отговорите.Хубав ден ви желая.
Здравейте как сте сега,добре ли сте.Намаляха ли ви още на сантиметри възелчетата.Аз също много се притеснявам моя,от януари до сега се е увеличил от 2,9 на 4,6 см.Дайте някакъв съвет .Моля ви.Благодаря ви предварително.
Аз намалих моите миомни възли наполовина/ от 28 см. на 15 см./, като 3 месеца пих фемин / продукта е билков /. Продължавам да го пия, дано напълно да изчезнат.