- Какво представлява миомата?
- Колко често се среща миомата?
- Какви са причините за поява на миома?
- Какви видове миома има?
- Какви са симптомите при миома?
- Как се поставя диагнозата миома?
- Диференциална диагноза на миома
- Лечение на миома
- Какви усложнения могат да се наблюдават при миома?
- Може ли да изчезне миома?
- Полов живот след операция от миома
6. Как се поставя диагнозата миома?
Поставянето на диагнозата миома обикновено не е трудно, но понякога могат да съществуват и затруднения. Основно значение се отдава на огледа и палпацията, образните изследвания, параклинични изследвания, сондирането на матката и други. Посредством тези методи може нерядко да се определи размерът, броя и локализацията на туморните процеси, изхождащи от миометриума на матката, както и да се определи какво да бъде поведението на лекаря при съответната ситуация.
6.1. Физикален преглед
Физикален преглед включва оглед и палпация, които нерядко могат да се окажат изключително полезни за поставянето на диагнозата миома.
При оглед със спекулум обикновено шийката се намира здрава, понякога ливидна, нерядко изместена (напред, назад или настрани) в зависимост от разположението и големината на миомата. Посредством оглед могат да се установят и "раждащите" се миоми (рядко наблюдавани), които се представят като ливидно оцветени окръглени формации, които излизат през отворения цервикален канал.
Чрез палпацията може да се установи отношението между миомата и матката. При мануално изследване могат да се установят множество твърди формации, които произхождат от матката и по различен начин деформират нормалната й форма. Обикновено матката и миомните възли представляват формация, която е подвижна по отношение на таза. Посредством палпацията е добре изследващият да се ориентира за обема и локализацията на тумора.
Прочетете повече информация:
6.2. Ехография
Ехографията е един от най-често използваните и най-информативните методи за доказването на миомата. Това изследване в комбинация с другите не по-малко важни изследвания има изключително важно значение за поведението на лекаря.
Чрез ехографията могат да се установяват увеличените размери и неправилните контури на матката, както и разположението и размерите на миомните възли. Миомните възли имат характерен ехографски образ като "разрезна повърхност на глава лук".
В някои случаи миомата може да има участъци на некроза, като тогава ехографски туморът има характерен образ. Когато се установи наличие на хипоехогенни зони в тумора, трябва да се мисли за едематозни и кистозни промени в миомните възли.
Изображение: James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
6.3. Кръвни изследвания
Кръвните изследвания също имат много важно значение при поставянето на диагнозата миома.
Тъй като клинично миомата се изявява предимно с анормално ендометриално кръвотечение, изразяващо се в хиперменорея, метрорагия, менометрорагия, много често стойностите на хемоглобина и еритроцитите са намалени.
В случай, че се установи значително намаление на хемоглобина вследствие на продължителната кръвозагуба, при немалка част от пациентките се налага кръвопреливане.
6.4. Хистероскопия
Хистероскопията представлява ендоскопски метод, чрез който се извършва оглед на маточната кухина. Хистероскопът се въвежда през специален троакар през цервикалния канал. Към него се поставя допълнително източник на студена светлина.
За да се осъществи огледът, е необходимо да се раздалечат предната и задната маточна стена. Това става чрез инсуфлиране на газ през специално приспособление на троакара. Вследствие на въведения газ се сформира газов мехур, който дава възможност да се осъществи пълноценен оглед на маточната кухина. Посредством хистероскопия мога да се диагностицират и локализират точно субмукозните миомни възли.
Изображение: Hic et nunc, Public domain, via Wikimedia Commons
6.5. Сондиране и пробно абразиране
Посредством сондиране и пробно абразиране лекарят също може да установи наличието на миомен възел.
Субмукозните миомни възли могат да се установят като неравности по вътрешната повърхност на матката.
Когато субмукозните миомни възли са с малки размери, могат да се отстранят посредством абразиране.
6.6. Хистерография
Друг метод, чрез който може да се установи миома, е хистерографията. Хистерографията представлява метод, който се изразява в изпълването на маточната кухина с рентгеново контрастно вещество. Получават се характерни образи на изпълнената с контраст маточна кухина.
Най-често наблюдаваните образи са дефект в изпълването при субмукозните миомни възли, деформации и депресии на контура от интрамурални миомни възли, разширена кухина. На някои от рентгеновите снимки могат да се наблюдават калциеви отлагания в туморните образувания.
Изображение: Jmarchn, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Коментари към Миома
Здравейте ,не разбрах доктор ли го исписа това лекарство феминистки и колко дълго може да се приема.Благодаря ви много ,ако ми отговорите.Хубав ден ви желая.
Здравейте как сте сега,добре ли сте.Намаляха ли ви още на сантиметри възелчетата.Аз също много се притеснявам моя,от януари до сега се е увеличил от 2,9 на 4,6 см.Дайте някакъв съвет .Моля ви.Благодаря ви предварително.
Аз намалих моите миомни възли наполовина/ от 28 см. на 15 см./, като 3 месеца пих фемин / продукта е билков /. Продължавам да го пия, дано напълно да изчезнат.