- Какво представлява миомата?
- Колко често се среща миомата?
- Какви са причините за поява на миома?
- Какви видове миома има?
- Какви са симптомите при миома?
- Как се поставя диагнозата миома?
- Диференциална диагноза на миома
- Лечение на миома
- Какви усложнения могат да се наблюдават при миома?
- Може ли да изчезне миома?
- Полов живот след операция от миома
4. Какви видове миома има?
Миомите са изградени от мускулни клетки и съединителна тъкан. Техният размер, форма и местоположение варират. В зависимост от посоката на нарастване и тяхната локализация миомите се подразделят на няколко видове:
- под ендометриума (лигавицата) в маточната кухина - субмукозна миома
- в стената на матката - интрамурална миома
- по външната стена на матката - субсерозна миома
- в шийката на матката - цервикална миома
- в съединителната тъкан на матката, която води до тазовата стена - интралигаментарна миома
Най-често срещаните са интрамуралните миомни възли. Миомните възли могат да бъдат единични или множествени.
4.1. Субмукозни миомни възли
Субмукозните миомни възли имат растеж към маточната кухина и са покрити от ендометриум. Те могат да растат на широка основа (представени като единично образувание) или да бъдат на краче. В случаите, когато са на краче, субмукозните миомни възли могат под влияние на маточните контракции да се "изродят" през цервикалния канал или да се откъснат.
Тези възли водят до най-честите прояви на заболяването, изразяващи се със значителни кръвотечения. Освен това те имат основно значение за спонтанните аборти и безплодието.
Прочетете още информация за субмукозните миомни възли:
4.2. Интрамурални възли
Интрамуралните възли са най-често срещаните миомни възли, които са открити при над 70% от жените в детеродна възраст. Развиват се в стената на матката, като предизвикват нейното значително уголемяване. Възлите в началото са с малки размери и са разположени в маточната мускулатура.
С напредването на процеса и уголемяването на възлите, те могат да нараснат към кухината на матката (субмукозни) или към нейната повърхност (субсерозни).
Прочетете още информация за интрамуралните миомни възли:
4.3. Субсерозни миомни възли
Субсерозните миомни възли имат растеж към коремната кухина и са покрити от перитонеум. Субсерозните миомни възли могат да достигнат значителни размери и вследствие на това да осъществяват компресия на съседни органи и тъкани. Субсерозните миоми също могат да бъдат и на краче.
В редки случаи някои от субсерозните миоми могат да се откъснат от матката и да се кръвоснабдяват от оментума - в тези случаи се говори за паразитни миоми.
Прочетете още информация за субсерозните миомни възли:
4.4. Други видове миомни възли
Освен посочените съществуват и други видове миомни възли.
Миомите, които се развиват в маточната шийка, се наричат цервикални, а тези, които нарастват в широката връзка - интралигаментарни. Някои миомни възли могат да имат екстраперитоеален растеж. Най-често миомните възли засягат тялото на матката, а шийката и другите посочени локализации се срещат много рядко.
Миомните възли могат да бъдат единични или множествени (при наличие на множество възли матката се нарича миоматозна). Описани са случаи на пациентка с над 200 миомни възела.
Коментари към Миома
Здравейте ,не разбрах доктор ли го исписа това лекарство феминистки и колко дълго може да се приема.Благодаря ви много ,ако ми отговорите.Хубав ден ви желая.
Здравейте как сте сега,добре ли сте.Намаляха ли ви още на сантиметри възелчетата.Аз също много се притеснявам моя,от януари до сега се е увеличил от 2,9 на 4,6 см.Дайте някакъв съвет .Моля ви.Благодаря ви предварително.
Аз намалих моите миомни възли наполовина/ от 28 см. на 15 см./, като 3 месеца пих фемин / продукта е билков /. Продължавам да го пия, дано напълно да изчезнат.